„Při požáru rodinného domu nedoporučuji hrdinsky hasit požár,“ apeluje na domácnosti požární specialista
Jakub, požární specialista z Prahy, nám v rozhovoru poradil, jak se správně zachovat, když vám začne hořet rodinný dům či byt. „Vývoj kouře v domě může být velmi rychlý, zejména v místnostech s velkým množstvím hořlavých materiálů, které máme doma všichni,“ začíná úvodem do problematiky evakuace osob při požáru. V rozhovoru poradil, jak se v danou chvíli správně zachovat, co udělat a co naopak rozhodně nedělat. Mimo to nám také řekl, jak můžeme riziko vzplanutí snížit. Exkluzivní rozhovor a fotky naleznete níže.
Mýtus vs. fikce
Mýtů ohledně dřevostaveb se po internetu šíří mnoho, a proto jsme se v redakci Dřevostavitele spojili s Jakubem, požárním specialistou z Fakulty stavební ČVUT v Praze. Na univerzitě se zabývá výzkumem ocelových a dřevěných konstrukcí při požáru a v rámci své odborné praxe pak požárněinženýrskými přístupy. Rovněž provádí expertní posudky na stav staveb po požáru. A právě hořlavost rodinných dřevostaveb bude tématem dnešního rozhovoru.
Jakube, jaké jsou vaše zkušenosti v oboru dřevostaveb?
Zabývám se výzkumem v oblasti hoření dřeva. To znamená, že se snažím nejen popsat stavy, které v tuto chvíli máme definované pomocí norem, ale také stavy, které by buď mohly zlepšit požární odolnost dřevěných konstrukcí nebo poukázat na některé věci, které je potřeba ještě ověřit.
Co to znamená? Dokázal byste to našim čtenářům více přiblížit?
To znamená, že máme nějaké normativní předpoklady pro navrhování nejen dřevěných konstrukcí, ale máme i stavy, kdy tyto poznatky vycházejí například ze 70. a 80. let. V roce 2005 následně byly vydány první Eurokódy pro navrhování dřevěných konstrukcí, které sjednotili postupy v rámci Evropy. Zároveň se materiály a konstrukce stále vyvíjí a je nutné popsat detailněji jejich chování při požáru. Například loni byly předběžně zveřejněny pro dřevo Eurokódy druhé generace, které třeba již zahrnují i CLT panely.
Co z toho vyplývá? Co tedy v rámci své praxe dokážete?
Nyní dokážeme ověřit pomocí různých parametrických studií, jestli je daná konstrukce stále bezpečná a zda by nebylo vhodné zahrnout do výpočtu některé jiné vstupní údaje nebo případně poupravit na základě předchozích výzkumů okrajové podmínky pro návrh dané konstrukce i některé bezpečnostní součinitele, které se pro danou konstrukci používají.
Když se začne šířit oheň v domě, je doba evakuace závislá na konstrukčním typu stavby?
Z hlediska evakuace je doba pro únik z budovy stejná, pokud se budeme bavit o normách. Je stejná jak pro cihlový dům, dům z pórobetonu, ze dřeva, z oceli, prostě z čehokoliv.
A jak je to s evakuací v případě rodinných domů?
V rodinném domě se standardně doba evakuace neposuzuje. Samozřejmě musí být splněny minimální šířky z hlediska průchodů, a pokud jsou tyto šířky menší (například dveřní otvor menší než 0,8 metru), musí být zkontrolovány požadavky únikových cest, kdy už je nutné posoudit délky únikových cest.
Postavili dřevostavbu a poté ji podpálili. Akci na jižní Moravě si budou všichni přítomní pamatovat
Dokázal byste vysvětlit, proč se neposuzuje doba evakuace u rodinného domu?
Je to možná i z toho důvodu, že u rodinných domů se dá předpokládat, že obyvatelé rodinného domu ten dům znají naprosto dokonale, a tudíž by měli znát, kudy mají unikat ven, a nehrozí relativně žádná ztráta orientace v prostoru. Dále se například předpokládá, že ví, jak se v daném prostoru zachovat, kde je uložený hasicí přístroj atd.
Šíří se požár v rodinných domech rychleji nebo pomaleji než u výškových budov?
Právě u rodinného domu může nastat problém rychlého šíření požáru, a to kvůli množství hořlavých látek, jako jsou gauče, závěsy a záclony, vestavěný nábytek a další věci.
Co doporučujete lidem, aby snížili pravděpodobnost toho, že dojde k neštěstí?
V tomto ohledu je nejdůležitější mít správně vyřešenou detekci požáru, zejména ve večerních a nočních hodinách, kdy lidé spí. Proto byla zavedena povinnost mít v rodinném domě autonomní čidlo detekce požáru (kde koupit spolehlivé požární čidlo, se můžete podívat např. zde – pozn. redakce). Podle legislativy by to mělo být jedno čidlo na patro. Ale na druhou stranu, cena tohoto čidla je malá, proč jich po době nenainstalovat více? Například tam, kde se dá předpokládat vznik požáru. Navíc toto čidlo je často pouze na baterie, tedy náklady na údržbu jsou taktéž nízké za cenu, že budu varovaný dříve před požárem.
A co kdyby ho někdo odmítl instalovat do svého domu nebo ho tam doposud neměl?
Rozumím, kam tím míříte. Ano, setkal jsem se i s tím, že lidé tato čidla odmítli instalovat, protože je považují za zbytečná a kvůli planým poplachům. Málokdo si ale uvědomuje, že jedno takové čidlo na baterie, které stojí kolem 300 korun, může zachránit životy.
Kam byste takové čidlo umístil?
Mělo by být strategicky umístěno v kritických místnostech domu (tedy v místech, kde by mohl vzniknout požár – kuchyně, nebo v chodbě u ložnic, aby bylo v noci nejvíce slyšet). Čidlo na baterie vydrží dlouho a případná výměna baterie je levná a rychlá. Pokud čidlo zazní, obyvatelé tak mají šanci rychle zareagovat a uniknout. Dále je i vhodné popřemýšlet, jestli neinvestovat více peněz a nepořídit čidla, která jsou spolu propojená bezdrátově, tedy když jedno detekuje požár, rozezní se všechny. Tedy zase mít co nejrychlejší varování před požárem.
A co když dojde ke vzplanutí a požár se začne šířit? Jak by měli lidé správně reagovat?
Při požáru není, z mého pohledu, cílem hrdinsky hasit požár pomocí hasicího přístroje. Hasicí přístroj by měl sloužit na prvotní zásah, tedy pokud vznikne požár a já bych jej zpozoroval okamžitě. V tu chvíli dává smysl co nejrychleji vzít hasicí přístroj a pokusit se hasit. Důležité je také co nejrychleji volat hasiče na číslo 150.
Co když ale zpozoruji již větší požár, kdy jeden hasicí přístroj nemusí stačit?
Odpověď je jednoduchá, co nejrychleji dostat členy rodiny ven (a zároveň za sebou i zavírat dveře, aby se požár nešířil dál). Vývoj kouře v domě může být velmi rychlý, zejména v místnostech s velkým množstvím hořlavých materiálů, které máme doma všichni. Kouř stoupá vzhůru a zakouření může být velmi rychlé, takže únik musí být logicky co nejrychlejší.
Opusťme teď problematiku rodinných domů a podívejme se na stavby s vícero patry. Jak by měli reagovat lidé, kteří bydlí v panelácích?
Pokud bychom se podívali na běžnou budovu, tak při správném dělení do požárních úseků (např. každý byt bude tvořit samostatný požární úsek) se můžeme bavit o menších požárech v jednotlivých bytech. Rozptylová plocha nebo možnosti pro únik osob v tomto prostoru jsou snadnější. Nabízejí se zde dvě varianty.
Zaprvé utíkat po schodišti ven z paneláku. V tomto případě je ale důležité nezapomenout za sebou zavřít dveře do bytu. Přece jenom jsou protipožární, a především tak zabráníme zakouření našeho bytu a zničení našich věcí. Pokud ale již je schodiště zakouřené a není možné uniknout bezpečně na volné prostranství, je vhodnější udělat druhou variantu. Tedy zůstat ve svém bytě a zkusit počkat, až hasiči odvětrají schodiště, nebo počkat na pomoc s evakuací na hasiče, kteří mohou poskytnout ochranu před kouřem. Je ale vhodné na sebe upozornit, třeba zavolat tuto informaci na tísňovou linku, kde bude moci operační středisko předat informaci veliteli zásahu.
A co výškové domy z CLT materiálu, tedy z masivu?
Pokud bychom se podívali na stavbu s hořlavým konstrukčním systémem, například s těžkým dřevěným skeletem a, jak zmiňujete, s CLT panely, budou požadavky na požární bezpečnost přísnější. Často v tomto objektu bude muset být chráněná úniková cesta, která bude z nehořlavých materiálů, například železobetonu. Cílem chráněné únikové cesty je zabezpečit bezpečný únik z objektu po stanovenou dobu, například pomocí nuceného větrání a tím snížení objemu kouře. Samozřejmě, čím více dřeva bude hořet, tím více bude kouře, což snižuje viditelnost a může ohrozit orientaci lidí v prostoru.
Jak se na návrh evakuačních cest nahlíží z hlediska projektu?
Je nutné ověřit, zda by vyhovovalo řešení pomocí nechráněných únikových cest nebo je už nutné navrhnout únikové cesty chráněné. Z hlediska větších objektů a většího využití dřeva bych ale netvrdil, že se jedná o velké riziko z hlediska evakuace. Je nutné věnovat větší péči konceptu požární bezpečnosti, více například diskutovat různé detaily, které legislativa ani neukládá. Je třeba prověřit únikové cesty a zvážit, zda by nebylo vhodné navrhnout další únikovou cestu pro zvýšení bezpečnosti, například pokud by vznikl požár na chodbě, nebo je možné využít náhradních únikových možností.
Za redakci Dřevostavitele bychom chtěli Jakubovi poděkovat za poučný rozhovor a také za to, že v rámci svých výzkumů účinně boří mýty o hořlavosti dřevostaveb. Pokud by naše čtenáře zajímala další témata v oblasti hořlavosti dřevostaveb, rozhovory s Jakubem naleznou pod tímto odstavcem (jsou-li už publikované). Další články na téma hořlavosti dřevostaveb najdou níže.
Požární specialista vysvětlil, jak mohou lidé snadno zastavit šíření požáru a snížit škody na domě
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
28.08.2024
Photocredit: Ada Be (se souhlasem)
Detektor kouře spouštěl sirénu ve 4 ráno. Zoufalý majitel jej vyhodil
Budíček, jaký asi nechcete zažít. Aktivovaný požární hlásič v domě ze sebe umí vydat takové decibely, že lidem v jeho dosahu ještě pěkných pár minut po jeho zkrocení píská v uších.
Nebezpečná izolace je volně k dostání na trhu. Jejím pořízením si do domu dáváte časovanou bombu
Jedná se o téma doslova palčivé. Mezi izolacemi se vyskytuje časovaná bomba, která může skončit požárem. Připravili jsme srovnání nejpoužívanějších izolací podle hořlavosti.
Míra radiace, kvalita ovzduší i přímé přenosy z celé ČR. Meteoradar poskytuje veřejnosti nevídané informace
Chcete vědět, kde ve vašem okolí vypukl požár, jaká je míra radiace ve vaší vesnici nebo jaké počasí bude přesně za hodinu? Ke zjištění toho všeho vám poslouží meteoradar, který si může dohledat kdokoliv.
„Lidé by se měli obávat požáru ve zděném domě stejně jako v dřevostavbě,“ upozorňuje požární specialista
„V případě malých rodinných domů je počáteční fáze požáru podobná jak u dřevostaveb, tak i u zděných domů,“ podotýká a navazuje na další otázku o požární bezpečnosti rodinných domů v Česku.
„Dřevo je jedním z materiálů, který se sám brání proti požáru,“ potvrdili požární specialisté z Prahy
Před pár dny jsme s Ing. Jakubem Šejnou, jedním z přítomných požárních specialistů, připravili rozhovor a nechali ho, ať se k incidentu vyjádří.
Požární specialista vysvětlil, jak mohou lidé snadno zastavit šíření požáru a snížit škody na domě
Když začne hořet dům, a protentokrát neuvažujme nad stavebním materiálem, spousta majitelů se snaží oheň uhasit. Tyto hrdinské činy jsou z pohledu požárních specialistů zbytečné.
KVÍZ: Čím uhasit hrnec na sporáku a čím počítač? Zjistěte, zda víte, co dělat v krizové situaci
Stačí jen chvilka nepozornosti a oheň je na střeše. A to doslova. Požár ale nemusí vždy končit tragicky. Pokud ho zachytíte v zárodku a použijete správnou pomůcku, můžete ho zlikvidovat dřív, než by hasiči vůbec stihli vyjet.
Zapomenutý způsob levné povrchové úpravy prodlouží životnost fasády až o 50 let
Pravidelná údržba dřevěné fasády velmi odrazuje mnoho domácností, které o ní uvažují. Existuje však jednorázové řešení, které se u rodinných domů v Česku prozatím příliš neaplikuje, dokáže ale ochránit dřevo před deštěm, sluncem, hmyzem i dřevokaznými škůdci.
Hledají Češi jen výmluvy nebo jsou hákliví na peníze? Co jde v Norsku, nejde u nás
„My na všechno chceme mít normu, předpis, metodiku, vyhlášku nebo zákon, abychom mohli vůbec něco naprojektovat. V zahraničí používají inženýrský přístup a rozum,“ vysvětluje požární specialista Jakub.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: