HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Spalování některých druhů pelet je nezákonné. Hrozí pokuta až 50 tisíc

Jsou levné, dostupné a vytápění s nimi je komfortní a prakticky bez práce. To všechno se dá říct o dřevěných peletách, které jsou v českých domácnostech stále oblíbenějším palivem. Nedá se to však bohužel říci o všech typech pelet. Existují totiž i takové, kterými byste doma raději topit neměli. Mohou totiž nejen poškodit váš kotel a zdraví, ale za jejich spalování hrozí také tučná pokuta.


Těmto peletám byste se raději měli vyhnout. Za jejich spalování hrozí tučná pokuta
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Klastr Česká peleta (se souhlasem)

Vytápění za 1,85 Kč/kWh

Dřevěné pelety jsou palivem, jehož obliba v poslední době roste. A není se čemu divit. Pelety jsou nejen ekologické, ale především cenově dostupné. Momentálně vyjde jedna kWh tepla získaná díky peletám zhruba na 1,85 Kč. Navíc se jedná o vytápění, které je velmi pohodlné a komfortní. Pelety si můžete nechat dovézt buď v balících, které jsou k dostání po deseti, patnácti či dvaceti kilech, nebo si můžete objednat pelety v cisterně a nechat si je nafoukat přímo do sklepa.

U pelet tak odpadá práce, která je nutná u jiných druhů paliv, například u palivového dřeva. Zároveň zde nemusíte tak často přikládat, jelikož má kotel na pelety zpravidla zásobník. Kotel si tak dokáže sám přikládat, a dokonce se také sám čistit. Na ceny podobných topných zařízení se můžete podívat zde. Jak bylo zmíněno výše, pelety jsou považovány za ekologické palivo, jelikož jsou vyrobeny z dřevních pilin, které by byly jinak odpadním materiálem.

V čem je tedy problém?

Ačkoliv jsou pelety ekologickým i ekonomickým palivem, nemusí tomu tak být ve všech případech. Existují totiž i takové, jejichž pálením si můžete přivodit značné problémy. Topení těmito peletami je totiž nezákonné, a navíc nebezpečné. Jedná se o pelety vyrobené z pilin, které jsou kontaminovány nejrůznějšími lepidly a jinými látkami. Tyto piliny zpravidla pochází z provozoven, kde se zpracovává dřevotříska.

Něco navíc jako bonus

Je tak trochu paradox, že někteří výrobci pelet uvádí znečištění lepidlem naopak jako plus. Argumentují tím, že mají pelety něco navíc, díky čemuž mají vyšší výhřevnost. Je sice pravda, že takto kontaminované pelety mají cca o 4 % lepší výhřevnost, mají však také vyšší obsah popelovin. Pokud je použito organické lepidlo, je zvýšen obsah uhlovodíků v hořlavině, což vede k tavení a spékání popelovin a následně ničení topných zařízení.

Při spalování těchto pelet se uvolňují jedovaté formaldehydy, fenoly a další látky. Ty se následně rozptýlí v okolí budovy, ale také v samotné kotelně, čímž pochopitelně mohou ohrožovat vaše zdraví.

Proč se vůbec vyrábí?

Pelety se obecně rozdělují do tříd A1, A2 a B. V prvních dvou případech musí být pelety vyrobeny pouze z čistého dřevního odpadu. U pelet třídy A1 se musí jednat o zbytky z pil bez příměsi kůry, pelety třídy A2 můžou obsahovat určité množství kůry i těžebních zbytků. V případě pelet třídy B mohou být využity i piliny ze zpracování dřevotřísek, které mohou obsahovat další látky. Pelety této kvality jsou primárně určeny pro průmyslové využití a zpravidla nejsou využívány pro vytápění domácností, jelikož běžným malým zdrojům mohou přinést provozní problémy a také problém dodržet emisní limity. Jednoduše řečeno – tento typ pelet se používat může, avšak pouze pro topná zařízení, která jsou k tomu konstruována.

Co na to zákon?

Podle zákona je spalování dřevotřísky a odpadů z jejího zpracování ve zdrojích do 300 kW zakázáno. Pokud tedy víte, že kupujete dřevotřískovou peletu a chystáte se s ní topit, dopouštíte se vědomého porušení zákona, přičemž za vědomé spalování nepovolených pelet hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Majitel kotle je navíc povinen používat pouze paliva, na která je kotel určen. Pokud tedy používáte pelety nedostačující kvality nebude vám v případě potenciálních problémů se zařízením povolena reklamace. Na druhé straně stojí prodejce, který má samozřejmě povinnost uvést, že se jedná o pelety z pilin z dřevotřísky.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
12.11.2024

Photocredit: Klastr Česká peleta (se souhlasem)

0

Vyplatí se kotel na pelety? Prohlédněte si 3 typy kotlů, které vás nezklamou
Zapomeňte na vysoké náklady za palivo. Čtěte, jak kotel na pelety vybrat, a zjistěte, zda je toto moderní topení právě pro vás.

Cena českých pelet 2024 – zákazníci ušetří, pokud je nakoupí v zahraničí
Domácnosti, které využívají k vytápění dřevěné pelety, čeká v roce 2024 nevyhnutelné. Podobně jako u dalších paliv, dojde i u pelet k nárůstu ceny.

Jedno z nejlevnějších vytápění je v Česku stále populárnější. 1 kWh za 1,8 Kč a téměř bez práce
Jedná se o jeden z nejlevnějších způsobů vytápění. Kromě příznivé ceny hraje roli i pohodlí. Majitelům totiž stačí přiložit do kotle na pelety jen jednou za pět dní.

Starý kotel musíte nahradit. Srovnali jsme dřevo, pelety, tepelné čerpadlo, elektrokotel i topné folie z hlediska ceny, nákladů i komfortu
Zákaz starých kotlů se nezadržitelně blíží a ti, kdo ještě neprovedli výměnu starého kotle za nový, mají nejvyšší čas, aby se tématu začali minimálně věnovat. Zatím to venku na nutnost zatopit nevypadá, ale jakmile to přijde, bude topení kotlem nižší než třetí třídy již nelegální.

Palivové dřevo vs. pelety. Srovnání z hlediska ceny, výhřevnosti, komfortu a možného zákazu
Oba tyto způsoby vytápění si oblíbila řada domácností a není se čemu divit – jak dřevo, tak pelety jsou ekologickou a levnou variantou. Jak si však tato dvě paliva stojí, pokud je vzájemně porovnáme?

Jedno z nejlevnějších paliv vyjde na 1,85 Kč za kWh. Sehnat se dá různým způsobem
Stále více lidí dnes touží po větší energetické nezávislosti a vrací se tak ke způsobům vytápění, u kterých si mohou sami nakoupit palivo dopředu a efektivně regulovat spotřebu.