Manželé v důchodu si chtěli pořídit malý domek. Kvůli lži realitního makléře zaplatili statisíce navíc
Život je změna, a tak se manželé rozhodli, že se na stará kolena přestěhují na venkov. Pečlivě vybírali vhodnou nemovitost, až nakonec narazili na tu pravou. I přes to, že byli při výběru domu více než důslední, udělali jednu zásadní chybu. Dali svou důvěru nesprávné osobě. Podělili se s námi o svůj příběh, aby byl odstrašujícím případem pro všechny ostatní.
Jsme v důchodu, uskromníme se
Postarší manželé se rozhodli, že prostorný rodinný dům, ve kterém žili celý život, přenechají synovi a jeho rodině a na důchod si koupí malý domeček. Na co by také potřebovali třípatrovou vilku, když už zůstali jen sami dva. Začali tak shánět nemovitost, kterou by si zrekonstruovali podle svých představ. Realitní makléř jim nabídl dům na venkovně, který se zdál jako ideální volba.
Cena byla příznivá, což bylo pravděpodobně způsobeno tím, že v dané lokalitě nebylo mnoho nabídek práce. S tím však manželé neměli problém, jelikož byli oba už nějakou dobu v důchodu. Okolí bylo velmi klidné a u domku se nacházela malá zahrádka, která nabízela místo k odpočinku, ale zároveň nevyžadovala příliš práce. Ke všemu to měli blízko ke svým vnoučatům.
Toho se nebojte, to je detail
Dům byl v dobrém stavu, z větších stavebních prací bylo nutné především zateplení, s tím však manželé dopředu počítali. Vše si několikrát pečlivě propočítali. Pomalu se začínali těšit, až si dům upraví podle svých představ a budou se moci do malého domečku nastěhovat. Jediné, nad čím měli manželé napsaný malý pomyslný otazník bylo elektrické vedení umístěné na domě. Přeci jen, až budou chtít dům zateplit, bude nutné toto vedení odstranit.
Když se na něj zeptali sympatického realitního makléře, který jim pomáhal dům najít a vyřizoval všechny náležitosti okolo prodeje, uklidnil je tím, že přeložku hradí provozovatel distribuční soustavy a majitelé domu zaplatí pouze případný administrativní poplatek, který bude maximálně v nižších řádech tisíc. Realiťák doplnil, že před pár měsíci prodával dům, kde řešil to samé, tudíž má pravidla ohledně přeložky v živé paměti.
Bez distributora to nepůjde
Po ujištění realitním makléřem si manželé oddychli a odškrtli si tak poslední věc, kvůli které nad koupí domu váhali. Bylo rozhodnuto, manželé dům koupili. Padly na to téměř veškeré jejich úspory a zbytek měl přijít na následnou rekonstrukci.
Jakmile si povolali firmu na zateplení domu, upozornila je, že vedení na domě je majetkem distributora a nelze s ním manipulovat bez jeho souhlasu. Aby bylo možné dům zrekonstruovat, je třeba zažádat o takzvanou přeložku, díky které se změní trasa vedení. S tím manželé počítali, a proto kontaktovali dotyčného distributora.
Pardon, nakonec je to trochu jinak
Manželé si mysleli, že se bude jednat o pouhou formalitu. Že vyřídí s distributorem potřebné papíry a ten se následně postará jak o realizaci, tak o financování přeložky. K jejich údivu však bylo vše jinak. Zjistili, že jelikož jsou oni žadatelem o přeložku, budou také tím, kdo ji zaplatí. Navíc se nebude jednat o žádné tisíce, jak říkal realitní makléř. Konečná částka přeložky se může vyšplhat i do statisíců korun.
Manželé tomu nemohli uvěřit. Kontaktovali realitního makléře, který jim tvrdil že přeložku hradí prakticky celou distributor. Ten je však odbyl s tím, že jim poskytl pouze „obecné informace“ a že přeci není odborník, tudíž měli celou věc konzultovat rovnou přímo s distributorem. Na to, jak postaršímu páru tvrdil, jak si je jistý tím, že celou přeložku platí distributor a že není třeba si to nijak ověřovat, už dávno zapomněl. Bylo zřejmé, že mu šlo pouze o to dům co nejdříve prodat a shrábnout tučnou provizi.
Co když se to týká i mého domu?
I přes to, že je elektrické vedení umístěno na vašem domě, patří distributorovi a váš dům je pouhým „stojanem“. Pokud budete chtít dráty odklonit, nemůžete tak učinit bez povolení distributora. Je třeba zažádat o takzvanou přeložku, díky které se trasa elektrického vedení odkloní. Přeložku budete, coby žadatel, hradit vy. Vlastnictví rozvodového zařízení se však ani poté nemění a nadále jím zůstává majitel distribuční soustavy. Velká část nákladů tak padá na malou část obyvatel, i když z vedení profitují všichni.
Důvěřuj, ale prověřuj
Samozřejmě by někdo mohl namítnout, že si za to manželé tak trochu mohou sami, jelikož si informaci o přeložce neověřili. Avšak je třeba si uvědomit, že starší manželé brali realitního makléře jako odborníka a specialistu v daném oboru, který je zde „v jejich službách“ a chce jim pomoci a poradit. Vůbec je nenapadlo, že někdo, kdo se zabývá prodejem nemovitostí, nemá o věcech jako je přeložka náležité znalosti a už vůbec, že by záměrně mohl lhát. Manželé se z toho dobře poučili a dle svých slov už příště nebudou slepě věřit „odborníkům.“ To jim však peníze, které za přeložku zaplatili, nevrátí.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
22.01.2025
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Odhalte včas lži neseriózních realitních makléřů
Že ne každý realitní makléř je poctivý, to každý ví. Ale jaké triky používají? Ty nejčastější lži neseriózních makléřů najdete v našem článku.
„Realitní kancelář na mě nastražila past a připravila mě o milion,“ varuje před novým nešvarem majitelka
Paní Marie pochází z Vysočiny, kde před několika lety zdědila rodinný dům. Po nějaké době se rozhodla s manželem přestěhovat jinam.
Kvůli realitní kanceláři přišli o střechu nad hlavou. „Využili nás a připravili o rodinné jmění,“ popisuje Jana v rozhovoru opravdové jednání realitek
Kvůli sousedské šikaně byli dohnáni až k prodeji velkého pozemku s krásným domem kousek od Prahy. Našli si realitní kancelář a spoléhali na makléře s výběrem nového bydlení. Na velké obstoje, nelidské jednání a využívání však rozhodně nebyli připraveni.
Realitní kancelář donutila manžele prodat rodinný dům u Prahy pod cenou. Skončili bez peněz a nemají kde bydlet
Sousedská šikana je dohnala až k prodeji krásného rodinného domu u Prahy. Nejenže měli manželé k tomuto domu velkou citovou vazbu, samotná hodnota objektu se pohybovala v řádech několika milionů korun (nemluvě o hodnotě velkého pozemku).
„Realitka nás chtěla zmanipulovat,“ vypráví Luboš a Hanka. Svými triky vydělává na lidech miliony
Luboš a Hanka chtěli koupit dům. Místo solidního jednání se však manželský pár dočkal od realitní kanceláře pouze nečisté hry a manipulace.
Při rozvodu zaplatili realitce 150 000 Kč zbytečně. Svou chybu si uvědomili až pozdě
Jana s Lubošem udělali zbytečnou chybu, která je stála 150 tisíc korun. V rozhovoru bývalý majitel domu apeluje na všechny rodiny, které plánují spolupracovat s realitní kanceláří.
„Při prodeji nemovitosti buďte na pozoru,“ upozorňuje zkušená realitní makléřka. Prozradila, na co se zaměřit
V exkluzivním rozhovoru nám realitní makléřka Martina Jirmusová umožní nahlédnout pod pokličku skutečného světa realitek. Co nesmí chybět v kupních smlouvách a jak poznáte „realiťáka“, se kterým můžete skončit bez střechy nad hlavou?
Odbornice s 10letou praxí prozradila, jak poznat špatného realitního makléře. Takový člověk vám vezme střechu nad hlavou, říká
Vystoupila z řady a prozradila, podle jakých typických znaků dokážete sami poznat špatného realitního makléře, se kterým pravděpodobně přijdete o střechu nad hlavou.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: