Chystá se zákaz kotlů 3. emisní třídy? Zjistili jsme, co nás ve skutečnosti čeká
Už je to tady zase, říkáte si. Sotva došlo k zákazu kotlů tříd 1 a 2 a my jsme si pořídili za tisíce novější topné zařízení, zakážou nám i to. V poslední době se totiž hojně diskutuje o tom, že by se zákaz mohl po čase týkat také kotlů 3. emisní třídy. Právě ony se totiž po zákazu starých kotlů staly těmi nejméně účinnými a nejvíce emisními. Jak je to s tímto chystaným zákazem ve skutečnosti?
Zákaz nešlo odkládat donekonečna
O zákazu starých kotlů na tuhá paliva jste už bezpochyby slyšeli. V posledních měsících se totiž jednalo o tak často diskutované téma, že vás zkrátka nemohlo minout. Zákaz měl původně vejít v platnost již před dvěma lety, kvůli situaci v oblasti energetiky byl však posunut. Nešlo ho však odkládat donekonečna, a tak v září tohoto roku vešel v platnost zákonem č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Před tímto zákazem existovalo pět emisních tříd kotlů, přičemž kotle 1. emisní třídy produkovaly největší množství emisí a zároveň dosahovaly nejnižší účinnosti. U kotlů 5. emisní třídy tomu bylo přesně naopak.
Už se kácí i v našem lese
Po zákazu máme už de facto pouze tři povolené třídy, přičemž tou nejméně účinnou a nejvíce emisní se stala třída třetí. A právě to u mnohých budí obavy. Lidé se totiž strachují, zda se nebude kácet také v jejich lese a nedojde ke zrušení i těchto kotlů. Tyto spekulace jsou podpořeny především novou dotací od Ministerstva životního prostředí, která se vztahuje na výměnu kotlů na pevná fosilní paliva, a to i 3. a vyšší třídy.
Nejde to ze dne na den
Je třeba si však připomenout že zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy nebyl záležitostí, která by přišla ze dne na den. Zákaz byl definován již v zákoně z roku 2012, počítalo se s ním tedy dvanáct let dopředu. Momentálně se však žádná změna, která se týká kotlů 3. emisní třídy, ani nepřipravuje a ani se o jejích přípravách nemluví. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že většina kotlů třetí třídy se momentálně blíží hranici své životnosti, což bude vést k tomu, že tyto kotle budou pravděpodobně v českých domácnostech ubývat samovolně, aniž by bylo nutné je zakazovat.
Nejste si jistí třídou kotle?
Kotle se začaly značit pomocí tříd roku 2000. Cílem bylo získat větší přehled o tom, jaký kotel má jaký vliv na životní prostředí. Je tedy pravděpodobné, že pokud na kotli štítek nenajdete, byl kotel vyroben ještě před rokem 2000. Takový kotel je automaticky považován za kotel 1. emisní třídy a jeho provoz je momentálně nelegální. Dalším vysvětlením absence štítku je, že se ztratil. V takovém případě se dá zjistit typ kotle a podle něj také jeho třída. Dále můžete třídu zjistit v manuálu ke kotli, pokud jej ještě máte, nebo u výrobce.
Co tedy zvolit jako náhradu za zakázané kotle?
Možností je zde pochopitelně více. Jako první se nabízí zvolit novější kotel, který splňuje povolenou emisní třídu, tedy kotel třídy 3 a vyšší. Na cenově výhodné kotle tohoto typu se můžete podívat například zde. Dále je tu možnost kotlů na pelety, které jsou v poslední době stále populárnější, především díky komfortu, který topení peletami přináší. Na ceny těchto kotlů na pelety se podívejte zde. Pokud máte přípojku na plyn, je ve hře také plynový kotel. Jejich ceny si srovnejte například tady. V neposlední řadě jsou tady i tepelná čerpadla, která jsou v poslední době velmi populární. Na ceny nejprodávanějších tepelných čerpadel se můžete podívat zde.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Alena Čechová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
15.11.2024
Photocredit: PxHere (CC0)
Zákaz spalování dřeva? Zjistili jsme, jak to bude doopravdy
V pravidelných intervalech se na internetu můžete dočíst různé formy sdělení o tom, že se na nás řítí zákaz spalování dřeva, tedy možnosti využití dřeva k topení.
Zákaz starých kotlů je tu. Ministerstvo prozradilo, jak proběhnou kontroly
Máte doma vy nebo někdo z blízkých stále ještě starý kotel první nebo druhé třídy, který ještě nebyl vyměněn? Pak jistě víte, že v takovém kotli již v tuto chvíli nesmíte topit.
Vypátrali jsme, kdo ve skutečnosti stál za zákazem starých kotlů
O tom, že od 1. září tohoto roku již není povoleno topit v kotlích, které spadají do tzv. první a druhé třídy, ví už dnes asi úplně každý.
Palivové dřevo vs. pelety. Srovnání z hlediska ceny, výhřevnosti, komfortu a možného zákazu
Oba tyto způsoby vytápění si oblíbila řada domácností a není se čemu divit – jak dřevo, tak pelety jsou ekologickou a levnou variantou. Jak si však tato dvě paliva stojí, pokud je vzájemně porovnáme?
Chystá se zákaz plynových kotlů? Zjistili jsme, co nás ve skutečnosti čeká
Také už jste se na internetu dočetli, že se na nás řítí zákaz používání plynových kotlů. Tato informace se šíří éterem už více než rok a její důvod je jednoduchý.
Udávání sousedů kvůli kotlům a vysoké pokuty? Zjistili jsme, jaká je realita i jak z pokuty vyváznout
Zákaz topení v kotlech první a druhé emisní třídy platí už od října tohoto roku a jedná se o jedno z nejvíce mediálně diskutovaných témat.
Obava ze zákazu topení dřevem rozhodla. Pan Jaroslav dal přednost tepelnému čerpadlu
Informace v médiích jsou poslední dobou poměrně nejasné a mnohdy nesrozumitelné. Začaly se stále častěji objevovat informace o tom, že se chystá zákaz pálit dřevo pro účel vytápění rodinných domů.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: