„Před očima nám zmizela celá ulice, téměř všechny domy šly k zemi,“ popisuje Aneta svůj děsivý zážitek
Jejich obec zasáhl vzdušný vír o síle F4, ulice byly po strastiplném večeru k nepoznání a spousta rodin přišla v ten den o svůj domov. Co dělaly rodiny před úderem tornáda, jak byli majitelé v daný okamžik pohotoví a jaké byly jejich první myšlenky poté, co vyšli na hlavní ulici? Na to jsme se dnes zeptali (nezávisle na sobě) Anety, Lukáše a Tomáše. Mimo to nás zajímala i jejich odpověď na otázku: „Co vydrželo víc – dřevostavby nebo zděné domy?“ Názory jednotlivých obyvatel se velmi lišily.
Obcí Hrušky to celé začalo
V tento červnový den vzniklo mnoho nezapomenutelných vzpomínek a příběhů k vyprávění, přestože by je jejich aktéři jistě raději zapomněli. Nám se podařilo spojit se s několika rodinami v obci Hrušky, jejichž domy byly první „na ráně“. Právě zde byla poničená celá jižní část obce, přičemž bylo poškozeno přibližně 200 domů, z toho asi 60 bylo určeno k demolici. Na autentický zážitek jsme se zeptali Lukáše, Anety a Tomáše. Lukáš je majitelem zcela nové dřevostavby, která v nanejvýš zátěžové zkoušce naštěstí obstála. Tomáš je bratr majitelky zděného domu, který přijel hned druhý den na pomoc. A Aneta v Hruškách bydlí a v článku nám sdělila své prvotní pocity.
První na ráně byl Lukášův dům v Hruškách
Měli jsme možnost spojit se s majitelem dřevostavby v Hruškách. Lukáš nám v rozhovoru, který si můžete celý přečíst v souvisejícím článku níže, povyprávěl příběh své rodiny. Zpočátku vůbec nevěděli, co se děje. To, že se několik metrů od nich prohnalo tornádo, které jim (mimo jiné) sebralo střechu nad hlavou, se dozvěděli až ve chvíli, kdy tornádo vstupovalo do vedlejší vesnice. Pan Lukáš nám ochotně zaslal fotky z onoho dne, které najdete ve fotogalerii, a popsal škody, které v jejich domě tornádo napáchalo.
„Netušili jsme, že se na nás řítí tornádo,“ vzpomíná majitel dřevostavby. Ukázal fotky katastrofy
V Hruškách jsme se spojili i s Anetou, která má toto období živě v paměti
„Vše jsme si zažili a u všeho jsme byli, před očima nám zmizela celá ulice, téměř všechny domy šly k zemi, jelikož se jednalo o jednu z nejstarších ulic v Hruškách. Nejlépe skončily domy z 80. let, takové ty kostky z betonových panelů,“ vysvětluje obyvatelka Hrušek Aneta B.
Domy po tornádu měly velmi různorodá poškození. Některé domy měly pouze poškozenou střešní krytinu, jiné zase celý krov. V případě porovnávání dřevostaveb a zděných domů si málokdo uvědomuje, že od pozednice nahoru je takřka každý dům dřevostavbou. Střecha je zkrátka nejnáchylnější u obou typů staveb. U dalších domů už bohužel chyběly obvodové stěny či celé horní patro. Nebylo to však dáno konstrukčním systémem.
Proč některé dřevostavby „přežily“ a zděné domy pohromu neustály?
Ať už v dnešním článku nebo v jiném z níže uvedených – mohli jste si povšimnout, že spousta obyvatel zasažených obcí potvrdila, že dřevostavby pohromu ustály a naopak zděné domy byly velmi poničené (viz zpověď dobrovolného hasiče Marka: „Z toho, co jsem měl možnost vidět, byla drtivá většina staveb zděných.“) Důvodem však není volba konstrukčního systému anebo to, že by byly dřevostavby odolné vůči síle tornáda. Žádný dům postavený v Česku není navržený tak, aby vzdoroval natolik náročným klimatickým podmínkám. Na fotkách v galerii jste mohli vidět spoustu poničených zděných domů, protože tornádo zasáhlo především starou (původní) zástavbu. V nové zástavbě na okraji vesnice bylo dřevostaveb mnohem více, nicméně tamtudy nevedla hlavní trasa tornáda.
Pokud byste si měli z dnešního článku odnést pouze jednu informaci, měla by to být tato. Příliš nezáleží na tom, z jakého materiálu je dům postavený, ale spíše na tom, jaká síla větru zrovna dům postihne. Všechny dnešní domy jsou navrženy tak, aby odolaly silnějšímu větru a výkyvům v počasí. Ovšem na sílu tornáda není žádná z běžných staveb dimenzována.
Dřevostavby jsou pro jednoho obavou, pro druhého rychlým řešením
„Zajímavé je, že oproti dřívějšku je tu teď dřevostaveb mnohem více a postavili je právě lidé po tornádu. Pro hodně lidí je to nepochopitelný krok, vzhledem k tomu, co jsme si všichni prožili. Tornádo lidi od dřevostaveb neodradilo,“ pokračuje ve vyprávění Aneta. Rychlost výstavby dřevostaveb byla v tomto období stěžejním aspektem, nad kterým rodiny bez střechy nad hlavou uvažovaly. Znovu tak mohly bydlet ve svém domě do roka.
Bydlet ve svém do jednoho roku?
Samotný dům trvá postavit zhruba jeden týden, jak ostatně dodává na závěr Aneta: „V Hruškách to jedna dřevostavba přežila. Byl to domeček, kterému jsme se všichni smáli, protože ho kdysi dovezli na kamionu a během jednoho dne poskládali jako lego. Nevím proč, ale k zemi nešel.“ Nicméně lidé musí počítat i s přípravnou fází, kdy se např. sendvičové konstrukce vyrábí ve výrobní hale 1–2 měsíce. Nemluvě o všech dokončovacích pracích v interiéru.
Tomáš dřevostavbám příliš nefandí, byť sám jednu vlastní
„Mám sestru v Hruškách, takže jsem tam byl tehdy hned druhý den po tornádu. Jedna patrová dřevostavba to tam přežila, ale nestála přímo v cestě, kudy tornádo letělo. Dům stál mimo hlavní trasu tornáda, a tak ho to tím pádem jenom lízlo. Rozhodně nechci hanit dřevostavby, sám v jedné žiju, ale kdyby to tornádo šlo přímo přes něj, myslím si, že by takhle nevypadal,“ popisuje Tomáš B. a potvrzuje tím informace uvedené v předchozích odstavcích.
Co si o tom myslíte vy?
Existují tři názorové skupiny lidí, pokud jde o odolnost dřevostaveb. Do které spadáte vy? Dejte palec pouze pod jednu z vět uvedených níže.
1. Dřevostavby jsou schopné vzdorovat síle větru stejně tak jako zděné domy.
2. Zděné domy jsou podle mě pevnější stavby oproti dřevostavbám.
3. Záleží na vzdálenosti tornáda od stavby. V přímém styku budovy s tornádem je jedno, zda se jedná o dřevostavbu nebo zděný dům.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
29.08.2024
Photocredit: Pavel H. (se souhlasem)
V USA ho nechali dělat podřadné práce, pak postavil polární stanici na Antarktidě. Rodák z Vysočiny dnes vede 5 úspěšných firem
Cesta podnikatele Tomáše Tesaře k úspěchu byla trnitá. Musel se vypracovat z ničeho a překonat při tom nejednu překážku. Přečtěte si o jeho příběhu v rozhovoru.
Dali na doporučení a zvolili dřevostavbu místo cihly. Dnes Jaroslav s Petrem hodnotí své rozhodnutí
Byli nuceni postavit dům rychle, a odejít tak z centra rušné Prahy. Přestože jim štěstí ze začátku příliš nehrálo do karet, dokázali si postavit nádherný dům. V rozhovoru nám mimo jiné dali referenci a prozradili zkušenosti s firmou Atrium.
„Netušili jsme, že se na nás řítí tornádo,“ vzpomíná majitel dřevostavby. Ukázal fotky katastrofy
Zpočátku vůbec nevěděli, co se děje. To, že se několik metrů od nich prohnalo tornádo, které jim (mimo jiné) sebralo střechu nad hlavou, se dozvěděli až ve chvíli, kdy tornádo vstupovalo do vedlejší vesnice.
„Naše dřevostavba byla hozena přes cestu na sousední pozemek,“ popisuje pan Ladislav. Poskytl nám fotky
„Dřevostavbu lehce odfoukne i slabý větřík,“ říká se. Dnes na rozbor mýtů o dřevostavbách zapomeňte. Podíváme se do Lužic, kde se jeden takový vzdušný vír dosahující rychlosti větru 332 až 418 kilometrů v hodině vyřádil na tamních ulicích.
Tornádo udeřilo na dřevostavby i zděné domy. Hasič Marek porovnal následky
„Volal mi kamarád a ukazoval mi, jakou spoušť má doma. Přijel jsem, naložil jeho ženu s dětmi a odvezl je do bezpečí, on zůstal,“ vzpomíná Marek a pokračuje ve vyprávění. V rozhovoru nám poskytl pohled hasiče, kamaráda, kolegy i stavaře.
„Běžte pryč, jeďte domů, já mám blbý pocit,“ řekl dceři s vnukem. Za pár minut na jejich dům udeřilo tornádo
Ani ve snu by ho nenapadlo, že by se na jeho dům mohlo řítit tornádo. Jelikož si myslel, že jde jen o silnou bouři, rozhodl se, že schová svá dvě auta do garáže. Ovšem ve chvíli, kdy chtěl přeparkovat druhé, bylo už tornádo na jeho zahradě. Bouři musel přečkat venku.
Moravská Nová Ves utrpěla tvrdé rány. Získali jsme fotky před a po úderu doposud nejsilnější bouře v Česku
„Byl to úplně běžný den, pak se jen začal zvedat vítr, což nebylo neobvyklé. Ale zmýlili jsme se. Pár minut nato už jsme neměli kde bydlet,“ říká v rozhovoru paní Julie, majitelka patrového rodinného domu. Kromě její zpovědi jsme získali i mnoho dalších autentických komentářů.
Ničivé následky pohromy se zapsaly do pamětí mnoha obyvatel. Získali jsme fotky před a po
Během jednoho dne přišly stovky obyvatel o svůj domov. Jen málokdo z těch, kteří tuto pohromu nezažili na vlastní kůži, si dokáže představit následky. Obyvatelé zasažených vesnic nám také ochotně zaslali fotografie před a po této živelní pohromě – porovnat si je můžete v naší fotogalerii.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: