HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bývalý majitel odmítl uvolnit dům. Manželé rok platili hypotéku i nájem v bytě, spravedlnosti se nedočkali

Marika s Ondřejem udělali vše správně. S výběrem domu si dali načas, ověřili si, zda cena skutečně odpovídá aktuálnímu trhu a smlouvu nechali zkontrolovat právníkem. Přesto skončili s hypotékou na krku a domem, do kterého se nemohli nastěhovat. K tomu všemu museli platit nájem, aby neskončili na ulici. Ačkoliv jim dal soud po čase za pravdu, spravedlivého odškodnění se nedočkali.


Manželé se těšili do nového domečku. Místo toho se ocitli ve vleklém sporu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Trpělivost růže přináší

Marika a Ondřej patří mezi ty, kteří uznali, že život v bytě není nic pro ně. Začali se tak dívat po nejrůznějších nabídkách a hledat dům, který by jim vyhovoval. Vybrat ten pravý nebylo nic snadného. Jeden se jim zdál příliš malý, druhý byl ve velmi špatném stavu a ten další byl zase vysoko nad jejich možnostmi. Obešli tak desítky nemovitostí a strávili hodiny hledáním. Nakonec se však vložené úsilí přeci jen vyplatilo. Marika objevila zajímavý inzerát a okamžitě se spojila s realitním makléřem, který domluvil schůzku s majitelem.

Můžeme si plácnout?

Domluva mezi manželi a původním majitelem nemovitosti byla zcela bezproblémová. Rychle se domluvili na částce, se kterou byly spokojené obě strany, majitel nemovitosti byl ochotný manželům nechat i část vybavení, o které projevili zájem a neměl problém počkat, až manželé vyřídí všechno okolo hypotéky. Zkrátka nic nenasvědčovalo tomu, že následující měsíce budou pro mladé manžele více než krušné. Dokonce nahlédli do katastru, zda cena za nemovitosti odpovídá aktuálním cenám nemovitostí v okolí. Vše bylo v naprostém pořádku a manželé neměli důvod k jakýmkoliv pochybám. Na návod, jak zjistit z katastru, za kolik se prodala konkrétní nemovitost, se můžete podívat v galerii.

Počkáme, není problém

Manželé se tedy rozhodli dům koupit. Problémy na sebe však nenechaly dlouho čekat. První zádrhel nastal nedlouho před tím, než měl původní majitel uvolnit dům a předat ho. Kontaktoval Ondřeje a Mariku s prosbou, zda by nemohli ještě měsíc počkat, jelikož se vyskytl problém s jeho novým bydlením. Marika s Ondřejem už se sice těšili do nového domečku, nicméně stejně ještě měli zaplacený na daný měsíc nájem v bytě, tudíž souhlasili a vyšli majiteli vstříc. To byl však pouze začátek.

Mě odsud jen tak nedostanete

První měsíc utekl jako voda, ale původní majitel stále neměl sbaleno. Marika a Ondřej se snažili jednat v klidu a s pochopením. Každý týden teď už bývalému majiteli telefonovali, psali zprávy a několikrát se dokonce vydali přímo do domu, aby zjistili, jak pokročilo stěhování. Majitel pokaždé přišel s novou výmluvou. Jednou prý čekal na stěhovací firmu, podruhé zase musel dokončit opravy v novém bydlení a potřetí měl údajně zdravotní problémy. Po čase se už ani neobtěžoval s vymýšlením výmluv a začal manžele zkrátka ignorovat. Zablokoval si jejich číslo a když se objevili před jeho domem, dělal, že není doma.

Když to nejde po dobrém…

Marika s Ondřejem byli zoufalí. Splátky hypotéky už běžely, ale museli dál platit nájem v bytě. Zhodnotili, že ustupovali bývalému majiteli mnohem déle, než by to udělal kdokoliv jiný a rozhodli se podniknout právní kroky. Podali na původního majitele předžalobní výzvu, ve které upozornili na prodlení se splněním smluvní povinnosti, vznik nároku na úhradu sjednané smluvní pokuty a připravenost manželů řešit situaci soudní cestou.

Avšak bývalý majitel nereagoval ani na tuto předžalobní výzvu. Proto na něj manželé podali k okresnímu soudu žalobu na vyklizení nemovitosti. Vše však šlo mnohem pomaleji, než si představovali a soud se vlekl měsíce. Manželé se tak do svého nového a konečně prázdného domu stěhovali téměř přesně po roce, co dům koupili.

To si nenecháme líbit

Ondřej s Marikou si však byli moc dobře vědomi, o kolik peněz díky bývalému majiteli jejich domu přišli. Rok totiž platili nejen hypotéku na dům, ale drahý nájem v bytě, jelikož se do domu nemohli nastěhovat. Řekli si, že tentokrát už nebudou tak naivní a vstřícní a rozhodli se z majitelé dostat finanční kompenzaci soudní cestou. Ještě, než se však věci daly do pohybu, bývalý majitel vyhlásil osobní bankrot. Unavení manželé se tak pomalu smiřovali s vědomím, že se spravedlivé finanční kompenzace nikdy nedočkají.  

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
21.01.2025

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

3

Stát má desítky tisíc nepotřebných nemovitostí. Bude je rozdávat zdarma
Stát se momentálně ocitl v situaci, kdy vlastní desítky tisíc nemovitostí, které nadále nebude potřebovat. Předpokládá se, že část z nich rozdá zdarma.

Krádež vlastnictví nemovitosti probíhá v tichosti. Podvodníkům stačí pouze dva kroky
„Postavil jsem ho vlastníma rukama a žiji v něm přes třicet let. Je to můj dům.“ Co když ovšem katastr nemovitostí tvrdí něco jiného? Na co si dát pozor, a jednoduše tak ochránit svůj majetek?

Realitka jí zablokovala nemovitost na půl roku. „Nechala jsem se oklamat,“ přiznává majitelka
Prodej nemovitosti je poměrně složitá a často i celkem stresující událost. Ve hře je velké množství peněz a malá chybička může způsobit obrovskou škodu.

Zajímá vás, za kolik koupil soused nemovitost? Cenu nyní najdete v online katastru nemovitostí
Chcete vědět, za kolik se ve skutečnosti prodávají nemovitosti ve vašem okolí? Nebo vás zajímá, kolik zaplatil za dům váš soused?

Klimatická daň a vyvlastňování nemovitostí? Prozkoumali jsme, co se na Čechy chystá
Klimatická daň by údajně měla vést v některých případech až ke ztrátě nemovitosti. Zjistili jsme, jak je to ve skutečnosti.

Mají nemovitosti i drahá auta a přesto dosáhnou na sociální dávky. Tak vypadá chystaná reforma
Momentálně se připravuje historicky největší revize v oblasti sociálních dávek. Co změny přinesou? A bude systém opravdu spravedlivější?

Změny ohledně daně z nemovitosti zasáhnou celé Česko. Aktualizovaná data pro jednotlivá města
Jaké změny nás čekají v roce 2025? Přinášíme aktualizovaný přehled toho, jak se změní výše daně z nemovitosti v jednotlivých městech České republiky.

„Při prodeji nemovitosti buďte na pozoru,“ upozorňuje zkušená realitní makléřka. Prozradila, na co se zaměřit
V exkluzivním rozhovoru nám realitní makléřka Martina Jirmusová umožní nahlédnout pod pokličku skutečného světa realitek. Co nesmí chybět v kupních smlouvách a jak poznáte „realiťáka“, se kterým můžete skončit bez střechy nad hlavou?

Majitelé nemovitosti musí zaplatit statisíce za přeložku. Jinak nemohou zrekonstruovat vlastní dům
Přeložka znamená nejen složité vyřizování a papírování, ale také statisícové výdaje navíc. Pokud však chcete mít zrekonstruovaný dům, nemáte na výběr.