HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Počet požárů roste. Češi opomíjí základní údržbu kotlů a komínů

Češi se většinou na zimu dobře připraví. Nachystají dřevo či jiné palivo a jakmile začnou mrazy, stačí už jen přikládat. Je však s podivem, že velmi často zapomínají na jednu z nejdůležitějších věcí. Tou je pořádná kontrola a vyčištění komína. Následkem je, že hasiči nestačí jezdit k požárům, které způsobují právě zanedbané komíny. Vyčistit ho přitom můžete svépomocí, a navíc velmi snadno.


Roste počet požárů. Na vině je často zanedbané topidlo či komín
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Loco Steve (Wikimedia Commons CC 2.0)

Několikanásobný nárůst požárů

Jen v minulém roce bylo zaznamenáno téměř 1 300 požárů způsobených komíny. Ty nekončí pouze velkými škodami na majetku, ale bohužel často také újmou na zdraví, nebo dokonce tím nejhorším. Tyto požáry si dohromady vyžádaly tři oběti. Oproti roku 2014, kdy bylo zaznamenáno 251 požárů komínů, se jedná o poměrně významný nárůst.

Na chatu to stačí

Meziročním růstem to však nekončí. V posledních týdnech byl zaznamenán nárůst požárů chat a chalup, které vznikly právě kvůli neudržovanému kotli nebo komínu. Jelikož se nejedná o sídla, kde by lidé žili trvale, často se zde berou kontroly a čištění komínů na lehkou váhu. I na těchto chatách však škoda dosahuje milionů korun a jsou zde ohroženy lidské životy. Ačkoliv byl zaznamenán zvýšený počet požárů především u chat a chalup, riziko hrozí pochopitelně také u komínů v klasických rodinných domech, ani těm se totiž požáry nevyhýbají.

Peníze nejsou to hlavní

Aby se požárům komína předešlo, jsou zapotřebí pravidelné kontroly a také čištění. Kontrola je povinná ze zákona a za její opomenutí hrozí pokuta. Neexistuje však funkční systém, který by to kontroloval. Jistý způsob kontroly zde nastane, jakmile dojde k požáru. Pokud nemá majitel všechny potřebné doklady o provedených revizích a kontrolách, pojišťovna mu nic nedá.

Kontrola by však neměla proběhnout jen proto, abyste měli nárok na pojistku, ale především kvůli vaší bezpečnosti. V zanedbaném komíně se usazuje dehet a saze, které mohou způsobit požár, a právě vznícení těchto sazí má na svědomí většinu všech požárů komínů. Na aktuální ceny komínů se můžete podívat například zde.

Pusťte se do toho sami

Dehet v komíně je zapříčiněný neúčinným spalováním paliva. Častou příčinou je například vysoká vlhkost dřeva, která přesahuje 20 %, nebo nízká účinnost krbových kamen. Dehtové částice se poté usazují na stěnách komína, kde dochází k jejich kumulaci. Čištění by proto mělo probíhat pravidelně. Na rozdíl od kontroly můžete čištění provádět i svépomocí, často ho však provádí odborník, který k vám přišel na pravidelnou povinnou kontrolu.

Jedno zrnko popela

Svépomocí si můžete vyčistit zadehtované sklo u dvířek krbu. Existuje snadný způsob, jak sklo vyčistit, aniž by hrozilo, že praskne. Bude vám k tomu stačit popel, voda a obyčejné noviny. Nejdříve suchým novinovým papírem přeleštěte dvířka, aby opadal hrubý dehet. Poté vezměte další kus novin nebo hadr a namočte jej do vody. Ten lehce vyválejte v popílku z krbu a čistěte jím sklo krouživými pohyby. Nakonec opět vezměte suchý čistý novinový papír a sklo dočistěte. Na fotopostup se můžete podívat v galerii níže.

Postačí několik málo brambor

Pokud jste se rozhodli čistit sami také komín, máte několik možností. Můžete použít například chemické čističe spalinových cest. Stejně tak dobře vám však poslouží bramborové slupky. Ty je třeba nechat dobře vyschnout, a to alespoň 24, ideálně však 48 hodin. Tyto slupky poté vhoďte do rozpálených kamen. Spalováním bramborových slupek se vytváří látky, které pokrývají vrstvy sazí v komíně. Tyto vrstvy poté vysychají a spadnou na dno komína. Nyní už jen stačí vybrat je vymetacími dvířky. Sháníte nový kotel? Na jejich ceny se můžete podívat například zde.

Hlavně ne vodou

Pokud ve vašem domě dojde k požáru komína, měli byste dodržovat několik zásad. V první řadě je potřeba odstranit všechen hořlavý materiál, který by se mohl nacházet poblíž komína. Nezapomeňte na věci na půdě, jako je například uskladněné dřevo nebo nejrůznější krabice. Také ihned zavolejte hasiče a pokud je to možné, zabraňte přístupu vzduchu ke komínu. Dbejte na to, že požár v komíně se v žádném případě nesmí hasit vodou. Pokud byste tak učinili, mohlo by dojít nejen k popraskání, ale také k výbuchu.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
29.11.2024

Photocredit: Loco Steve (Wikimedia Commons CC 2.0)

0

Vypalování komínů je nebezpečný přežitek. Kominíci radí bezpečnější způsoby čištění
Komín zanesený dehtem a sazemi lze v některých případech nechat odborně vypálit. Zkušení kominíci však upozorňují na rizika s tím spojená.

Tradiční komíny Češi ve velkém nahrazují moderními systémy. Důvodem jsou technické požadavky i cena
Nerezový komín je vhodný do interiéru i na fasádu. Díky svým vlastnostem se hodí i do pasivních domů.

Nedostatek vzduchu v kamnech může skončit i výbuchem. Některé komíny tomu umí zabránit
Krbová kamna a vložky mají celou řadu výhod. Topení v nich je levné a má svoje nezaměnitelné kouzlo. Tento způsob vytápění však může být i nebezpečný. Nemusíte se ale bát. Existuje komín, který tomuto nebezpečí jednoduše předejde.

Revize, kontrola a čištění komína není totéž. Za pochybení hrozí pokuta až sto tisíc korun
Jednou z věcí, kterou je potřeba před zimou udělat, je adekvátní kontrola komína. Ta nejenže je žádoucí, ale je také povinná a za její opomenutí mohou padat tučné pokuty.

Mnoho lidí neví jak správně topit v kamnech. Přihazováním po dvou polínkách proletí peníze komínem
Zjistili jsme, kolik kilogramů dřeva byste měli ideálně naložit, abyste zbytečně nepřepláceli a zároveň měli doma příjemné klima. Pojďme na to.

Dřevo nevhodné k topení lze poznat jednoduchým testem. Ušetří náklady za topení i komín
Dřevo jako dřevo, řekl by jeden. Bohužel to tak úplně neplatí. V případě palivového dřeva může být rozdíl mezi jednotlivými kusy opravdu zásadní.

KVÍZ: Umíte správně topit dřevem? Vyzkoušejte si, jestli neproděláváte majlant
U topení dřevem a u jeho skladování se můžete dopustit řady chyb. Otestujte se, zda topíte správně a nevyhazujete tak peníze komínem.