HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jedno z nejlevnějších paliv vyjde na 1,85 Kč za kWh. Sehnat se dá různým způsobem

Stále více lidí dnes touží po větší energetické nezávislosti a vrací se tak ke způsobům vytápění, u kterých si mohou sami nakoupit palivo dopředu a efektivně regulovat spotřebu. Mezi tyto způsoby vytápění patří také dřevěné pelety, které přináší domácnostem nejen jistou míru nezávislosti, ale také komfort a relativně nízké nálady. V jaké formě je však nejlepší tyto dřevěné pelety nakoupit?


Je lepší nakoupit pelety jako volně ložené nebo v pytlích?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Klastr Česká peleta (se souhlasem)

Na kolik vás to vyjde?

Podobně jako i ceny většiny ostatních paliv, také cena dřevěných pelet prošla během několika málo posledních let značnými výkyvy. V letošním roce se však stabilizovala a momentálně se pohybuje okolo 8 Kč za kilogram. Pokud bychom počítali s účinností kotle na pelety okolo 90 %, cena 1 kWh tepla získaná díky peletám, nás vyjde asi na 1,85 Kč. Tato cena tedy řadí vytápění peletami mezi ty vůbec nejvýhodnější způsoby. Dřevo pochopitelně nadále zůstává levnější variantou, nicméně také podstatně méně komfortní.

Z čeho se toto palivo vyrábí?

Pelety jsou palivem, které se může chlubit tím, že je čisté a bez příměsí. Jedná se o malé válečky, které jsou lisované z dřevěných pilin a hoblin, které by jinak byly odpadem. Díky tomu, že mají tyto válečky standardizovanou velikost, může kotel fungovat automaticky a sám si přikládat. Dopravník, jak už napovídá samotný název, totiž dopraví pelety pomocí úzké hadice přímo do kotle. Piliny jsou před lisováním vysušeny na vlhkost 10 až 15 %, díky čemuž mají poté pelety relativně vysokou výhřevnost, což je pochopitelně žádoucí.

Důstojná náhrada za zakázané kotle

Již v září tohoto roku vstoupil v platnost zákaz provozu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Velká část domácností volila jako náhradu právě kotel na pelety, jelikož se jedná o relativně levný zdroj vytápění, který je zároveň velmi komfortní. Nejpodstatnější rozdíl mezi kotlem na dřevo a kotlem na pelety spočívá v náročnosti obsluhy. U peletových kotlů se palivo dokáže dopravit do kotle automaticky, tudíž bez práce. Kotel se sám zapne, sám si přiloží a sám se také čistí. Je možné si jej dokonce propojit s mobilní aplikací, odkud si můžete vytápění pohodlně regulovat. Na to, jaké jsou ceny účinných peletových kotlů, se můžete podívat například zde.

V jaké formě je nejlépe koupit?

Pokud máte doma kotel na pelety, můžete si vybrat, v jaké formě si pelety pořídíte. Ty jsou k dostání v balení, které má 10, 15 nebo 20 kg, přičemž nejčastější jsou ty patnáctikilogramové. Druhou variantou jsou volně ložené pelety. Každé z těchto řešení má přitom svá pozitiva a negativa.

Mezi výhody pelet v sáčku patří zejména to, že je můžete skladovat prakticky kdekoliv, kde máte dostatek místa, a je s nimi velmi snadná manipulace. Navíc se jedná o čisté řešení, které nevyžaduje žádnou další práci. Pelet si nemusíte objednávat hned celou hromadu, ale pouze menší množství, které zrovna potřebujete. Na sáčku by měla být vždy uvedena kvalita pelet, často je zde také jejich výhřevnost a další parametry.

Vedle toho existují volně ložené pelety. Ty u sebe skladuje výrobce či prodejce ve velkém a přiveze vám je v cisternovém nebo jiném přepravním voze. Do této skupiny patří také pelety ve velkoobjemových vacích. Výhodou je, že lze takto přivezené pelety nafoukat přímo do skladu. Pokud zvolíte tuto variantu, nemusíte se s ničím tahat a pelety se vám nafoukají do skladu pomocí hadice. Odběratel však nesmí mít ve skladu žádnou překážku. Ten, kdo vám pelety doveze, bude sklad kontrolovat, a pokud mu kontrola skladu nebude umožněna nebo shledá váš sklad nevhodný, může foukání odmítnout. A na závěr to nejdůležitější, tedy cena. Pelety volně ložené jsou zpravidla levnější než ty v sáčcích.

Zda si koupíte pelety v sáčcích nebo volně ložené, se musíte rozhodnout sami, většinou podle vaší aktuální situace, úložných prostor a potřebného množství pelet. Kvalita není u žádné varianty vyšší, více než na formě dodávky záleží na správném skladování pelet.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
04.11.2024

Photocredit: Klastr Česká peleta (se souhlasem)

5

1 kWh vyjde na 1,3 Kč. Kolem tradičního způsobu vytápění panuje řada obav, většina je zbytečná
Vychází levně a jeho popularita je opět na vzestupu. Na druhou stranu budí tento způsob vytápění obavy ohledně bezpečnosti i různých zákazů. Pojďme se na jednotlivé teze a argumenty odpůrců podívat podrobněji v naší analýze.

Lidové vytápění celého domu. Stojí 1,2 Kč za 1 kWh a nikdo vám ho nezakáže
Dřevo zůstává stále jedním z nejlevnějších způsobů vytápění. Příznivá cena navíc není to jediné, díky čemu topení dřevem strčí například elektřinu nebo plyn do kapsy.

Nejlevnější způsob vytápění ještě více zlevňuje. Cena klesla na 0,95 Kč za 1 kWh
Už jsme si tak nějak zvykli, že trendem je spíše růst cen než jejich pokles. To však nemusí platit stoprocentně. Existují také výjimky, které potvrzují pravidlo.

Lidé se od tepelných čerpadel často vrací k obyčejným přímotopům. Mnohdy to vyjde levněji
Nenechme se mýlit. Vše nasvědčuje tomu, že ve vytápění elektrickým proudem skutečně může být budoucnost. Jak se však nyní ukazuje, lidé dávají přednost spíše jednoduchým a levnějším řešením před těmi komplikovanými.

Jak nastavit plynový kotel před zimou? Topenář upozorňuje na zbytečné přeplácení za vytápění
Pořizovací náklady jsou nízké a cena za 1 kWh plynu vychází přibližně na 1,5 Kč. Bohužel však stále mnoho domácností neví, jak správně nastavit plynový kotel před zimou, a zbytečně kvůli tomu prodělává desítky tisíc. Připravili jsme proto rozhovor s kvalifikovaným topenářem, který se zabývá vytápěcími systémy pro běžné domácnosti.

Brikety vs. palivové dřevo. Srovnání z hlediska ceny, výhřevnosti a možného zákazu
Topná sezóna je za dveřmi a pro mnohé se tak nabízí otázka, jaký typ vytápění zvolit. Řada lidí stále tápe mezi klasickým dřevem a briketami. Pojďme se podívat, jak si v jednotlivých oblastech dřevo a brikety stojí.

Palivové dřevo vs. pelety. Srovnání z hlediska ceny, výhřevnosti, komfortu a možného zákazu
Oba tyto způsoby vytápění si oblíbila řada domácností a není se čemu divit – jak dřevo, tak pelety jsou ekologickou a levnou variantou. Jak si však tato dvě paliva stojí, pokud je vzájemně porovnáme?

Kolik skutečně platíme za 1 kWh tepla? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu
Zatímco někteří stále čekají, až se více ochladí, jiní už vytápí svůj domov několik týdnů, a to na plný plyn. Tedy alespoň část z nich. Další zase dávají přednost dřevu, elektřině nebo uhlí. A co vy?

Spalování některých druhů pelet je nezákonné. Hrozí pokuta až 50 tisíc
Při výběru pelet se mějte na pozoru. Existují totiž i takové, které mohou nejen poškodit váš kotel a zdraví, ale za jejich spalování hrozí také tučná pokuta.