Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD
Dívali jste se už někdy do katastru nemovitostí? Lze v něm totiž nalézt spoustu zajímavých veřejně přístupných informací. Katastr nemovitostí je databáze nemovitostí a pozemků na území České republiky, která obsahuje údaje nejen o přesném umístění nemovitosti, aktuálním majiteli nebo oprávnění a právních vztazích ale i další užitečné údaje. Podívejte se na základní přehled toho, co vám katastr nemovitostí umožní.
Co je vlastně katastr nemovitostí?
Katastr nemovitostí je veřejně přístupná databáze, obsahující soubor údajů o nemovitostech. V katastru je zejména obsažen popis, geometrické a polohové určení nemovitosti a s tím související zápis práv. Tento zdroj informací je důležitý nejen k ochraně práv vlastníků k jejich nemovitostem, ale i pro daňové a statistické účely a pro tvorbu mnoha dalších informačních systémů.
Důležitá změna v nahlížení do katastru nemovitostí od roku 2021
Z důvodu nezákonného vytěžování databáze a zároveň pro zvýšení ochrany soukromí osob uvedených v katastru nemovitostí došlo v průběhu června 2021 k zásadní změně používání aplikace. Anonymním uživatelům jsou zobrazovány pouze základní informace o nemovitosti, bez uvedení vlastníků a účastníků řízení. Pro získání kompletních údajů o nemovitosti je nutné se přihlásit prostřednictvím Portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci nebo pomocí účtu Dálkového přístupu do katastru nemovitostí.
Informace v tomto článku jsou platné pro přihlášené uživatele aplikace Nahlížení do KN.
Nahlížení do katastru nemovitostí (kn) online nebo osobně
Nahlížení do katastru nemovitostí (kn) lze provést ideálně online formou, tedy na internetu. Právě vyhledání informací na internetu je dnes tou nejjednodušší cestou k jejich rychlému získání. Pokud však přístup k internetu zrovna nemáte, je zde stále možnost navštívit příslušný katastrální úřad a najít si potřebné údaje osobně. Návod pro základní vyhledávání v katastru najdete také ve fotogalerii.
Hledání v katastru nemovitostí
Hledání v katastru nemovitostí je intuitivní a jednoduché, pokud víte, co hledáte. Vyhledávat v katastru nemovitostí můžete nejen parcelu, stavbu, či bytovou jednotku, ale i určitý proces řízení, jako například vložení zápisu do katastru. Vstupní údaje, které je potřeba při hledání uvést, jsou obvykle katastrální území nebo název obce, číslo parcely, stavby, bytové jednotky nebo evidenční číslo řízení. Pokud si nejste jistí, je tu i možnost vyhledání parcely přes mapu. Hledání v katastru nemovitostí podle jména majitele sice umožněno není, nicméně po nalezení pozemku jeho majitele zjistíte.
Víte, že je možné zjistit údaje z katastru nemovitostí i na mapy.cz? Podívejte se na video návody, které vám ukáží, jak vyhledávat informace v katastru.
Líbí se vám pozemek, ale neznáte jeho parcelní číslo? Máte hned dvě možnosti, jak ho najít.
1. Jednoduché hledání parcely přes mapy.cz.
2. Najděte si pozemek přímo na mapách katastru nemovitostí.
Co je to katastrální území?
Katastrální území představuje část území, která společně eviduje soubor nemovitostí. V rámci obcí nelze katastrální území rozdělit mezi dvě obce. Obec však může být tvořena i z více katastrálních území. Ve městech je rozdělení složitější. Přestože platí, že všechny katastrální území patří pod jedno město, tak jednotlivé městské části a obvody mohou zahrnovat jen část katastrálního území.
Výpis z katastru nemovitostí
Chystáte se koupit nebo prodat nemovitost? Nechte si nejprve vystavit originální výpis z katastru nemovitostí (kn). Do katastru sice můžete nahlížet a vytisknout si základní výpis, ten však není vždy formálně použitelný pro další majetková jednání!
Dálkový přístup do katastru nemovitostí
V katastru, do kterého můžeme volně nahlížet, neustále probíhají změny a řízení, které nemusí být aktuálně v katastru zaznamenané. Můžeme si nechat zřídit vzdálený přístup přes vlastní uživatelský účet a podrobný výpis z katastru si po zaplacení poplatku sami vytisknout. Stejně tak je ale možné navštívit katastrální úřad, kde vám výpis udělají na počkání.
Jedině tak budete mít jistotu správných a aktuálních informací o vlastnících, oprávnění a právních vztazích vztahujících se k nemovitosti. Cena poplatku závisí na počtů údajů, které chcete ve výpisu mít, ale přibližná cena se pohybuje okolo 50,- až 100,- Kč.
Návrh na vklad do katastru nemovitostí
Prodáváte, darujete nebo jinak měníte vlastnické poměry v domácnosti? Návrh na vklad do katastru nemovitostí je žádost, kterou podává účastník a zahájí se tak řízení o změně nebo zániku práva na nemovitost. Vklad představuje zápis do katastru nemovitostí, kterým se zapisují vlastnická práva, věcné břemeno, předkupní právo a mnoho dalších.
Návrh na vklad může podat fyzická i právnická osoba, které právo vzniká, mění se, rozšiřuje, omezuje nebo případně zaniká. Dotčené osoby mohou žádost podávat zvlášť nebo i společně. Výhodné je nechat žádost podepsat všemi dotčenými osobami, protože tím se celý proces značně urychlí.
Kam návrh na vklad do katastru nemovitostí podat?
Návrh se podává na příslušném katastrálním úřadě (pracovišti), kde se nemovitost nachází. V případě, že se návrh týká nemovitostí, které se nachází na více katastrálních územích, je potřeba podat více žádostí. Výjimkou je však směnná smlouva nebo vypořádání manželů. V těchto případech se podává jen jeden návrh na vklad.
Návrh na vklad můžete podat osobně na podatelně, zaslat poštou, nebo elektronicky. Za podání každého návrhu na vklad se platí správní poplatek ve výši 1 000,- Kč.
Co musí návrh na vklad obsahovat?
K návrhu na zahájení řízení o vkladu do katastru nemovitostí je třeba připojit tyto přílohy.
- 1x Vkladová listina – Listina na základě které má být zapsáno právo do katastru.
- Plná moc s podpisem zmocnitele – Pokud je účastník zastoupen zmocněncem.
- Výpis z obchodního nebo jiného rejstříku – Pokud je účastníkem řízení právnická osoba.
- Další listiny, které vyplývají z jiného právního předpisu.
Katastrální zákon a další předpisy
Pokud vás zajímá přesné znění předpisů, zákonů nebo vzor formulářů, kterými se řídí katastrální úřady, podívejte na následující přehled.
Zákon 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí nabyl účinnosti dne 1. 1. 2014 a dělí se na 5 částí.
- Část první – obecná ustanovení
- Část druhá – Zápis do katastru
- Část třetí – Správa katastru
- Část čtvrtá – Přestupky
- Část pátá – Společná, přechodná a závěrečná ustanovení
Mezi další dokumenty, které byste neměli přehlédnout jsou:
- Zákon 359/1992 Sb. o zeměměřičských orgánech a katastrálních orgánech
- Vyhláška č. 357/2013 Sb. o katastru nemovitostí (katastrální vyhláška)
- Vyhláška č. 358/2013 Sb. o poskytování údajů z katastru nemovitostí
- Vyhláška č. 359/2013 Sb. o stanovení vzoru formuláře pro podání návrhu na zahájení řízení a povolení vkladu
Tyto zákony a vyhlášky mohou dále odkazovat na související předpisy spojené se zeměměřičstvím a katastrem.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Kristina Nešporová
Redaktorka portálu
Vydáno dne:
01.08.2019
Photocredit: Kristina Nešporová
Energetický štítek obálky budovy (ESOB)
Energetický štítek je grafickým vyjádřením stavebně-energetických vlastností domu
Na čem v dřevostavbě nešetřit
Úspora nemusí být vidět, ale vaše peněženka o ní bude vědět.
Problém: Štítek nebo Průkaz?
Který z nich vám řekne, kolik energie ve skutečnosti spotřebováváte?
Stavba dřevostavby krok po kroku 1. díl: Co za Vás nikdo neudělá
Úvodní díl seriálu, který Vám poradí, co a jak při stavbě dřevostavby
Dřevostavby na klíč: Jaký je rozsah dodávky?
Firma ji postaví, vy dostanete klíče a hned bydlíte. Pozor, tento ideál neplatí vždy!
Jak na hypotéku, financování pozemku, projektu a domu?
Hypotéku můžete získat nejen na výstavbu domu, ale také na projekt nebo pozemek. Podívejte se, jak na bezpečně získat hypotéku krok za krokem.
Co potřebujeme ke stavebnímu povolení dle stavebního zákona č. 183/2006 sb.?
Ke stavebnímu povolení dle stavebního zákona č. 183/2006 Sb. je nutné doložit nejen projektovou dokumentaci, ale také další podklady. Jaké to jsou?
Jsou hromosvody povinné? Kdy je potřeba mít ochranu proti úderu bleskem?
Stavíte dům a nejste si jistí, jestli potřebujete mít hromosvod? Podívejte se na varianty hromosvodů a jejich cenu.
Novostavby: čím topit i po roce 2020?
Pět nejčastějších způsobů vytápění u rodinných domů. Vyhoví i ten váš novým požadavkům po roce 2020?
Katastrální mapy – nenahraditelný pomocník i moderní době
Katastrální mapy jsou důležitým článkem katastru nemovitostí. Tento článek vám přiblíží, jakou mohou mít podobu, a kde všude se dají využít.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: