HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zákaz vstupu do českých lesů vzbudil nečekaný odpor veřejnosti

Houbaření nebo jen obyčejná procházka v lese k Čechům neodmyslitelně patří. Kvůli novele zákona o myslivosti se však tento náš koníček ocitl v ohrožení. Dokonce padl návrh, který by měl za následek, že bude les pouze pro pár „horních procent“. Jak to s možným zákazem vstupu veřejnosti do českých lesů momentálně vypadá?


Jak to bude se zákazem vstupu veřejnosti do českých lesů?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

České lesy si žádají novelu zákona

Aby taky ne, momentálně platný zákon o myslivosti byl přijat už v roce 2001 a podle mnohých si žádá bezpočet změn. Mezi hlavní cíle této novely patří především snížení škod napáchaných zvěří v lesích.

„Cílem novely zákona o myslivosti je snížit počty spárkaté zvěře, a tím snížit i škody, které způsobuje na lesních a zemědělských porostech. Novela zlepšuje kontrolu lovu a zavádí digitalizaci, aby se myslivci obešli bez zbytečného papírování. Zároveň uvolňuje některá dosavadní pravidla lovu, například umožní lov se zbraněmi s nočním viděním,“ uvedl ministr zemědělství.

To však není to jediné, co měla novela o myslivosti přinést. Předmětem diskuze byly také změny, které by v praxi mohly znamenat zákaz vstupu veřejnosti do českých lesů.

Na procházku si běžte, kam chcete, ale do lesa už ne

Kromě snížení škod napáchaných zvěří si kladla novela zákona o myslivosti za cíl posílit práva majitelů lesních obor. Nově měli o zpřístupnění obor rozhodovat vlastníci, což by mohlo vést k jejich oplocování ve velkém, a tudíž k zákazu vstupu do těchto obor. Majitel porostu o rozloze alespoň 50 ha by mohl prohlásit svůj les za oboru a veřejnosti do ní jednoduše zakázat přístup.

Pokud chce momentálně vlastník omezit přístup veřejnosti do obory, musí se obrátit na státní správu myslivosti, která o tom rozhodne. Kdyby prošla část novely, která posiluje práva vlastníků, nic takového by majitel dělat nemusel. Oboru by si mohl jednoduše oplotit, kdykoliv by se mu zachtělo. To by vedlo k tomu, že by si pobyt v lese mohli dovolit jen ti, kteří vlastní oboru, tedy „ti bohatí“.

Snahu ministerstva zemědělství majitelé obor pochopitelně vítali, přičemž argumentovali tím, že obory slouží především k chovu zvěře, nikoliv jako trasy pro turisty, kteří zvěř ruší. Proti tomu se však hrubě postavili ochránci zvířat, podle kterých je pro zvěř větší nebezpečí oplocení, které naruší její přirozené migrační koridory.

Zákaz vstupu veřejnosti do českých lesů. Proti novele zákona se bouří ochranáři i ombudsman

Do lesa podle otvírací doby

Na rostoucí obavy veřejnosti, ochránců přírody i samotného ombudsmana, že novela bude fakticky znamenat zákaz vstupu do lesa, reagovalo ministerstvo zemědělství návrhem, že by práva majitelů mohla být ohraničena vyhláškou. Ta by určovala, kdy bude přístup veřejnosti do obor zachován, například podle turistické sezóny nebo doby rozmnožování zvířat.

Podle odpůrců by však majitelé tuto vyhlášku mohli obejít například tím, že by v jedné oboře chovali více druhů zvířat. Obory by tak nemusely být zpřístupněny nikdy.

Tohle přece nejde…

Poté, co Českem proběhla zpráva o možném chystaném zákazu vstupu do lesů, zvedla se vlna odporu, a to jak ochranářů přírody, ombudsmana a myslivců, tak turistů a zkrátka všech, kteří občas do lesa rádi zavítají. Ministerstvo zemědělství se tak rozhodlo z chystané novely o myslivosti vypustit pasáž o posílení práv vlastníků obor. Nadále tak bude o vstupu do lesa rozhodovat orgán statní zprávy. Nemusíte se tedy bát, na houby, borůvky nebo jen tak na procházku si budete moci do lesa zajít stejně jako doposud.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
29.08.2024

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)

4

Nejezděte do Tater, pokud máte psa. Hrozí pokuta až 80 tis. Kč
Ačkoli jsou čtyřnozí miláčci od nepaměti nejlepším přítelem člověka a jejich základní domovinou je příroda, vedení TANAP se rozhodlo, že jejich vstup do místních hor zcela zakáže.

Zákaz kotlů se týká přes 150 tisíc českých domácností. Pořízení náhrady se nevyhnou
Nedá se nic dělat. Vybrané kotle budou od září zakázány a na další odklad se již nikdo nemůže spoléhat. Pro více než 150 tisíc domácností tak nastává otázka: Co teď?

Zákaz kotlů přiměl lidi k oživení plynových přípojek. Úsporu si pochvalují
Čas se krátí a mnoho lidí propadá lehké panice ohledně náhrady starého kotle na tuhá paliva. Mnoho kotlů totiž již velmi brzy bude muset být nahrazeno za modernější topný systém.

Na zákaz některých kotlů od 1. září lze vyzrát překvapivě snadno
Každý, kdo má doma starý kotel spadající do nízkých emisních tříd, tedy takový, který lidově řečeno hodně kouří, bude nucen tento starý kotel od 1. září tohoto roku nahradit jiným topným systémem modernějšího formátu.

Nová pokuta pro majitele fotovoltaik připomněla nebezpečí čerpání dotací
Neber dotace, neber dotace, nebo se z toho jednou... Tak nějak bychom mohli začít. Parafrází na hlášku ze známého českého filmu v podání Ladislava Smoljaka.

Zákaz starých kotlů zasáhne tisíce domácností. Topit dřevem však mohou přesto dál
Čas se krátí a už brzy začne platit zákaz topení v kotlích emisní třídy 1. a 2. Možná právě takový kotel máte doma a řešíte, co s tím dál.

Po rapidním zvýšení daně z nemovitosti dostávají Zlíňané další ránu. Už si na balkoně nezakouří
Možná to znáte taky. Po horkém letním dni se těšíte na večer, kdy si do bytu konečně okny pustíte chládek. Společně s ním však putuje k vám domů i cigaretový kouř, který posílá soused místo pozdravu.

Již za 14 dnů začne platit zákaz starých kotlů. Pokutě se však lze vyhnout
Ačkoli je informací o nutné výměně kotlů první a druhé emisní třídy v mediích mnoho, velké množství lidí si starý kotel stále ponechává.

Topit dřevem i uhlím můžete ve většině kotlů bez problémů dál. Pouze si zkontrolujte štítek
Bohužel se na internetu stále objevují nové a nové informace, které nepravdivě podsouvají, že přichází zákaz či jiné omezení topení dřevem nebo uhlím.

Starý zakázaný kotel lze nahradit systémem, který topí jen za 1,80 Kč na kWh
Náhradě starých kotlů za nové se nevyhneme, a tak v našem seriálu s poradenstvím ohledně této problematiky přinášíme další z řady řešení, jak si s touto výzvou poradit tak, abychom na ní neprodělali.