Moravská Nová Ves utrpěla tvrdé rány. Získali jsme fotky před a po úderu doposud nejsilnější bouře v Česku
„Byl to úplně běžný den, pak se jen začal zvedat vítr, což nebylo neobvyklé. Ale zmýlili jsme se. Pár minut nato už jsme neměli kde bydlet,“ říká v rozhovoru paní Julie, majitelka patrového rodinného domu. Kromě její zpovědi jsme získali i mnoho dalších autentických komentářů. Někteří lidé nám dokonce ochotně zaslali i fotografie svých domů, nebo alespoň toho, co po nich zůstalo. Jak tuto nekonečnou noc popisují další obyvatelé Moravské Nové Vsi, se dočtete v následujících odstavcích.
Všichni víme, co se stalo 24. června 2021
Ve čtvrtek 24. června 2021 zasáhlo několik obcí na pomezí Břeclavska a Hodonínska na jižní Moravě tornádo o síle F4. Bylo poničeno asi 1 200 až 1 600 staveb, infrastruktura včetně železničního koridoru a zemřelo šest osob. Škody byly vyčísleny na 15 miliard korun a 200 domů bylo určeno k demolici. Tornádo se stalo nejsilnějším v historii Česka a nejtragičtějším v Evropě od roku 2001. Po tornádu se zvedla vlna solidarity a bylo vybráno 1,1 miliardy korun na pomoc. V redakci Dřevostavitele se nám podařilo spojit se s obyvateli obce Moravská Nová Ves, díky čemuž jsme získali zpovědi z první ruky. Pokud byste si chtěli přečíst příběhy lidí z jiných obcích zasažených tornádem, odkazy na související články najdete níže.
Moravská Nová Ves utrpěla nejsilnější rány
Tornádo zde způsobilo největší škody ze všech zasažených obcí. Bylo poškozeno asi 370 domů, z nichž 30 bylo určeno k demolici. Silně zasaženo bylo také zemědělské družstvo Agromoravia, střecha a část věže kostela sv. Jakuba Staršího a zničeny byly i dva penziony a hospoda. Na fotky z místa se můžete podívat ve fotogalerii níže.
Z pohledu hasiče zasahujícího v Moravské Nové Vsi
Svůj pohled z jiného úhlu nám poskytl i Marek, stavař a dobrovolný hasič z jižní Moravy. V době, kdy se mezi Břeclaví a Hodonínem prohnalo tornádo, byl jedním z prvních ze záchranných složek, kteří na místo dorazili. Pro stavební portál Dřevostavitel poskytl krátký rozhovor, ve kterém popisoval situaci ze dne 24. června 2021 se záchranou rodiny jeho blízkého přítele. Kamarád z Hrušek mu volal a přes chytrý telefon ukazoval, jakou spoušť má na svém domě. Marek se tak rozhodl, že přijede, naloží jeho ženu s dětmi a odveze je do bezpečí, zatímco jeho kamarád zůstal na místě.
„Byl problém se k jeho domu vůbec dostat. Všude na silnici byly kusy střešních tašek a suti i popadané stromy. V tento moment už jsem chápal, že nejde o lokální silnou bouřku, ale že jde skutečně o tornádo. (...) Naším prvotním úkolem bylo ošetřit zraněné a zprůjezdnit komunikace, aby mohly záchranné složky projet alespoň hlavními komunikacemi v obci. Proto jsme s motorovou pilou rozřezávali popadané stromy a odstraňovali všechny překážky.“
Tornádo udeřilo na dřevostavby i zděné domy. Hasič Marek porovnal následky
Rodiny v Moravské Nové Vsi hledaly náhradní nocleh
Po silné bouři přijely do všech vesnic postižených tornádem záchranné složky a v následujících dnech dorazili i statici. Ti měli za úkol posoudit všechny objekty a určit, zda vyhoví stavebnětechnickým požadavkům, či nikoliv. V případě, že dům nevyhověl, musel být stržen.
„U sokolovny měl kamarád nový dům. A museli ho kvůli statice nechat celý zbořit. Tehdy jsem se o to hodně zajímala. U zděných staveb je nebezpečí, že to utrhne věnec. Jakoby to nadzvedne střechu a pak, i když je třeba dům na první pohled v pořádku, je statika narušena, a tím pádem se dům musí zbořit. To se tam stalo opravdu hodně domům. Naopak dřevostavba nemá betonový věnec a více pruží, tak by tomuto mohla lépe odolat,“ uvažuje nad problematikou Michaela Z.
V Moravské Nové Vsi byli lidé velmi sdílní
„Viděl jsem jednu dřevostavbu, které sice odletělo opláštění, ale po konstrukční stránce byla v pořádku,“ sdělil portálu Dřevostavitel anonymní zdroj. Své dojmy nám popsala i Julie Z. jakožto majitelka zděného domu:
„Ulicí, kde bydlíme, prošlo tornádo hlavní trasou. Náš dům byl zděný se sedlovou střechou – vše staré, střecha nevydržela, ale základ domu ano. V porovnání s dřevostavbou podle mě (nejsem odborník) hlavně záleží na trase tornáda a jeho vzdálenosti od domu.“
Pomoc nepřicházela jen z řad záchranných složek
Hned druhý den vypukla v obcích velká vlna solidarity. Lidé si začali navzájem pomáhat, na místo se začali sjíždět přátelé, příbuzní i vzdálená rodina. Mnoho z místních obyvatel bylo vřelými gesty a pomocí překvapeno.
„Mám tetu v Moravské Nové Vsi, pomáhali jsme tam hned po tornádu. Z nových domů byly poničené fasády, okna, někde i zatékalo střechou. Zděných staveb, z různých období, tam bylo zbořeno hodně. Bohužel netuším, kolik dřevostaveb tam je postavených, na druhou stranu ani nevím o žádné, která by to nepřežila.“ (anonymní zdroj)
Zděný dům vs. dřevostavba v případě úderu tornáda
Nezáleží příliš na tom, z jakého materiálu byl dům postavený, ale spíše na tom, jaká síla větru zrovna dům postihla. Všechny dnešní stavby jsou navrženy tak, aby odolaly silnějšímu větru a výkyvům v počasí. Ovšem na sílu tornáda není žádná z běžných staveb dimenzována. Tornádo na Moravě bylo to nejsilnější, které pravděpodobně v Česku bylo, proto se nemůžeme divit, že mu stavby neodolaly.
„Přítel má strýce v Moravské Nové Vsi. Stálo ho to půlku domu. Je zděný. Nevím, jak by dopadla dřevostavba, ale asi mnohem hůř. Strýc tak rovnou shodil celou střechu a místo klasické zvolil plechovou. Když už v tom byl, tak ten dům malinko zrenovoval a zateplil,“ popisuje Natálie P.
Pokud by vás zajímalo, jak na tom byly domácnosti postižené tornádem v jiných obcích, podívejte se na související články níže.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
10.09.2024
Photocredit: Julie Z. (se souhlasem), Natálie P. (se souhlasem)
Dali na doporučení a zvolili dřevostavbu místo cihly. Dnes Jaroslav s Petrem hodnotí své rozhodnutí
Byli nuceni postavit dům rychle, a odejít tak z centra rušné Prahy. Přestože jim štěstí ze začátku příliš nehrálo do karet, dokázali si postavit nádherný dům. V rozhovoru nám mimo jiné dali referenci a prozradili zkušenosti s firmou Atrium.
„Netušili jsme, že se na nás řítí tornádo,“ vzpomíná majitel dřevostavby. Ukázal fotky katastrofy
Zpočátku vůbec nevěděli, co se děje. To, že se několik metrů od nich prohnalo tornádo, které jim (mimo jiné) sebralo střechu nad hlavou, se dozvěděli až ve chvíli, kdy tornádo vstupovalo do vedlejší vesnice.
„Naše dřevostavba byla hozena přes cestu na sousední pozemek,“ popisuje pan Ladislav. Poskytl nám fotky
„Dřevostavbu lehce odfoukne i slabý větřík,“ říká se. Dnes na rozbor mýtů o dřevostavbách zapomeňte. Podíváme se do Lužic, kde se jeden takový vzdušný vír dosahující rychlosti větru 332 až 418 kilometrů v hodině vyřádil na tamních ulicích.
Tornádo udeřilo na dřevostavby i zděné domy. Hasič Marek porovnal následky
„Volal mi kamarád a ukazoval mi, jakou spoušť má doma. Přijel jsem, naložil jeho ženu s dětmi a odvezl je do bezpečí, on zůstal,“ vzpomíná Marek a pokračuje ve vyprávění. V rozhovoru nám poskytl pohled hasiče, kamaráda, kolegy i stavaře.
„Běžte pryč, jeďte domů, já mám blbý pocit,“ řekl dceři s vnukem. Za pár minut na jejich dům udeřilo tornádo
Ani ve snu by ho nenapadlo, že by se na jeho dům mohlo řítit tornádo. Jelikož si myslel, že jde jen o silnou bouři, rozhodl se, že schová svá dvě auta do garáže. Ovšem ve chvíli, kdy chtěl přeparkovat druhé, bylo už tornádo na jeho zahradě. Bouři musel přečkat venku.
„Před očima nám zmizela celá ulice, téměř všechny domy šly k zemi,“ popisuje Aneta svůj děsivý zážitek
Jejich obec zasáhl vzdušný vír o síle F4, ulice byly po strastiplném večeru k nepoznání a spousta rodin přišla v ten den o svůj domov. Jaké byly jejich první myšlenky poté, co vyšli na hlavní ulici? Na to jsme se dnes zeptali (nezávisle na sobě) Anety, Lukáše a Tomáše.
Jana zachránila svůj dům před demolicí. Navzdory očekávání odborníků ustála její dřevostavba úder tornáda
„Aniž by poznali, že je dům postavený ze dřeva, tvrdili, že je v pořádku. Jakmile jsem upozornila na konstrukční systém 2by4, řekli mi, že musí jít k zemi,“ popisuje paní Jana. Jejich verdikt však odmítla přijmout. V rozhovoru se netajila ničím.
Ničivé následky pohromy se zapsaly do pamětí mnoha obyvatel. Získali jsme fotky před a po
Během jednoho dne přišly stovky obyvatel o svůj domov. Jen málokdo z těch, kteří tuto pohromu nezažili na vlastní kůži, si dokáže představit následky. Obyvatelé zasažených vesnic nám také ochotně zaslali fotografie před a po této živelní pohromě – porovnat si je můžete v naší fotogalerii.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: