Již za 14 dnů začne platit zákaz starých kotlů. Pokutě se však lze vyhnout
Ačkoli je informací o nutné výměně kotlů první a druhé emisní třídy v mediích mnoho, velké množství lidí si starý kotel stále ponechává. Někteří sází na to, že se výměna nebude kontrolovat, jiní se domnívají, že je na ně stát krátký. Vzhledem k tomu, že času na výměnu starého kotle bylo víc než dost a navíc byl o dva roky odložen, lze jen velmi těžko hledat legitimní výmluvu. Přesto existuje způsob, jak se i v případě, že jsme ještě starý kotel nevyměnili, pokutě vyhnout.
Počkám si až jak to všechno dopadne
Spousta lidí vsadila na vyčkávací taktiku. Podle oficiálních dat zatím nevyměnilo staré kotle za nový topný systém přibližně 150 tisíc domácností. To není málo. A navíc lze předpokládat, že reálné číslo bude ještě o něco vyšší. Hrubé odhady hovoří o až čtvrt milionu starých kotlů první a druhé emisní třídy, které čekají na výměnu. Tyto kotle přestanou od 1. září splňovat emisní normy a přestane být legální je používat. Za jejich využívání bude od té chvíle hrozit pokuta 50 tisíc korun. Jak to ale bude s pokutou doopravdy? Bude ji stát skutečně vymáhat? Vypadá to, že vzhledem k času, který byl na výměnu, bude pokuta skutečně vymáhána. Přesto se jí dá vyhnout a to i v situaci, že si starý kotel ještě vyměnit nestihneme.
Topím starým kotlem a pokutu mi nikdo nedá
Podle vyjádření ministerstva bude postup proti majitelům starých kotlů postaven na určité míře tolerance. Jako konkrétní případ, kdy bude možno se pokutě vyhnout byla uvedena jakási projevená snaha dané domácnosti si výměnu kotle zajistit. Co se pod tím skrývá? V podstatě jde o to, že se domácnost prokáže například smlouvou uzavřenou s dodavatelem nového kotle, případně s topenářem, který bude instalaci nového kotle zajišťovat. Fakt, že kotel ještě není dodán bude, dle těchto informací, ignorován, pokud se občan prokáže dokumentem prokazujícím, že již podnikl konkrétní kroky pro pořízení nového kotle. Samozřejmě do jaké míry bude takové prokazování akceptováno, je otázkou. Přesné informace v tomto směru se nám nepodařilo získat.
Starý kotel bude sloužit ještě dlouho
Je faktem, že kotel první a druhé emisní třídy, který mají mnohé domácnosti instalován, by mohl ještě nějaký ten rok sloužit. Jedná se obvykle o poměrně velmi bytelné a trvanlivé kotle a tak jejich výměna z důvodu opotřebení, nedává smysl. Vzhledem k tomu, že nesplňují emise, se však výměně tak jako tak nevyhneme. Pokud se dostaneme do situace, kdy máme po začátku platnosti zákazu k dispozici doklady o sjednané výměně, jsme do určité míry z problémů venku. Do kdy bude takový stav tolerován je však otázkou. Výměně kotle za jiný se proto tak jako tak nevyhneme. Jak se však ukazuje, nemusí se jednat o vysloveně ekonomicky neproveditelný krok. Navíc nové kotle disponují lepším spalováním a distribucí tepla, výměnou proto snížíme náklady na budoucí topení. Dalším aspektem je možnost využít této příležitosti a vyměnit kotel za jiné topné zařízení, modernějšího formátu.
Věk si nevybírá a síly ubývají
Staré kotle jsou velmi často výbavou rodinných domů lidí v seniorním věku. Ve chvíli, kdy v takovém domě již nebydlí nikdo mladšího data narození, je potřeba počítat také s tím, že samotné topení pomocí kotle bude pro obyvatele stále náročnější. Z toho důvodu se otevírá otázka, zda nevyužít této příležitosti k přechodu například na tepelné čerpadlo a nebo kotel na pelety. V obou případech se jedná o systém poměrně automatizovaný, který funguje dá se říct sám a nevyžaduje žádnou náročnější fyzickou práci.
Tepelné čerpadlo aneb rozmar pro movité
Pokud máte dostatek finančních prostředků a nebudou vám vadit vysoké pořizovací náklady ani vysoké provozní náklady pro budoucí roky, je ideální volbou tepelné čerpadlo. Systém je plně automatický a stačí pomocí termostatu nastavit, jakou teplotu chceme mít v domě. O nic jiného se již nemusíme starat. Výhodou je také možnost volby z více typů tepelných čerpadel, které se liší zejména tím, odkud čerpají energii, čímž dosahují různého průměrného ročního topného faktoru. To má samozřejmě ale vliv na cenu samotného tepelného čerpadla. Čím úspornější provoz, tím vyšší pořizovací cena. Ceny a varianty nejlevnějších tepelných čerpadel si můžete srovnat zde.
Tepelné čerpadlo s radiátory moc nefunguje. Lidem spíše prodělává, než šetří
Levný a levnější, aneb řešení pro spořivé
Nejlevější cestou, jak dlouhodobě vyřešit problém s nutností výměny starého kotle je samozřejmě pořízení nového kotle na dřevo. Takového, který splňuje minimálně třetí emisní třídu. To jsou v podstatě všechny kotle, které jsou dnes dostupné na trhu. Srovnat si jejich ceny můžete například zde. Výhodou bude moderní úspornější systém, menší kouřivost, větší pohodlí. Výměna tedy sama o sobě přinese určitý posun nejen pro společnost, ale i pro vaši domácnost jako takovou.
Výměna starého kotle za tepelné čerpadlo nedává smysl. Na zákaz lze vyzrát třikrát levněji
Ne tak levný, ale automatický
Řešením, které se nachází cenově někde na pomezí mezi novým klasickým kotlem a tepelným čerpadlem, je kotel na pelety. Tedy řešení plně automatizované, které si samo nakládá tolik dřevního materiálu, kolik právě potřebuje pro optimální hoření. Díky tomu je možné systém regulovat a využívat vymožeností jako je zapálení kamen na dálku pomocí aplikace v mobilu či napojení na velký zásobník pelet, který unese celou topnou sezonu. Systém je proto vhodný i pro seniory, kteří vyhledávají pro sebe řešení taková, o která se nebudou muset moc starat. Tedy tak, aby si užili komfortu a pohody a nemuseli se sedřít. Což je nejen zcela pochopitelné, ale pro seniory také zcela zasloužené a společensky správné.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. František Přikryl
analytik
Vydáno dne:
17.08.2024
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Mnoho lidí stále nevyměnilo starý kotel. Budou padat pokuty
Času na výměnu bylo víc než dost. Jen těžko lze proto spoléhat, že se budou moci lidé po 1. září 2024 vymlouvat na to, že výměnu nestihli.
Tepelná čerpadla nahrazují lidé plynovými kotli. Důvodem jsou levnější provozní náklady
Zběsilá instalace tepelných čerpadel, která probíhala v dobách nejistoty, pomalu odeznívá. Odezněly totiž obavy z nedostupnosti a negativního vývoje ceny plynu.
Zákaz starých kotlů zasáhne tisíce domácností. Topit dřevem však mohou přesto dál
Čas se krátí a už brzy začne platit zákaz topení v kotlích emisní třídy 1. a 2. Možná právě takový kotel máte doma a řešíte, co s tím dál.
Zákaz vstupu do českých lesů vzbudil nečekaný odpor veřejnosti
Houbaření nebo jen obyčejná procházka v lese k Čechům neodmyslitelně patří. Kvůli novele zákona o myslivosti se však tento náš koníček ocitl v ohrožení.
Za 9 dní si v Praze mohou lidé prohlédnout přes 20 modelů kotlů a kamen, které vyhovují nové legislativě
Česko aktuálně řeší zákaz neekologických kotlů a odvětví vytápění se dostává do centra pozornosti. Kromě zákazu některých typů kotlů prochází zásadními změnami také tuzemský trh s fotovoltaickými elektrárnami, kdy nabírá na síle firemní segment. Co se bude dít?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: