HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Klimatická daň a vyvlastňování nemovitostí? Prozkoumali jsme, co se na Čechy chystá

Připomíná to trochu pohádku, kdy se zlověstní rádci rozhodli zdanit dokonce hlínu. I zde se totiž hovoří o zdanění, které mnohým nedává smysl. Zmiňovaná klimatická daň by se měla týkat rodinných domů a v některých případech by měla být údajně tak vysoká, že majitelům nezbude nic jiného, než se vlastního domu zbavit. Téma je to velmi zajímavé, proto jsme jej prozkoumali, abychom zjistili, jak je to s klimatickou daní a s vyvlastňováním ve skutečnosti.


Češi nebudou mít na klimatickou daň a stát jim nemovitosti zabaví? Zjistili jsme, co se chystá
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Klimatická daň za rodinné domy

V Česku se v poslední době začala šířit informace, která mnoho lidí vyděsila. A není divu, v praxi by totiž znamenala uvalení klimatické daně z nemovitosti na rodinné domy. Hlavní problém spočívá v tom, že ta by měla být pro mnoho rodinných domů tak velká, že na ni domácnosti zkrátka nebudou mít. To by mělo vést k zabavení domu, nebo chcete-li vyvlastnění, a podstatnému rozšíření řad bezdomovců v Česku. Tato klimatická daň z nemovitosti má údajně kořeny v roce 2022, kdy ji Evropská unie schválila.

Vaši nemovitost si vezmeme, díky

Celá problematika je spojena s průkazem energetické náročnosti budovy. Éterem se šíří informace, že štítek bude muset mít každá budova a podle energetické náročnosti dané budovy se vypočítá uhlíková daň z nemovitosti. Logicky zde vyplývá, že čím bude energetická náročnost vyšší, tím bude vyšší také klimatická neboli uhlíková daň. Jednoduše řečeno, klimatická daň bude vysoká především u starších domů, které jsou špatně zateplené a podobně. To by podle mnohých mohlo vést až k tomu, že si lidé nebudou moci dovolit svou vlastní nemovitost a stát jim ji proto zabaví.

Energetický štítek pro všechny

Průkaz energetické náročnosti budovy je dokument, který rozděluje budovy do kategorií, takzvaných energetických tříd, A až G. Nemovitosti jsou rozděleny do kategorií na základě potřeby energie pro jejich typické využití. Hodnotí tedy množství energie potřebné pro vytápění, chlazení, ohřev vody, osvětlení, větrání a úpravu vlhkosti vzduchu a podobně. Průkaz slouží k lepší orientaci na trhu s nemovitostmi a dává lidem lepší představu ohledně nákladů na energie.

Tento štítek, nebo chcete-li průkaz energetické náročnosti, by podle informací, které se momentálně šíří, měly mít všechny budovy a podle něj by se měla vypočítávat již zmíněná klimatická daň. To však není pravda. Štítek je povinen pouze pro ty, kteří staví novou budovu, dělají rozsáhlou rekonstrukci nebo dům pronajímají či prodávají.

Nějak nám to nesedí

Vzhledem k tomu, že u všech budov není tento průkaz povinný, nedává tato informace o klimatické dani žádný smysl, a je tedy zcela klamná. V poslední době se šíří pomocí lživého mailu, kde ji autor dává do souvislosti s Bruselem, tedy s Evropskou unií. Ta však nemá právo zasahovat do vybírání daní v členských státech, a navíc je vlastnictví chráněno Listinou základních práv a svobod. Ať už tedy v evropských nebo tuzemských předpisech, nikde nejsou legislativně uchopena pravidla, která by třeba jen naznačovala vyvlastnění majetku na základně vysoké třídy na štítku. Není se tedy čeho obávat.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
02.12.2024

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

1

Daň za topení dřevem? Zjistili jsme, co se ve skutečnosti chystá
Také už jste si na internetu přečetli, že se ministerstvo chystá zdanit topení dřevem? Pokud jste nezůstali jen u titulku a kliknuli i na článek, na rozdíl od mnoha jiných také víte, že se nejednalo o české, ale o německé ministerstvo.

Chystá se zákaz plynových kotlů? Zjistili jsme, co nás ve skutečnosti čeká
Také už jste se na internetu dočetli, že se na nás řítí zákaz používání plynových kotlů. Tato informace se šíří éterem už více než rok a její důvod je jednoduchý.

Zajímá vás, za kolik koupil soused nemovitost? Cenu nyní najdete v online katastru nemovitostí
Chcete vědět, za kolik se ve skutečnosti prodávají nemovitosti ve vašem okolí? Nebo vás zajímá, kolik zaplatil za dům váš soused?

Dodavatelé energií v tichosti zvedají zálohy i když to není potřeba. Lidé pak zbytečně přeplácí
Nebudeme chodit kolem horké kaše. Jak důsledně si procházíte vyúčtování za energie? Orientujete se v něm? Víte, jaké máte práva? Víte, kolik máte ve skutečnosti platit? Nebojte, nejste v tom sami.

Chystá se zákaz kotlů 3. emisní třídy? Zjistili jsme, co nás ve skutečnosti čeká
V poslední době se diskutuje o tom, že by mohlo dojít k zákazu kotlů 3. emisní třídy. Jak je to s tímto chystaným zákazem ve skutečnosti?

Skutečně potřebuje EU plyn z východu? Zjistili jsme, jak je to ve skutečnosti
Kolik ve skutečnosti dovážíme plynu z východu, dokážeme se bez něj obejít a co nás čeká v budoucnu? To jsme zjistili za vás.