HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Udávání sousedů kvůli kotlům a vysoké pokuty? Zjistili jsme, jaká je realita i jak z pokuty vyváznout

Zákaz topení v kotlech první a druhé emisní třídy platí už od října tohoto roku a jedná se o jedno z nejvíce mediálně diskutovaných témat. S redakcí věnujeme tomuto tématu dlouhodobě velmi pečlivou pozornost, a proto si dovolujeme reagovat na aktuální situaci okolo tohoto zákazu. Možná jste se dočetli v posledních dnech o tom, že se sousedi vzájemně udávají a také o tom, že padly první pokuty. Skutečně se to děje? A pokud přijde kontrola, znamená to automaticky pokutu? Nemusí to tak úplně být. Vysvětlíme si, jak správně v takovém případě postupovat a jak se pokutě vyhnout.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Ale vždyť na internetu přece psali

Nevěřte všemu, co se píše na internetu, jak říkal už Tomáš Garrigue Masaryk. Nic nevystihuje dnešní mediální prostor lépe než právě tento humorný pseudo citát, upozorňující na častou chybovost či nepravdivost informací, které po internetu uživatelé šíří. Ohledně zákazu starých kotlů, jsme se za poslední rok, kdy tuto situaci pečlivě monitorujeme, dozvěděli mnoho zavádějících informací i nepravd a často chyběly ty podstatné informace. Tedy co máme dělat, abychom mohli být v klidu a abychom kvůli tomu nemuseli vydávat nějaké velké finanční obnosy.

Zákaz topení dřevem nebyl, není a nebude

Nejčastěji šířeným nesmyslem, na který jste jisto jistě, pokud doma topíte dřevem, narazili, je zákaz topení dřevem. To je téma, které není na stole ani se nijak nechystá. Veškeré informace tohoto rázu byly vypouštěny pouze za účelem šířit strach, případně propagovat jiné topné systémy, než ty, které využívají palivové dřevo. Pravdou je, že došlo k omezení kotlů na dřevo a uhlí a to v tom směru, že již nejde používat kotle první a druhé emisní třídy. Všemi ostatními topit nadále je možno. Toto omezení navíc není žádnou novinkou, jedná se o zákon z roku 2012, jak jsme již psali v naší dřívější analýze, který měl vstoupit v účinnost roku 2022, byl však o 2 roky odložen. Času bylo dost a většina lidí si kotel vyměnilo.

Vypátrali jsme, kdo ve skutečnosti stál za zákazem starých kotlů

Sousedi se práskají? A nebo taky vůbec

Informace o tom, že by začalo nějaké vzájemné práskání sousedů, se k nám zatím nedostaly. Pokud nějakou takovou zkušenost máte, budeme rádi, když nám napíšete do redakce a podělíte se o ní. Zatím to vypadá, že je ono „práskání sousedů“ spíš zbožným přáním některých zlomyslných redaktorů, kteří se tím snaží čtenáře spíše strašit a vytvářet napětí mezi sousedy. Pravdou je, že pokud nedochází k extrémním neshodám a problémům v sousedském soužití, nedává žádné práskání smysl. A pokud dochází, pak si soused jistě najde milion dalších důvodů, proč na vás poslat kontrolu. Dejme tomu, že však dojde k této extrémní situaci a sousedovi se nezdá, jak se vám kouří z komína a opravdu vás udá. Stát se to může. Co bude následovat pak?

Kontroly rozdaly spoustu pokut? A možná taky ne

Také jste si přečetli o tom, jak kontroly rozdaly již spousty pokut za topení starým kotlem? A dozvěděli jste se i kolik? A dozvěděli jste se zdroj informace? Nejspíš nikoli. Zatím neevidujeme žádný případ, kdy by byla udělena pokuta za užívání starého, tedy zakázaného kotle. Pokud nějaký takový případ znáte, prosím, napište nám o tom do redakce a budeme o něm rádi informovat. V opačném případě je potřeba brát v potaz oficiální vyjádření ministerstva životního prostředí, jež občany ubezpečilo, že nebude v první řadě udělovat pokuty. Jinými slovy, nejprve bude občan informován o tom, že má provést nápravu a teprve pokud na to nebude reagovat, bude vystaven riziku pokuty. To je trochu něco jiného, než že k vám domu naběhne zásahovka a hned dostanete složenku s pokutou. "Pokud úředníci odhalí nevyhovující kotle, není cílem hned ukládat pokuty, ale dosáhnout co nejrychlejší nápravy. V rámci přestupkového řízení lze sice uložit pokutu až do výše 50 tisíc korun, ale nejprve budou kontroloři ukládat napomenutí a výzvu k nápravě,“ uvedl ředitel odboru ochrany ovzduší z ministerstva životního prostředí.

Už nás napomenuli a co teď

Pokud se stala ta situace, že již máme na krku podmínku s výstrahou a úřad nás informoval, abychom přestali používat starý kotel nevyhovující emisní třídy, stále ještě máme možnost řešit situaci poměrně snadno a levně. Tím nejjednodušším způsobem, který lze aplikovat u některých starých kotlů (ne u všech) je instalace šamotové vestavby, která povýší tento kotel na vyšší emisní třídu. Taková vestavba včetně práce topenáře přijde přibližně na 15 tisíc korun a je vystaráno na mnoho dalších let dopředu. A hlavně, lidé, kteří si tuto vestavbu pořídili si pochvalují zlepšení spalování a nižší spotřebu dřeva. Pokud se tato možnost již pro váš kotel nenabízí, či případně váš topenář není ochoten ji realizovat, pak jsou zde ještě další možnosti. Buď přejít na nový kotel vyšší emisní třídy a nebo na zcela jiný topný systém. A to jeden z následujících čtyř, které vidíte na fotografiích. Seřazeny podle úspornosti.

Jak postupovat, abychom na tom spíše ušetřili?

Pokud nám jde o úsporu, pak pokud jsme zvyklí na topení dřevem, je jednoznačně volba zůstat u palivového dřeva tou nejlevnější, která se nám nabízí. V takovém případě stačí, abychom si pořídili nový kotel na dřevo vyšší emisní třídy nežli je druhá. To není zas tak vysoký finanční obnos (viz nejlevnější povolené kotle na dřevo zde), navíc na takové pořízení existují různé dotační programy. Další možností je pořízení kotle na pelety, který stále využívá dřevní masu, avšak je mnohem jednodušší na obsluhu a umí fungovat automatizovaně (nejlevnější kotle tohoto typu si můžete srovnat zde). To ocení zejména senioři, kteří již nechtějí nebo nemají sílu zabývat se přípravou palivového dřeva a jeho přikládáním do kotle. Za poslední možnost pak lze označit také kompletní přechod na jiný systém, typicky v dnešní době pak tepelné čerpadlo, které jako zdroj energie využívá elektřinu. Jeho pořízení i provoz je sice cenově trochu náročnější, avšak jedná se o plně automatický systém a od té chvíle v podstatě vytápění ve vašem domě už nemusíte řešit.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
05.11.2024

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: mzp.cz

4

Senioři vyměňují zakázané staré kotle nejčastěji za bezobslužné systémy
Většina domácností, které topí dřevem nebo uhlím již vyměnila starý kotel první či druhé emisní třídy za nový. Důvodem je zákaz využívání těchto kotlů, který vstupuje v platnost od 1. září tohoto roku.

První sníh je tu. Zjistili jsme, co bude s těmi, kteří zatopí v zakázaném kotli
První sníh přišel velmi nečekaně. Z tropických teplot jsme se tak překlopili rovnou do zimy. V některých horských oblastech již hlásí napadení prvního sněhu.

Chystá se zákaz plynových kotlů? Zjistili jsme, co nás ve skutečnosti čeká
Také už jste se na internetu dočetli, že se na nás řítí zákaz používání plynových kotlů. Tato informace se šíří éterem už více než rok a její důvod je jednoduchý.