HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vlastník bytu je povinen umožnit vstup i některým cizím osobám. Kladení odporu se může prodražit

„Byt je můj, jedná se o mé osobní vlastnictví a já nemám povinnost do něj vůbec nikoho pouštět.“ O tomto tvrzení je přesvědčeno mnoho lidí. Jistě, zní to logicky, avšak ve skutečnosti to není vůbec tak jednoduché. Existují totiž situace, kdy musíte cizí osoby pustit do svého bytu, ať se vám to líbí, nebo ne. A žádné stížnosti ani protesty vám nepomohou.


Kdy musíte strpět vstup do vlastního bytu?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Vojtasekd (Wikipedia CC 4.0)

Můj byt, moje věc

I když je byt vaším osobním vlastnictvím, občas se zkrátka naskytnou situace, kdy do něj má právo někdo vystoupit a vy to musíte zkousnout. Jinak řečeno vlastník bytové jednotky sice má výlučné dispoziční právo, to je však v některých (zákonem stanovených) případech omezeno. Vlastník v SVJ má svá nezadatelná práva, ty však nesmí narušovat práva ostatních. Má proto povinnost informovat další vlastníky například o nabytí bytové jednotky do svého vlastnictví, ale i dalších změnách.

Něco se děje. Jdu tam

Typickou věcí, kterou musí vlastník nahlásit správci SVJ jsou stavební úpravy v bytě. Možná si říkáte: A co je komu do toho, jestli si rekonstruuju svůj vlastní byt? Pokud jste členem SVJ, tedy Společenství vlastníků jednotek, pak je do toho hodně všem ostatním vlastníkům. Vlastník pochopitelně má právo si byt stavebně upravovat, avšak tyto úpravy nesmí nijak poškozovat či měnit společné části bytového domu. A právě v tento moment má správce SVJ právo vejít do bytu, a to za účelem kontroly, zda vše probíhá tak, jak má.

Vlastník musí být nejdříve vždy vyzván, aby tuto kontrolu umožnil. Stejně tak může správce provést kontrolu i tehdy, pokud má důvodné podezření, že se stavební práce v bytě dějí, ale vlastník je nenahlásil. Důvodným podezřením je myšlen například nadměrný hluk, nepořádek, dělníci v domě a podobně.

Za pár dní jsme u vás

Další situací, kdy je vlastník bytu povinen povolit cizí osobě vstup, se týká rovněž stavebních přestaveb a úprav, tentokrát však takových, o kterých rozhodlo samotné SVJ. Opět zde musí být předchozí výzva, ať už písemná nebo ústní. Zde však do bytu nemá právo vstoupit pouze samotný správce SVJ za účelem kontroly, ale pochopitelně i ti, kteří budou provádět dané stavební práce. Zpravidla se jedná o nejrůznější opravy či zateplení. Stejně tak musí vlastník pustit do svého bytu cizí lidi i v případě, kdy je potřeba provést předem odsouhlasenou údržbu.

Co je to SVJ

SVJ je zkratka pro Společenství vlastníků jednotek a jedná se o označení pro skupinu majitelů právně samostatných částí jedné nemovitosti, tedy jednotek. Zpravidla se jedná o jednotky bytové, může však jít také o kanceláře a podobně. Společenství vlastníků jednotek je právnická osoba, která byla založena za účelem správy konkrétního domu.

Jenom si to zkontrolujeme

Společenství vlastníků jednotek řeší často společně také nejrůznější služby, jako je například voda, teplo a další. V takovém případě má majitel bytu povinnost vpustit do něj cizí osoby z důvodu instalace a kontroly zařízení, které měří spotřebu vody, plynu, tepla a podobně. Opět je zde zapotřebí předchozí výzva správce.

Pokud vlastník jednotky v SVJ neumožní vstup do bytu v případech stanovených zákonem, může čelit hned několika důsledkům. SVJ je oprávněno uložit sankce podle svých stanov, většinou se jedná o stovky až tisíce korun. Při opakovaném nevpuštění se sankce obvykle zvyšují. Pokud by kvůli nedovolenému vstupu vznikla škoda, vlastník bude povinen ji uhradit. V krajním případě by SVJ mohla řešit nepovolení vstupu i soudní cestou.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
21.02.2025

Photocredit: Vojtasekd (Wikipedia CC 4.0)

0

Stát zabavil přes sto tisíc nemovitostí. Jejich hodnota je více než pět miliard korun
Neznalost neomlouvá. Proto vlastníkům, kteří na začátku letošního roku přišli o svůj majetek, zbudou místo původní nemovitosti pouze oči pro pláč.

Bývalý majitel odmítl uvolnit dům. Manželé rok platili hypotéku i nájem v bytě, spravedlnosti se nedočkali
Marika s Ondřejem udělali vše správně. Přesto skončili s hypotékou a domem, do kterého se nemohli nastěhovat. K tomu museli platit nájem, aby neskončili na ulici.

Manželé v důchodu si chtěli pořídit malý domek. Kvůli lži realitního makléře zaplatili statisíce navíc
Život je změna, a tak se manželé rozhodli na stará kolena přestěhovat. I přes to, že byli při výběru domu důslední, udělali chybu. Dali důvěru nesprávné osobě.

S doplácením za sousedy je konec. Rozhodnutí Nejvyššího soudu se rozhodně nebude líbit všem
Není výjimkou, že se v rámci domu najde někdo, kdo není chopen plnit své finanční závazky a doplácí za něj ostatní. Nespravedlnost na této situaci přitom není to nejhorší.

Společenství vlastníků zavedlo poplatky za pronajaté byty. Nakonec se to obrátilo proti nim
Příběh, který napsal život sám. Na jeho počátku stál nevinný návrh, se kterým přišel na schůzi předseda společenství vlastníků.