HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Hledají Češi jen výmluvy nebo jsou hákliví na peníze? Co jde v Norsku, nejde u nás

Proč se pořád držíme doslova při zemi a naše stavebnictví neoplývá stovkami mrakodrapů? „My na všechno chceme mít normu, předpis, metodiku, vyhlášku nebo zákon, abychom mohli vůbec něco naprojektovat. V zahraničí používají inženýrský přístup a rozum,“ vysvětluje požární specialista Jakub. Co je příčinou toho, že nejsme tak daleko jako inženýři v zahraničí? Na problematiku jsme dostali odborný názor i řešení.


Sprinkler
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Veronika P. (se souhlasem)

Stavebnictví v Česku může mířit k výšinám. Jen se musíme zbavit brzdy

Hasičský záchranný sbor společně s UCEEB ČVUT a UNMZ v lednu letošního roku jasně definovaly, že při použití požárněinženýrského přístupu lze překročit výškový limit 12 metrů pro stavby s hořlavým konstrukčním systémem. Tento stav je tady mnoho let. § 99 v zákoně o požární ochraně (Zákon 133/1985 Sb.) definuje inženýrský přístup už dlouho. Problém je v tom, že nikdo u nás nechce takový přístup využít nebo ani neví, jak by měl tento inženýrský přístup vypadat, co by měl obnášet a kolik by to ve finále mělo stát.

Inženýrský přístup je metodologie řešení problémů založená na logickém, systematickém a strukturovaném přístupu k dosažení konkrétního cíle nebo vytvoření funkčního produktu. Tento přístup se vyznačuje analýzou problému, návrhem řešení, testováním a optimalizací a nakonec implementací.

Nejprve se tedy identifikuje problém a definují se požadavky a omezení. Poté se navrhne postup nebo modelové řešení. V inženýrství to často znamená vytváření plánů, výkresů nebo simulací. Navržené řešení se testuje a vylepšuje. Finální krok posléze zahrnuje aplikaci řešení v praxi nebo výrobě.

„To bude moc drahé, to bude moc zdlouhavé.“

V mnoha rozhovorech se možná dočtete, že developeři nebo investoři mají spoustu výmluv. Je potřeba si uvědomit, že tam, kde by měl být aplikován inženýrský přístup, se staví něco atypického, něco nového, něco revolučního, co nelze postihnout normou.

Věděli jste, že...

Jen napsat jednu normu, která by postihovala případ všech dřevostaveb, trvá třeba dva a půl roku. Další rok bude trvat recenzní řízení, připomínky atd., pak se bude teprve dokument zapracovávat. Problém je v tom, že než se tato norma vydá a bude platná, uplyne pět, šest let. Za tuto dobu budou úplně jiné požadavky na tyto typy staveb. A to je ono. Pojďme používat inženýrský rozum a přístup tak, abychom stavby dosahující mračen stavěli.

Je důležité stanovit pevné hranice

V zahraničí, například v Norsku, kde postavili bytovku vysokou 84 metrů, použili inženýrský přístup. Neznamená to, že by museli vzít výkonný počítač a zaplatit několik týmů profesionálních statiků, projektantů a architektů. Dokonce ani nemuseli spočítat celou stavbu do posledního hřebíku ve 3D. Jen nad návrhem uvažovali trochu jinak.

„Dali například do dřevostavby sprinklery, aktivní požární zařízení, které bude v případě požáru hasit. V České republice by bylo s největší pravděpodobností řečeno, že je to velmi drahá věc, že údržba těchto sprinklerů je nákladná, a jak budou třeba probíhat kontroly toho zařízení v bytech apod.,“ vysvětluje Jakub, požární specialista z ČVUT. Jde o to, že pokud majitel bytu nepustí kontrolora dovnitř, nemůže být systém zkontrolován. V Norsku to vyřešili jednoduše. Řekli, že majitel bytu bude muset pustit kontrolora dovnitř, aby splnil kontrolu systému. A voila.

Sprinklerové systémy hrají klíčovou roli

Sprinkler je automatické protipožární zařízení, které v případě detekce vysoké teploty v domě vypouští vodu či pěnu přímo do požáru. právě díky tomu efektivně minimalizuje škody na majetku a ohrožení na životech. Používá se zejména v kancelářských budovách, hotelech, skladech a dalších komerčních objektech, kde výrazně zvyšuje bezpečnost. A pokud vás zajímá cena instalace, pohybuje se od 1 000 Kč/m2 (odvíjí se od typu objektu a rozsahu systému). V Česku patří mezi standardní a také povinnou výbavu rodinných domů hasicí přístroje. Podívejte se zde, jak se aktuálně pohybují ceny hasicích přístrojů vhodných do domácnosti.

Hledáme jen výmluvy nebo jsme hákliví na peníze?

Je to atypická stavba, co kdybychom tam dali ne jeden systém sprinklerů, ale hned dva? Protože co kdyby jeden systém nedokázal hasit požár nebo byla mimořádná odstávka?

V Norsku tedy instalovali do budovy druhý systém, aby eliminovali možnost rychlého rozšíření požáru. „U nás by se pravděpodobně řeklo, že dva nezávislé systémy sprinklerů prodražují stavbu, takže to nepřipadá v úvahu,“ pokračuje Jakub. V zahraničí to přitom problém nebyl.

Řešení je prosté

Při návrhu konstrukcí Norové posoudili těžký dřevěný skelet. Provedli numerický výpočet a ověřili, že všechno perfektně funguje. Pak si řekli, že chtějí být na straně bezpečnosti, takže provedou požární zkoušku nejnepříznivějšího spoje. Pokud ta vyhoví, vyhoví všechny ostatní. Co by se stalo u nás? Řeklo by se, že provést navíc požární zkoušku prodražuje stavbu, a postavilo by se to z betonu?

V zahraničí je jiná mentalita

„My na všechno chceme mít normu, předpis, metodiku, vyhlášku nebo zákon, abychom mohli vůbec něco naprojektovat. V zahraničí používají inženýrský přístup a rozum,“ pokračuje Jakub. Pokud bychom začali přistupovat k projektování podobným způsobem, možná bychom také stavěli více výškových staveb ze dřeva. „Až budou inženýři myslet jako inženýři, zjistíme, že každý problém má řešení, a budeme mít zázemí pro špičkovou realizaci, budeme moci stavět výškové dřevostavby i u nás. Máme skvělé realizační firmy, jen stále nemají zkušenosti s výstavbou 15podlažních dřevostaveb,“ uzavírá téma Jakub.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
01.11.2024

Photocredit: Veronika P. (se souhlasem)

1

Organický mrakodrap v Londýně roste z recyklovaného odpadu jeho nájemců
Moderní organický mrakodrap v Londýně roste jako kouzelný fazolový stonek k nebesům. Udržitelná architektura 21. století ukázala opět nové směry.

Dřevěný mrakodrap HoHo ve Vídni boří hranice evropského stavitelství
Nedaleko za našimi hranicemi vyrostla dřevostavba, která boří hranice konvenčního stavitelství. Prohlédněte si dřevěný mrakodrap HoHo ve Vídni.

Nejvyšší obytná dřevostavba na světě vyroste ve Švýcarsku do roku 2026. Bude mít 100 metrů
Stometrová dřevěná věž vyroste ve švýcarském městě Winterthur. Díky inovativnímu postupu bude při výstavbě beton nahrazen dřevem.

Mrakodrap ze dřeva posunul hranice stavebnictví a láme rekordy
Představujeme nejvyšší stavby světa. Prohlédněte si výškové porovnání nejvyšších budov z železobetonu s nejvyššími dřevostavbami. Porovnejte si české i zahraniční stavby.

Blíží se otevření nejvyšší české dřevostavby. Stojí v Českých Budějovicích
Na jihu Čech se dokončuje tzv. dřevěný panelák, který je v mnoha směrech převratnou budovou pro Česko.

České dřevostavby budou vyšší. Konečně se přiblížíme západu
Výškové stavby ze dřeva jsou v zahraničí stále častějším trendem. Česko v této věci stále pokulhává kvůli legislativním omezením. Jaké jsou výhledy pro změnu?

Navrhli nový dřevěný mrakodrap, teď se chystají do Prahy. O nejkrásnější byty v Amsterdamu je obrovský zájem
Autoři nového bytového domu v Amsterdamu a zároveň jednoho z největších dřevěných mrakodrapů se právě chystají do Prahy.

„Při požáru rodinného domu nedoporučuji hrdinsky hasit požár,“ apeluje na domácnosti požární specialista
V rozhovoru poradil, jak se v danou chvíli správně zachovat, co udělat a co naopak rozhodně nedělat. Mimo to nám také řekl, jak můžeme riziko vzplanutí snížit, ne-li zcela eliminovat. Exkluzivní rozhovor a fotky přímo ze zásahu naleznete níže.