Všechny budovy, které nejsou bezemisní, se údajně mají bourat. Zjistili jsme, co se na Čechy chystá
Žijete ve svém domě celý život a po padesáti letech vám někdo řekne, že nemovitost nesplňuje potřebné limity a zkrátka vám ji zbourají. Kam poté půjdete, bude jen a pouze na vás. I takto podle některých bude vypadat následek toho, že musí být všechny budovy v Česku do pár let bezemisní. Prozkoumali jsme, jak to bude s bouráním budov, které nesplňují daná kritéria, ve skutečnosti.
Zbourání statisíců budov
V dnešní době se šíří nejrůznější zprávy a novinky jako blesk. Jakmile se dostane nějaká informace na internet, začne si žít vlastním životem a nikdo ji už nezastaví. Podobně tomu je také se zprávou ohledně bezemisních budov, která nedávno proletěla éterem a mnoho lidí z celkem pochopitelných důvodů vyděsila. Tvrdí totiž, že všechny budovy budou muset být do roku 2050 bezemisní, a naznačuje, že ty, které tuto podmínku nesplní, budou strženy a nahradí je nové. V praxi by to znamenalo vystěhování lidí z jejich vlastních domů a následně hromadné bezdomovectví. Navíc by se jednalo o statisíce domů, jelikož v České republice je bezemisních budov zatím minimum.
Čas se už krátí
Je pravdou, že v dubnu 2024 bylo Radou EU schváleno znění směrnice o energetické náročnosti budov, která si klade za cíl dosáhnout bezemisního fondu budov do roku 2050. A dokonce se s touto tematikou spojuje i dřívější datum, a to rok 2030. Ten se však týká pouze nově postavených budov. Právě od tohoto roku budou totiž muset mít všechny novostavby nulové emise. Oproti tomu již zmíněný rok 2050 se týká budov všech.
Má to jedno velké ale
Na první pohled to tedy opravdu vypadá, že budovy, které nebudou v roce 2050 bezemisní, budou mít smůlu. A především jejich majitelé, kteří se s nimi budou muset rozloučit. Ve skutečnosti to však není tak horké a v žádném případě nehrozí zabavování majetku, jeho bourání a hromadné bezdomovectví. Informace, které se v poslední době šíří v řetězovém mailu a tvrdí, že vám budovu, která nebude bezemisní, zbourají, jsou totiž trochu překroucené. I když vychází z reálného základu.
Nepleťte si dojmy s pojmy
Ačkoliv se Česká republika zavázala k tomu, že bude mít do roku 2050 všechny budovy bezemisní, mají jednotlivé členské státy v této věci široké pole působnosti. Důležité je v první řadě už samotné nastavení pojmu. Definici si budeme moci zvolit sami, podle toho, co je u nás v Česku reálné. Tato definice tedy bude muset sloužit jak pro stávající rodinné domy, tak pro paneláky či domy z první republiky.
Cílem tedy není nachytat dům, který nebude v roce 2050 bezemisní, ale postupně všechny domy do této kategorie zařadit pomocí renovace. Ta však zatím probíhá relativně pomalu, momentálně je tempo 1–1,2 % domů ročně, což odpovídá asi 10 tisícům rodinných domů. V následujících dvou letech je cílem toto tempo zhruba trojnásobně zrychlit. Mělo by také dojít k rozšíření podpory ze strany státu, aby si domácnosti dokázaly dům kvalitně zrenovovat.
A mám to povinné?
Součástí plánu, jak docílit bezemisních budov, je ukončit do roku 2040 používání kotlů na fosilní paliva. Je zde rovněž tlak například na to, aby byly doposud oblíbené a využívané plynové kotle (aktuální ceny zde) nahrazeny tepelnými čerpadly nebo kotli na biomasu. Na aktuální ceny tepelných čerpadel se můžete podívat tady. Srovnat si je můžete s cenami bezpečných a účinných kotlů na dřevo. Takové kotle můžete najít například v tomto přehledu, kde si kliknutím na obrázek kotle pohodlně zobrazíte více informací. Pokud to je technicky proveditelné, bude také povinnost nainstalovat si na dům fotovoltaiku. Na aktuální ceny těch nejvýhodnějších se můžete podívat tady. Od roku 2028 budou nová pravidla platit pro veřejné budovy, od roku 2030 pro všechny novostavby.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Alena Čechová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
22.12.2024
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Chystá se zákaz plynových kotlů? Zjistili jsme, co nás ve skutečnosti čeká
Také už jste se na internetu dočetli, že se na nás řítí zákaz používání plynových kotlů. Tato informace se šíří éterem už více než rok a její důvod je jednoduchý.
Chystá se zákaz kotlů 3. emisní třídy? Zjistili jsme, co nás ve skutečnosti čeká
V poslední době se diskutuje o tom, že by mohlo dojít k zákazu kotlů 3. emisní třídy. Jak je to s tímto chystaným zákazem ve skutečnosti?
Zdražení plynu o 2000 korun ročně? Zjistili jsme, jak to bude doopravdy
Také už jste si dnes přečetli další děsivou zprávu o tom, jak nám zdraží plyn? Tak pokud jste už děs rozdýchali, přichází ta pravá chvíle podívat se na tuto informaci trochu více seriózně a zjistit, jaká je ohledně tohoto tématu skutečnost.
Mnoho lidí neví jak správně topit v kamnech. Přihazováním po dvou polínkách proletí peníze komínem
Zjistili jsme, kolik kilogramů dřeva byste měli ideálně naložit, abyste zbytečně nepřepláceli a zároveň měli doma příjemné klima. Pojďme na to.
Bylo za socialismu levněji? Zjistili jsme, jak to bylo s cenami za minulého režimu ve skutečnosti
Porovnali jsme ceny z dob socialismu s těmi dnešními a zjistili, jak je to s tvrzením, že za socialismu bylo levněji, ve skutečnosti.
Klimatická daň a vyvlastňování nemovitostí? Prozkoumali jsme, co se na Čechy chystá
Klimatická daň by údajně měla vést v některých případech až ke ztrátě nemovitosti. Zjistili jsme, jak je to ve skutečnosti.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: