HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

„Kdybychom nezakročili, prodá náš dům pod cenou,“ říká Petr. Díky radě kamaráda se mu podařilo odhalit makléřovy záměry

Petr a Jana se rozhodli prodat dům poté, co se jejich děti odstěhovaly pryč. Věděli, že nejdou na trh s nejmodernější nemovitostí, nicméně chtěli dům prodat za solidní peníze. Na internetu narazili na stránku s „dobrými“ makléři, načež oslovili jednoho z nich. Ovšem už po prvním setkání byli z jeho vystupování velmi zklamaní. Spolupráci se však rozhodli neukončit a věřit jeho „dobrým“ záměrům. Málem svůj šestý smysl následovali a dům prodali pod cenou, nebýt rady hodného souseda, kamaráda pana Petra.


Nevydařený prodej domu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Patrik Kunec (Wikimedia Commons CC 4.0)

Petře, proč jste se rozhodli prodat váš rodinný dům?

Rozhodnutí nebylo snadné, ale přišlo přirozeně. Naše děti vyrostly a odstěhovaly se do svých domovů. Dům, ve kterém jsme strávili téměř celý život, se pro nás s ženou stal zbytečně velký. Zahrada, kterou jsme kdysi milovali, byla teď spíše přítěží. Chtěli jsme něco menšího, modernějšího a praktičtějšího, co by nám vyhovovalo na stáří.

Rozhodli jste se tedy oslovit realitní kancelář, aby vám dům prodala?

Chtěli jsme, ale nevěděli jsme kterou. Potřebovali jsme najít někoho spolehlivého a na doporučení jsme bohužel nikoho nesehnali.

Jak jste si tedy vybrali makléře?

Naivně jsme si mysleli, že když najdeme portál, který inzeruje „dobré makléře“, budeme v bezpečí. Ten portál vypadal důvěryhodně, byl plný recenzí a sliboval odborníky z různých realitních kanceláří. Vybrali jsme jednoho z nich a věřili, že udělá vše pro to, aby nám pomohl najít nejlepší řešení. Bohužel to byla naše první velká chyba.

Kdy jste si začali uvědomovat, že něco není v pořádku?

Prakticky hned při prvním setkání. Makléř přišel s přehnaně sebevědomým úsměvem a v jeho přístupu byla patrná jistá lhostejnost. Prohlídka domu byla velmi rychlá, neptal se na detaily a už během ní začal zpochybňovat hodnotu našeho majetku. Označil náš dům za „vybydlený“ a tvrdil, že je pro kupce nezajímavý. To nás zarazilo, protože přece jen, dům měl své kouzlo a mnohem větší potenciál, než jak ho on popisoval.

Jaká byla jeho nabídka prodejní ceny?

Byla mnohem nižší, než jsme čekali. Dům jsme odhadovali na částku okolo 7 milionů korun, ale on přišel s cenou o více než milion nižší. Když jsme se proti tomu ohradili, řekl, že dnes jsou na trhu jiné požadavky a pokud bychom chtěli vyšší cenu, dům by zůstal neprodejný. To byla rána – ne proto, že bychom mu věřili, ale protože začal podrývat naši sebedůvěru.

Pozn. redakce – v souvislosti s dnešním příběhem se můžete podívat, za jaké ceny se aktuálně prodávají rodinné domy napříč celou Českou republikou na fotkách níže. Na jednom místě uvidíte rozdíly v cenách za rodinné domy ve velmi dobrém stavu, novostavby a domy před rekonstrukcí.

Proč jste s ním i nadále spolupracovali? Co vás přesvědčilo, nechat ho prodávat váš dům?

Asi určitá naivita a nedostatek zkušeností. Manželka se mě snažila přesvědčit, že bychom měli s prodejem ještě chvíli počkat a zkusit najít jiného makléře. Ale já jsem chtěl, aby to už bylo za námi a my si mohli pořídit nový dům. Říkal jsem si, že má možná má pravdu a že je realitní trh jiný, než jsme si mysleli. Navíc mi přišlo, že když už jsme do něj investovali čas, měli bychom to zkusit.

Nabízel vám makléř i nějaké nemovitosti k následné koupi?

Ano. Říkali jsme si, že náš starý dům prodáme a za peníze si koupíme nový dům. Taková výměna nemovitosti. Nicméně tady se naše spolupráce zlomila.

Pozn. redakce – Termín „výměna nemovitosti“ je přežitkem ze socialismu. Dnes se setkáme s „následným prodejem“ (příp. prodejem a následnou koupí). Více o tomto tématu se dozvíte v rozhovoru s makléřkou Martinou Jirmusovou.

„Při prodeji nemovitosti buďte na pozoru,“ upozorňuje zkušená realitní makléřka. Prozradila, na co se zaměřit

Co se stalo?

Nabídl nám velmi malý dům, který byl drahý, nevybavený a neměl dokonce ani zařízenou koupelnu nebo WC. Když jsme mu řekli, že to není to, co hledáme, jen pokrčil rameny. Měl nás za hlupáky. Přišlo mi, že náš dům chce prodat levně, a zároveň nám vnutit dům, který byl zcela nevhodný a navíc drahý. Tehdy nám začalo docházet, že mu nejde o naše dobro – jde jen o jeho provizi.

Požádali jste ho o jinou nabídku?

Jistě, ale on se akorát rozhořčil.

Co vám odpověděl?

Řekl, že nic jiného nemá, jen tohle nebo nic. Čekal jsem upřímně profesionální přístup, a místo toho jsme dostali aroganci. To byla poslední kapka.

Ukončili jste spolupráci?

Ano, nebylo jiného východiska. Vzpomněl jsem si na radu mého kamaráda souseda. Říkal, že by makléř neměl dávat svým klientům na výběr, ve stylu všechno nebo nic. Takhle vás akorát dostane do stavu, kdy jeho nabídku přijmete, protože máte pocit, že když si vyberete tu druhou variantu („nic“), o všechno přijdete. To ale není pravda, je to jen psychologická hra. V té době jsme neměli naštěstí podepsaný žádný dokument, takže jsme z celé situace vyvázli jen se zkušeností.

Co jste si z této zkušenosti neodnesli?

Hlavně to, že se nesmíme nechat zviklat. Náš dům měl hodnotu, i když ho pan makléř shazoval. Dneska vím, že kdybychom mu uvěřili, prodali bychom ho pod cenou a skončili v něčem, co by nám zničilo život. Taky jsme se poučili, že nikdy nesmím dávat na první dojem nebo jen na sliby na internetu.

A co byste doporučil lidem, kteří se také chystají prodat svou nemovitost?

Důkladně si prověřte makléře, se kterým spolupracujete. Ptejte se na reference, nechte si ukázat jeho práci, zjistěte, jaké má zkušenosti. A hlavně se nenechte dotlačit do situace, kdy máte pocit, že nemáte jinou možnost. Vždy existuje alternativa.

Hledali jste hned nového makléře?

Dali jsme si načas. Po špatné zkušenosti jsme pídili po doporučeních od přátel a známých. A tak jsme narazili na jednu mladou makléřku, která projevila skutečný zájem o náš dům, ocenila jeho potenciál a ukázala nám, že s dobrou prezentací může mít na trhu úspěch. A měla pravdu.

Po jaké době se objevily první nabídky na koupi?

Do měsíce jsme měli tři seriózní nabídky. Makléřka udělala profesionální fotky, napsala atraktivní popis a našla lidi, kteří ocení charakter starších domů. Díky tomu jsme věděli, že bylo správným rozhodnutí ukončit spolupráci s prvním makléřem. Kdybych mu tehdy věřil, mohli jsme prodělat statisíce.

Hodnotu nemovitosti lze zvýšit o více než milion korun. Jednoduchý princip uplatňuje stále více Čechů

Myslíte, že je na trhu víc makléřů, jako byl právě tento makléř?

Nemyslím si, že jsou všichni takoví, ale existují tací, kteří sledují jen vlastní zisk.

Díky za rozhovor, Petře.

Není za co.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
08.02.2025

Photocredit: Patrik Kunec (Wikimedia Commons CC 4.0)

7

Stavební povolení měli vyřízené za 3 dny. Kristýna s Patrikem už bydlí ve svém novém domě u Pardubic
Mladí manželé si nedaleko Pardubic našli dokonalý pozemek za výbornou cenu. Byl v tom však háček. Ohledně jeho stavu nebyli k majitelům realitní makléři zcela upřímní. Parcela o velikosti 850 m2 měla nedostatky, o kterých pomlčeli.

Kvůli realitní kanceláři přišli o střechu nad hlavou. „Využili nás a připravili o rodinné jmění,“ popisuje Jana v rozhovoru opravdové jednání realitek
Kvůli sousedské šikaně byli dohnáni až k prodeji velkého pozemku s krásným domem kousek od Prahy. Našli si realitní kancelář a spoléhali na makléře s výběrem nového bydlení. Na velké obstoje, nelidské jednání a využívání však rozhodně nebyli připraveni.

„Při prodeji nemovitosti buďte na pozoru,“ upozorňuje zkušená realitní makléřka. Prozradila, na co se zaměřit
V exkluzivním rozhovoru nám realitní makléřka Martina Jirmusová umožní nahlédnout pod pokličku skutečného světa realitek. Co nesmí chybět v kupních smlouvách a jak poznáte „realiťáka“, se kterým můžete skončit bez střechy nad hlavou?

Odbornice s 10letou praxí prozradila, jak poznat špatného realitního makléře. Takový člověk vám vezme střechu nad hlavou, říká
Vystoupila z řady a prozradila, podle jakých typických znaků dokážete sami poznat špatného realitního makléře, se kterým pravděpodobně přijdete o střechu nad hlavou.

Hodnotu nemovitosti lze zvýšit o více než milion korun. Jednoduchý princip uplatňuje stále více Čechů
83 % makléřů potvrzuje, že právě díky ní se zvýší šance na prodej nemovitosti. Abyste úspěšně prodali, nemusíte lhát, nemusíte podvádět, nemusíte podplácet třetí strany. Je to fair play a kupující to milují.

Manželé v důchodu si chtěli pořídit malý domek. Kvůli lži realitního makléře zaplatili statisíce navíc
Život je změna, a tak se manželé rozhodli na stará kolena přestěhovat. I přes to, že byli při výběru domu důslední, udělali chybu. Dali důvěru nesprávné osobě.

Manželé v pokročilém věku si toho vytrpěli hodně. Makléři svěřili prodej domu, ten je však „natáhl“
Na doporučení oslovili makléře a svěřili mu svou plnou důvěru. „Důvěra je důležitá, ale neměla by být slepá,“ prohlašuje pan majitel a předává svou špatnou zkušenost dále.