HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tomášovi se podařilo postavit dům na pozemku, který byl podle územního plánu nezastavitelný

Tomáš s přítelkyní si vybrali dokonalý pozemek s úžasnými výhledy, na kterém si přáli v budoucnu postavit rodinný domek. V cestě jim však stál územní plán. Tomáš se ovšem nehodlal vzdát takového pokladu a rozhodl se najít řešení, jak by mohl územní plán obejít. Nechtěli však jednat nelegálně, a tak bylo potřeba najít skulinu. Jak se partnerům podařilo nakonec postavit své vysněné bydlení, se dozvíte v rozhovoru níže.


Boj s územním plánem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Tomáši, přejdeme rovnou k věci. Proč právě tento pozemek?

Jednoduše jsme věděli, že právě tady chceme žít. To poznáte. Objeli jsme už spoustu míst v Česku a nikde jsme nenarazili na podmínky, které by nám vyhovovaly. Ať už byly problémem finance nebo dostupnost nebo charakter zeminy dané parcely. Tento pozemek měl zkrátka všechno.

Jak jste narazili na toto místo?

Jeli jsme s Táňou z jedné prohlídky stavební parcely, která sice nebyla nejhorší, ale moc nás nelákala její cena. Cestou jsme si trochu zajeli, protože jsme špatně odbočili. Tím jsme se dostali do této dědiny. A protože jsme oba poměrně spontánní, rozhodli jsme se si rovnou udělat malý výlet. Líbilo se nám tu. A na tuhle louku jsme narazili náhodou. Táňa říkala, že by se jí tady líbilo. A tak jsme to zkusili.

Jak jste zjistili, že na pozemku nemůžete stavět?

Tak věděl jsem, že dům si nemůžu postavit, kdekoliv se mi zlíbí. Takže jsem se podíval do katastru, na územní a regulační plán tohoto místa i celého okolí. Důležité pro nás byly i územně plánovací informace.

Co jste tedy udělal ze všeho nejdřív?

Nevěděli jsme, jestli je tady to místo vedené jako stavební parcela, a tak jsme se podívali do toho katastru. A nebylo. Věděli jsme, do čeho se budeme pouštět a že to bude běh na dlouhou trať. Museli jsme tedy zažádat o tu územně plánovací informaci. Kdyby všechno vyšlo a my tu mohli postavit dům, potřebovali jsme vědět, jaký druh povolení stavby tady budeme případně potřebovat.

Pozn. redakce – Pokud nevíte, jak najít důležité informace o dané parcele, zhlédněte videonávod níže.

Museli jste podávat nějakou žádost nebo stačilo zavolat?

My jsme podávali žádost. Vyplňovali jsme úplně běžné informace – jméno, datum narození, trvalé bydliště atd. Pak jsme museli zadat katastrální území a parcelní číslo pozemku, na kterém chceme stavět. Potom bylo třeba vyplnit samotný text, takže jsme napsali, že nás zajímá, jestli existuje cesta, jak tu postavit rodinný dům, a co všechno bychom pro to museli udělat. Podrobně jsme jim tam napsali i náš záměr, tedy výstavbu rodinného domu na patro s bílou fasádou, tmavou krytinou atd.

Pozn. redakce – Budete-li se obracet na stavební úřad a Úřad územního plánování, přidejte k žádosti kopii katastrální mapy oblasti s vyznačením požadovaného stavebního záměru. Vyznačte i vzdálenosti od hranic pozemku, napojení na veřejnou dopravní infrastrukturu apod.

Proč jste váš budoucí dům tak pečlivě popisovali?

V rámci územního plánu potřebují vědět, jak bude dům vypadat. Pokud by návrh nebyl v souladu s územním plánem, tak by nám nedali územní souhlas.

Jaký je vlastně rozdíl mezi územním souhlasem a územním rozhodnutím?

Územní souhlas i územní rozhodnutí jsou způsoby povolení umístění domu, ale zda budete žádat o jedno nebo druhé, závisí na záměru a konkrétních podmínkách. Nám postačil územní souhlas.

Takže se vám podařilo postavit dům na pozemku, který byl nezastavitelný?

Ano. My jsme zažádali o změnu územního plánu a pak to šlo. Byla to tedy dlouhá cesta, ale podařilo se.

Dokázal byste prosím popsat celý postup?

Nejdříve jsme tedy zpracovali písemný návrh, kde jsme uvedli identifikační údaje, popsali jsme lokalitu atd., jak jsem už říkal. Pak jsme museli detailně popsat, jakou změnu v územním plánu požadujeme, což bylo v našem případě funkční využití pozemku. Následně jsme vypsali i důvody, proč změnu požadujeme, jaký by mohla mít přínos pro obec. Psali jsme to hodně lidsky, je to nejlepší způsob. Není důvod hrát si na inženýry.

Kam jste tento návrh zaslali?

Donesli jsme ho na obecní úřad obce, které se územní plán obce týká. A pak jsme čekali.

Jak dlouho?

Dlouho, několik měsíců. Problém je v tom, že doba, kterou obecní zastupitelstvo potřebuje k posouzení návrhu na změnu územního plánu, není zákonem přesně stanovena. Proces může trvat několik měsíců až let. To nám řekli na úřadě, prý se to odvíjí od složitosti návrhu a dalších okolností, do kterých ani nevidím. My jsme se přímo na úřadě zeptali, jak dlouho si myslí, že to bude trvat, a bylo nám řečeno půl roku. Ve finále to trvalo o něco déle.

Co se dělo pak?

Obecní zastupitelstvo návrh posoudilo a po nějaké době nás informovalo o rozhodnutí. Prošlo to.

Co byste poradil lidem, kteří také bojují s územním plánem?

Ať si určitě zjistí co nejvíce informací k danému pozemku. Možná zjistí, že se má za pozemkem v blízké době stavět železniční trať a pokud plánují rodinu, pro uspávání malého dítěte to nebude vhodná lokalita. Mluvím z kamarádovy zkušenosti. Pokud narazili na zákaz výstavby rodinného domu, tak dobře, ale ať si zjistí podmínky, které by mohly tento zákaz vylučovat (např. nemůžete si zde postavit rodinný dům, ale chatu ano). A popravdě, spousta lidí dnes bydlí na vlastní chatě a trvalé bydliště mají třeba u rodičů. Anebo ať zkusí zažádat o změnu územního plánu.

Pozn. redakce: Z důvodu zachování anonymity zdroje, s ohledem na bezpečnost a ochranu novinářského zdroje, nezveřejňujeme pravá jména majitelů rodinného domu a používáme namísto nich jména smyšlená. Stejně tak fotografie rodinného domu je pouze ilustrační.

Tomáši, díky za rozhovor.

Není za co.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
11.11.2024

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

0

Spoluvlastnický podíl na cestách lze darovat obci. Přináší to řadu výhod
Možná jste při pohledu do katastru nemovitostí zjistili, že společně se svou nemovitostí a souvisejícím pozemkem jste také majitelem podílu na některých společných prostorech okolo vašich nemovitostí.

Odstranění nemovitosti hrozí některým lidem kvůli nesouladu s katastrem. Většinou o tom ani neví
Laxní přístup se jen málokdy vyplácí. Pravidlo, které v případě nemovitostí platí více než kdekoli jinde.

Povodeň jim zničila domov. Už bez dětí si museli manželé postavit nový dům, zamířili do Liberce
Takovou živelnou katastrofu by nepřáli ani svému největšímu nepříteli. Přišli o všechno a museli se s tím smířit. Jednoduché to nebylo a jak ostatně popisují sami, strach, který zažili, je bude ještě dlouho doprovázet.

„Netušili jsme, že se na nás řítí tornádo,“ vzpomíná majitel dřevostavby. Ukázal fotky katastrofy
Zpočátku vůbec nevěděli, co se děje. To, že se několik metrů od nich prohnalo tornádo, které jim (mimo jiné) sebralo střechu nad hlavou, se dozvěděli až ve chvíli, kdy tornádo vstupovalo do vedlejší vesnice.

„Ušetřit desítky tisíc na ZPF mohou vlastníci pozemku stejně jako my,“ upozornila Jana v rozhovoru
Aby dostali stavební povolení a následně i zkolaudovali, museli nejdřív pozemek vyjmout ze zemědělského půdního fondu. Nebýt Janiny kamarádky, která jí poskytla cennou radu, platila by za tuto administrativní záležitost cca 86 tisíc korun.

„Šedá se dřevem už není moderní,“ vysvětluje odborník. Prozradil jednoduchou kombinaci, která udělá koupelnu luxusní
Prozradil, jakou zásadní chybu dělají investoři u návrhu walk-in sprchy nebo v jaké koupelně je samostatně stojící vana katastrofou. Mimo to se vyjádřil i k letošnímu trendu vestavěného záchodu ve sprše a upozornil na hit letošního a loňského roku – černé baterie.

Mapa ukáže, kolik stojí pozemek podle BPEJ. Zelená místa napoví, kde jsou nejlevnější pozemky v Česku
Je zcela běžné, že někteří majitelé platí až pětinásobné poplatky za vyjmutí svého pozemku ze ZPF oproti jiným vlastníkům pozemku o stejné výměře. Některé oblasti v Česku mají totiž vysokou bonitu půdy a právě ta je jedním z nejdůležitějších faktorů při určování ceny.

Petrovi se podařilo snížit poplatek za ZPF. „Bez úsilí jsem ušetřil více než polovinu,“ popisuje v rozhovoru
Pozemek vyjímá ze ZPF spousta majitelů nemovitostí, avšak málokterý z nich si zkontroluje správnost informací, podle nichž je určována cena za samotné vynětí. V rozhovoru Petr prozradil, kde si informace mohou překontrolovat.

Krádež vlastnictví nemovitosti probíhá v tichosti. Podvodníkům stačí pouze dva kroky
„Postavil jsem ho vlastníma rukama a žiji v něm přes třicet let. Je to můj dům.“ Co když ovšem katastr nemovitostí tvrdí něco jiného? Na co si dát pozor, a jednoduše tak ochránit svůj majetek?

Povodně způsobily rodinám milionové škody. Majitelé dřevostaveb zveřejnili fotky po katastrofě
Jistě si dokážete představit, jaké obavy museli zažívat majitelé dřevostaveb v případě nedávných povodní, které zasáhly Českou republiku. Našemu stavebnímu portálu poskytli fotografie svých domovů i míst, kudy jim do domu zateklo. Fotky najdete ve fotogalerii.