Převoz vrtulníkem do nemocnice ho nezastavil. Marek i přesto dokázal postavit své rodině vysněný dům
Koupil pozemek u Liberce, který nikdo nechtěl a se snoubenkou Míšou na něm postavili luxusní rodinnou dřevostavbu. Hodnota pozemku tak rapidně stoupla a rodinné zázemí, které vybudovali, by mohli závidět všichni kolemjdoucí. Ovšem průběh výstavby se neobešel bez pádů a to doslova. V exkluzivním rozhovoru nám sám Marek popsal, proč záměrně hledali komplikovaný pozemek ve svahu, jak se vlezli do 3,5 mil. korun a proč musely zasahovat záchranné složky s vrtulníkem.

Marku, proč jste se s partnerkou rozhodli postavit nový dům?
Už od dětství jsem stavěl s kamarády malé domky ze zbytků dřeva a hřebíků, které nám sehnala mamka v práci. Vždycky mě stavitelství a architektura lákaly. Svůj sen jsem si splnil stavbou tiny housu, což byl takový test, ale zároveň jsem věděl, že chci postavit i větší dům pro budoucí rodinu. Miluji přírodu, možnost vyjít na zahradu, takže ačkoliv jsem kluk z paneláku, dům byl pro mě výhledově vždycky sen. A snoubenka Míša vždy bydlela v domě a do bytu by spíše nechtěla.
A proč padla volba právě na dřevostavbu?
Dřevostavba byla také jasná volba, miluji práci se dřevem, jeho vlastnosti, suché procesy, i jeho obnovitelnost a ekologičnost. Zároveň mi to přijde oproti zděným domům prostě jednodušší na výstavbu.
Podle čeho jste si vybírali pozemek?
Pozemek jsem vybíral ještě sám. Mám oblíbenou oblast z dětství a je v kraji, kde bydlí i moje rodina a odkud oba pocházíme.
Pozemek není rovinatý, chtěli jste stavět dům ve svahu?
Chtěl jsem pozemek za rozumnou cenu, v přírodě, v rozumné dojezdové vzdálenosti od města. Líbí se mi pozemky, které jsou něčím zajímavé, jsou svažité, jsou na nich vzrostlé stromy. Zároveň jsem nechtěl příliš sousedů a hustou zástavbu, kde na sebe budou domy nalepené, chtěl jsem prostor, kde bude mít každý dostatek místa a zástavba bude působit přirozeně, to jsem zde našel. Výhoda byla i jeho slunečnost a jižní orientace s výhledem na protější, nezastavěnou stranu údolí s loukami.
A jak velký váš pozemek?
Náš pozemek má cca 1 800 m2. Nicméně je dost atypický, proto o něj většina předchozích zájemců neměla zájem. Navíc je právě hodně svažitý a s větším počtem vzrostlých stromů.
Řešili jste s pozemkem něco nestandardního?
Vzhledem k tomu, že je celý pozemek je ve svahu, musel se zde nejdříve vyrovnat terén na místě budoucí stavby. Vodovod i elektřinu jsme si museli vybudovat sami do docela úctyhodné vzdálenosti od přípojek. To byla možná jedna z věcí, co ostatní zájemce odradila. Vzhledem k absenci kanalizace řešíme odpady ČOVkou. A plyn v obci není.
Jak dlouho trval proces získání stavebního povolení?
Vzhledem k tomu, že jsem si našel šikovného architekta, který byl i projektantem v jedné osobě a vše vyřídil za nás, proběhlo vše až na dílčí malá upřesnění naprosto hladce. Jelikož je stavební úřad je ve vedlejší vesnici a v jeho působnosti se nacházejí pouze okolní vesnice a žádné velké město, dodržel stanovené lhůty a do dvou měsíců od požádání jsme měli povolení doma. Jediné, co bylo potřeba dovysvětlit, byl trošku atypický tvar domu, který se nepozdával odboru životního prostředí. To však bylo kvůli respektování výhledu souseda, což po našem dovysvětlení bylo přijato.
Proč jste se vlastně pustili do stavby domu svépomocí a vymezili tak spolupráci s firmou?
Mělo to hned několik důvodů. Za prvé to byl můj životní sen. Dělám kancelářskou práci a řemeslná práce je pro mě koníčkem. Druhým podstatným argumentem byla cena. A třetím byla kvalita odvedené práce. V neposlední řadě si podle mě člověk daleko více váží práce, kterou sám odvede.
A odrazoval vás někdo od rozhodnutí stavět svépomocí?
Ano, všichni. Jelikož mě mají zapsaného jako kluka od počítačů, představa, že se ze mě stane stavebník na plný úvazek, pro ně byla nereálná. Já jsem nijak neargumentoval, z mé zkušenosti, když někdo říká, že něco nejde, tak jediné, jak mu to vyvrátíte je, že ukážete, že to možné je.
A od volby stavět dřevostavbu vás někdo odrazoval?
Ano. Spousta lidí stále vnímá dřevostavbu jako něco chatrného, co za pár let shnije a nedají dopustit na cihlu. Nebo jako dřevostavbu uznávají pouze masivní roubenky a sendvičová dřevostavba je pro ně papundekl. Já jsem je opět nijak nepřesvědčoval, protože z praktické zkušenosti v tiny housu sám vím, jak je bydlení v takovém domě příjemnou záležitostí.
S čím jste v průběhu výstavby nejvíce “bojovali”?
Největší komplikace nastala loni v létě, kdy jsem při nedostatečném označení otvoru na schody, který byl překryt fólií, propadl skrz střechu a spadl ze tří metrů na beton. Zvládl jsem ještě sehnat přítelkyni a poté mamku, aby mě zavezly na pohotovost, ty ale zavolaly sanitku. Místo ní však přiletěl vrtulník. Měl jsem štěstí v neštěstí a odnesl jsem to jen se zlámaným zápěstím a obličejovými kostmi. V této fázi jsem si najal pomocníky. Dnes to vyprávíme jako veselou historku z průběhu stavby. Nicméně jsem se poučil a dále do výšek lezl jenom s jištěním.
Poznámka redakce – o dalších komplikacích, které Marka potkaly, si můžete přečíst u fotografií zde.
Jak přistupovali banky v případě vypůjčení úvěru na skutečnost, že budete dům stavět sami?
Banka s tím neměla jakýkoliv problém a v tomto směru si nestanovovala žádné podmínky nad rámec požadavků stavebního úřadu na stavební autorizovaný dozor.
Jak probíhá objednávání materiálu v případě stavby svépomocí? Řešíte vše přes e-shopy?
Jako člověk z online branže jsem zvyklý objednávat po internetu. Tak jsem si objednal KVH stavební hranoly přímo od výrobce a další dodávky dřeva jsem rozdělil do menších etap a nakupoval je na webu, kde prodávají vše pro stavbu dřevostavby. Od projektanta jsme měli hrubý rozpis materiálu, kterého jsme raději objednávali více nebo trošku doobjednali v případě, že materiál nestačil.
Jaké činnosti jste na stavbě dělali svépomocí a jaké jste raději přenechali odborníkům?
Od začátku mi bylo jasné, že za zemní práce a základovou desku si raději připlatím, protože těmto pracím nerozumím a chtěl jsem, aby základy byly udělané kvalitně. Naopak veškeré práce na konstrukci a wrapování domu (obecně práci se zateplením nebo dřevem) jsme si dělali sami. Ale i třeba oplechování šikmé střechy a instalaci střešních oken jsem zvládl sám. Naopak veškeré instalace, okna, rovnou střechu a odbornější práce jsme přenechali mistrům svého řemesla. Dost mi pomohli i kamarádi, sousedi a rodina.
Jaký jste zvolili konstrukční systém dřevostavby?
Vzhledem k ekonomičnosti a jednoduchosti provedení jsme od začátku počítali se sloupovým systémem 2by4. Dřevostavba je difuzně otevřená, protože nám to přišlo přirozenější pro bydlení i jednodušší na provedení.
Jaké dřevo a příp. jaký další materiál jste použili?
Konstrukce je z vysušených KVH smrkových hranolů. Vnitřní opláštění neboli parobrzda je z OSB, vnější opláštění pak z dřevovláknitých desek. Finální fasádu bude tvořit neošetřený modřín. Strop přízemí je s přiznanými trámy a záklopem z podlahových smrkových palubek. Stěny budou kombinací sádrokartonu a BIO desky ze smrku.
Skladba stěny je následující: sádrokarton/BIO deska, 4cm nezateplená instalační předstěna, 2cm OSB, 16cm minerální vata na zateplení konstrukce, 10cm dřevovláknitá deska, fasádní fólie, 2x4cm latě a kontralatě a 2cm finální fasádní modřín.
Jsou na vaší stavbě použity nebo řešeny nějaké nestandardní materiály, konstrukce či skladby?
Jediný speciální konstrukční prvek je ocelová konstrukce, která nese střechu nad parkovacím stáním. Zajímavostí je podle mě i řešení kombinace rovné a šikmé střechy na jednom domě. Rovná střecha, ač může působit pro vesnickou zástavbu nepatřičně, je uvnitř s přiznanými trámy, takže působí dobově. Navíc bude zvenčí zelená, takže dům z ptačího pohledu nebude příliš vidět.
Máte celý dům obložený dřevem – jak budete v budoucnu řešit jeho údržbu?
Ano, fasáda je modřínová, aby dům zapadl do okolní přírody. Ze stejného důvodu ji ani nebudeme ošetřovat a necháme ji přirozeně zešednout. Navíc veškeré materiály již ladí s tiny housem, ve kterém bydlím a který používáme při stavbě jako zázemí.
Kolik jste do dřevostavby doposud přibližně investovali? A jaký je váš plánovaný rozpočet?
Aktuálně jsme cca na 3,5 milionech. Předpokládám, že i s dokončovacími pracemi a vnitřním vybavením se vejdeme do 5 milionů. Zahradu a okolí domu budeme dále časem vylepšovat už za své.
Jak dlouho probíhal proces výstavby hrubé stavby? A celé stavby včetně dokončovacích prací?
Stavební pozemek jsme cca první rok dávali do kupy, protože to byla zarostlá divočina. Následně jsme několik let řešili studii a přípravu projektové dokumentace. Schválení úřady bylo relativně rychlé. Do země jsme kopli na jaře 2024, přičemž základová deska trvala cca měsíc. Dům pod střechou byl i díky mému zranění asi po 4 měsících. Aktuálně po roce máme uzavřenou hrubou stavbu s veškerými sítěmi a přesouváme se do interiéru. Dokončit dům bychom chtěli do podzimu a Vánoce bychom rádi trávili už ve svém. Jistě by se to dalo stihnout i rychleji, ale na úkor našeho soukromého života nebo větších investic do subdodavatelů.
A jak máte naplánovaný systém vytápění?
Volili jsme jednoduchý nepřekombinovaný systém, který bude komfortní, ale bude zahrnovat i prvky, které dělají teplo domova. Pohonem domu bude tepelné čerpadlo vzduch-voda s teplovodním podlahovým topením. Jelikož máme rádi přirozené teplo z kamen, budeme mít volně stojící litinová kamna. Rekuperaci a případně soláry plánujeme spíše do budoucna z důvodu rozumného rozpočtu.
Kdybyste byli opět na začátku, bylo by něco, co byste udělali jinak?
Z většiny domu a jeho provedení mám dobrý pocit. Kdybych mohl něco udělat lépe, tak je to včasnější příprava vodo a elektroinstalace, kterou nezahrnoval prováděcí projekt. Několik vylepšení jsme udělali ještě během výstavby, jako je třeba přidání úložných prostorů, rozdělení koupelen nebo přidání střešních oken. Naopak bych si asi více pohlídal kvalitu provedení hydroizolace šikmé střechy. A ze začátku se tolik nestresoval a nespěchal.
Doporučili byste tedy dřevostavbu čtenářům?
Ano. Je to z ekologických, obnovitelných materiálů. Výstavba není technologicky složitá. Má výborné tepelně-izolační vlastnosti. A je to i o tom pocitu, život se dřevem v okolí je podle mě zdravý život.
Co byste za sebe poradili lidem, kteří se teprve chystají stavět dům?
Pobývejte na pozemku ještě před výstavbou, abyste viděli, jak se chová v jednotlivých ročních obdobích, kam teče voda, kam svítí slunce. Dle toho navrhujte stavbu a dispozici. Nenechte se odradit od ostatních. Přizpůsobte dispozice tomu, jak dům chcete používat, jaký chcete vést život (počet návštěv, propojení s venkem atd.). Věnujte dostatek času samostudiu. Nebojte se připlatit za kvalitní materiály. Netlačte na pilu, nespěchejte a užívejte si celý proces.
Marku, díky moc za rozhovor.
Není za co, také děkuji.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 23. – 25. května 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
28.03.2025
Photocredit: Marek B. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s majiteli dřevostavby

Zahradní jezírko lze vytvořit snadno a levně svépomocí. Inspirujte se nejzajímavějšími nápady v naší galerii
Mít na pozemku jezírko je sen každého zahrádkáře. Přinášíme návod, jak z tohoto snu udělat skutečnost. Připravte se však na to, že vám všichni sousedé z okolí budou závistivě nakukovat přes plot.

„Hrozilo, že mi septik dovezou i s doprovodem policie,“ říká Míra. Chatu si postavil na těžko dostupném místě v Česku
Pohár trpělivosti přetekl a v návalu rozhořčení se Míra rozhodl strhnout původní chalupu, kterou zde navrhl jeho dědeček a svépomocí postavil jeho táta. Po jednání s úřady, kdy našli manželé vychytávku k urychlení procesu vyřízení stavebního povolení, se pustili do výstavby nové chalupy.

Pavel dokázal postavit základovou desku o 322 000 Kč levněji. Podělil se o postup pro laiky
Poté, co si ji nechal nacenit od různých stavebních společností, usoudil, že bude rozumnější pustit se do stavby základové desky svépomocí. A protože byl Pavel úplný laik, rozhodl se ukázat ostatním začátečníkům finančně dostupnou cestu.

„Nikdo mi pořádně neřekl, kolik to bude stát,“ říká Pavel. Pro budoucí stavebníky se tak rozhodl zveřejnit vlastní rozpočet na stavbu
„Internet je plný postupů, jak si postavit základovou desku svépomocí, ale skoro nikde jsem nenašel přesný detailní postup s konkrétními rozměry a přesnými cenami za jednotlivé fáze.“ A proto se rozhodl, že nám tohle všechno poskytne.

Počet požárů roste. Češi opomíjí základní údržbu kotlů a komínů
Za požáry domů často může zanedbaný komín. Vyčistit ho přitom můžete svépomocí, a navíc velmi snadno.

Vyhřívaný koupací sud si Petr postavil svépomocí. Vodu udrží horkou 24 hodin
Chcete-li mít doma i vy vlastní wellness jen za pár tisíc, bude vás jistě zajímat finální cena v porovnání s již vyrobeným kusem z hobbymarketu. To vše a mnohem více jsme se od Petra dozvěděli.

Frontman Divokýho Billa si opravil přes 200 let starou roubenku svépomocí. Pod podlahou našel poklady z války
Vašek Bláha se rozhodl pro velkou rekonstrukci, kterou zvládli s jeho otcem a pár přáteli svépomocí. V dnešním rozhovoru s frontmanem kapely Divokej Bill jsme se však nezaměřili jen na samotné opravy chalupy. Prozradil mnohé.

Staročeskou roubenku si postavili svépomocí bez předchozích zkušeností. Náklady majitele překvapily
„Pustili jsme se do toho s vervou a nadšením a ono to vyšlo,“ říká Marek, který si postavil roubenku svépomocí, a to bez jakýchkoliv větších zkušeností.

S kamarádkou se rozhodly pro stavbu dvojdomu svépomocí. U Pardubic už jejich vysněné bydlení téměř stojí
Se svým přítelem Standou narazili na ideální stavební parcelu a po odsouhlasení druhého páru se všichni čtyři vrhli do práce. Svůj nový dvojdům si staví téměř svépomocí kousek od Pardubic a finální částku odhadují na 4 mil. korun.

Helena si kolem bazénu postavila luxusní molo. Práci zvládla sama a ušetřila spoustu peněz
Paní Helena je žena činu, která se jen tak nějaké práce nezalekne. S nadšením se tak pustila do obložení bazénu, ze kterého se nakonec vyklubalo luxusní molo.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: