Odbornice s 10letou praxí prozradila, jak poznat špatného realitního makléře. Takový člověk vám vezme střechu nad hlavou, říká
Pokud se obáváte, že narazíte na špatného „realiťáka“, přečtěte si dnešní rozhovor s odbornicí Martinou Jirmusovou. Vystoupila z řady a prozradila, podle jakých typických znaků dokážete sami poznat špatného realitního makléře, se kterým pravděpodobně přijdete o střechu nad hlavou. Zajímavé informace ze zákulisí světa realitek si můžete přečíst už v následujícím odstavci.
Martino, jak dlouho se pohybujete v realitách?
V realitách se pohybuji 10 let. K rozhodnutí dělat realitní makléřku mě přivedla moje předchozí činnost, kdy jsem prodávala tepelná čerpadla a alternativní zdroje (FVE) nejen pro rodinné domy. Pohybovala jsem se ve stavebním sektoru. Obor mne zaujal natolik, že jsem se šla poptat do realitní kanceláře, co všechno obnáší práce realitního makléře. Jeden z důvodů byl, že tato kancelář byla nejblíže mému bydlišti.
S majitelem společnosti jsme probrali, o čem je práce realitního makléře. Moje nová práce by byla nejen o prodeji a nákupu nemovitostí, ale i o investicích, rekonstrukcích apod. Tato myšlenka si mě získala a zaujala mě variabilita práce.
Co vás na této práci baví nejvíce?
Věnuji se i investicím, mám zkušenost s řízeními nejen na stavebních úřadech, vyznám se v legislativě, umím poradit lidem… to mě baví. Pomáhat lidem hledat nový domov.
Čemu se v rámci své práce věnujete?
Standardně prodávám domy, byty, pozemky, pronajímám nemovitosti, věnuji se developerským projektům atd… Jsem i team leader a zaškoluji nové lidi. Sama jsem prodávala a nakupovala několik nemovitostí a neměla jsem s makléři dobrou zkušenost. Proto své nováčky učím, jak se chovat k lidem a pracovat s nimi.
Jaké jsou vaše nejčastější zakázky?
Nejvíce prodávám pozemky a rodinné domy. Prodeje pozemků jsou hodně specifické a velmi problematické. Jelikož mám velké zkušenosti, tak se stává, že mi kolegové svoje zakázky svěří, jelikož jak jsem zmínila výše, v tom umím chodit.
Velká součást mojí práce je také vykupování nemovitostí. Což znamená to, že s kolegy hledáme nemovitosti, které se dají koupit za dobrou cenu, rekonstruovat a poté prodat se ziskem, ať už byty nebo domy.
Paní Martina se v letošním roce věnovala i prodeji a následné koupi nemovitosti (proces známý také jako „výměna nemovitosti“). Na toto ošemetné téma jsme se zaměřili v článku níže.
Jak funguje proces rekonstrukce z pohledu realitního makléře?
Co se týče konkrétně naší kanceláře, koupíme dům zhruba za 10–12 milionů, ten spravíme a pak ho nabízíme k prodeji. Spolupracuji např. i s developery, kteří postavili bytové domy o zhruba 20–30 bytech, které jsem posléze prodávala. Což je také zajímavá práce. Proces prodeje developerských projektů má jiné parametry než standardní prodej.
Na „realiťáky“ mají někteří lidé skeptické názory. Co si o tom myslíte?
Vím, kam tím míříte, a ano, lidé nás příliš v lásce nemají. Jenomže není makléř jako makléř. Jsou dobří i špatní realiťáci. Vždy je to o lidech.
Jak poznají lidé dobrého realitního makléře?
Dobrý realitní makléř musí umět především pracovat s lidmi. Dokáže se do nich vcítit, pochopit jejich trápení a obavy (rozvod, dědictví, stěhování apod.). Práce makléře není jen o prodeji nebo nákupu nemovitosti, je to i o psychologii lidí. S dobrým realiťákem se lidem dobře pracuje, cítí z něj pochopení a bezpečí.
Makléř také musí velmi dobře ovládat legislativu, vyznat se v katastru nemovitostí, mít přehled o hypotékách, úvěrech apod. Alespoň základní orientace ve stavebnictví a v právu je samozřejmostí. Dobří makléři jsou velmi orientovaní na klienty. Vstřícní, komunikativní, časově flexibilní. Pokud z prohlídky odcházíte se složkou s materiály o nemovitosti a s vizitkou s kontaktem na realitního makléře, natrefili jste pravděpodobně na toho správného.
Co všechno by mělo být v této složce?
Jak říkám – spousta podrobných informací o domě. Kromě krátkého textu o dané realitní kanceláři a vizitky by měla být součástí např. fotodokumentace, výměry, list vlastnictví, půdorys. Pokud jde o byt, tak kolik peněz je našetřeno ve fondu oprav, jaké jsou úvěry a pohledávky a tak dále.
Co je vlastně tou nejhorší vlastností makléřů? Jak se pozná špatný realitní makléř?
Jsou naprosto neinformovaní o tom, co prodávají. Ať už se jedná o jakoukoliv nemovitost. Nic neví např. o tom, jak velký je tenhle pokoj, nebo jak je zadlužené SVJ, kolik má zájemce našetřeno... To, že makléř nemá základní informace o konkrétní nemovitosti, to je problém. Často se možná setkáte s tím, že vám budou říkat: ‚to ještě musím zjistit‘ nebo ‚tak to já vám dodám za týden‘ nebo ‚to já teprve musím napsat na SVJ‘. Makléř nesmí spustit prodej, dokud nemá všechny informace o nemovitosti.
Není pak divu, že se lidé bojí o své bezpečí, a především pak o své finance...
Rozumím tomu. Lidé se bojí obchodovat s takovým realitním makléřem. Jak mě může takový člověk provést obchodem, kde se jedná o miliony? To je to – já neprodávám pečivo za pět korun. Běžný člověk prodává a kupuje byt nebo dům 2x–3x za svůj život a chce mít 100% jistotu. Jinak totiž může přijít nejen o peníze, ale i o střechu nad hlavou. A takový obchod nemůže vést člověk, který neví, co dělá.
A co když si lidé seženou renomovanou realitní kancelář a tam se setkají se špatným makléřem?
Samozřejmě realitní kancelář by neměla pustit nepřipraveného makléře do terénu. Každý realitní makléř už dnes musí mít profesní makléřské zkoušky.
Jak mají klienti zaručeno, že se o ně realitní kancelář „postará“?
To nemá nikdo nikdy. Ale makléři ve větších sítích musí mít makléřské zkoušky, bez toho by je vůbec nezařadili do systému. Takoví makléři jsou navíc i vázaní kodexem, který podepisují. Centrála by vůči nim mohla mít dost velké postihy. Zatímco u makléřů, kteří pracují sami na sebe, je jistota menší. Neplatí to pro všechny, to vůbec ne. Pokud pracují sami a ne v rámci realitní kanceláře a mají dobré reference, pak je tam naděje. Těch aspektů je ale mnohem více, např. kolik realizací má už za sebou, jak dlouho je v oboru, jak se prezentuje na sociálních sítích apod.
Martino, díky za rozhovor.
Nemáte za co, také děkuji.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
27.12.2024
Photocredit: Martina J. (se souhlasem)
Při rozvodu zaplatili realitce 150 000 Kč zbytečně. Svou chybu si uvědomili až pozdě
Jana s Lubošem udělali zbytečnou chybu, která je stála 150 tisíc korun. V rozhovoru bývalý majitel domu apeluje na všechny rodiny, které plánují spolupracovat s realitní kanceláří.
„Při prodeji nemovitosti buďte na pozoru,“ upozorňuje zkušená realitní makléřka. Prozradila, na co se zaměřit
V exkluzivním rozhovoru nám realitní makléřka Martina Jirmusová umožní nahlédnout pod pokličku skutečného světa realitek. Co nesmí chybět v kupních smlouvách a jak poznáte „realiťáka“, se kterým můžete skončit bez střechy nad hlavou?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: