Zákaz starých kotlů je tu. Ministerstvo prozradilo, jak proběhnou kontroly
Máte doma vy nebo někdo z blízkých stále ještě starý kotel první nebo druhé třídy, který ještě nebyl vyměněn? Pak jistě víte, že v takovém kotli již v tuto chvíli nesmíte topit. Pokud v něm i nadále topit hodláte, vystavujete se riziku pokuty. Zjistili jsme proto pro vás, jak budou probíhat kontroly dodržování tohoto zákona a co se reálně stane, pokud bude zjištěno, že jste kotel nevyměnili.
Času bylo dost, na výmluvy nebude prostor
Jak se ukazuje, někteří lidé sází na strategii určité nevědomosti. Tedy tvářit se tak, že o žádné povinnosti výměny starého kotle nemají tušení. Ačkoli je skutečně ve společnosti určité procento lidí, ke kterým se informace o tomto zákoně ještě nedostala, je nutno brát v potaz, že zákon je v platnosti již od roku 2012, tedy přibližně 12 let. To je dost dlouhá doba, abychom měli čas se o něm dozvědět a věděli, že od prvního září tohoto roku vstupuje v účinnost. Tedy že od tohoto dne již nebude legální kotle první a druhé třídy používat. Nadále bude možno topit jen v kotlích třetí a vyšší třídy. Cenově nejdostupnější varianty těchto povolených kotlů si můžete srovnat zde.
Senioři na vesnicích bez přístupu k informacím
Na druhou stranu nikdo z nás nemá povinnost pravidelně sledovat televizi nebo internet. Ačkoli dle našeho právního systému neznalost zákona neomlouvá, je zde také zvyklost jisté tolerance k těm, kteří jednají upřímně z hlediska doložitelného nedostatků informací. Tedy, že jednají v dobré víře. Z hlediska zákazu starých kotlů možná i právě proto volí ministerstvo poměrně mírný postup vůči lidem, jež zákon v tuto chvíli nedodržují a budou i nadále topit v kotli, jehož použití již není povoleno.
Když přijde kontrola
Vzhledem k tomu, že každý majitel kotle na pevná paliva má povinnost provádět kontrolu technického stavu tohoto zařízení pravidelně každé tři roky, z podstaty tohoto faktu lze říci, že nejpozději do 3 let budou všechny staré nevyměněné kotle odhaleny. Pokud se tedy jejich majitelé nerozhodnou povinnou kontrolu technického stavu kotle přestat provádět. V takovém případě by se pak ale jen těžko vysvětlovalo, proč byla revize do té doby prováděna a pak najednou z ničeho nic přestala být prováděna. S provedením revize kotle pak ale kontrolní technik na kotel, který již není povolenou používat, nemůže dát povolení k jeho dalšímu užívání a musí informovat majitele o tom, že kotel má být vyměněn. V tuto chvíli se tedy jeho výměně již nevyhneme.
Mohou být ukládány peněžní pokuty
Jistě jste se také dočetli, že při zjištění tohoto faktu může být majitelům kotle uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun. Zde je potřeba si všimnout formulace, že se jedná nikoli o fixní pokutu 50 tisíc korun, ale o pokutu, která může maximálně dosahovat této částky. Lze proto očekávat, že v první řadě budou ukládány menší a spíše symbolické pokuty. Vzhledem k vyjádřením ministerstva na toto téma lze navíc očekávat, že postup bude ještě o něco více mírný. Přestože to nedoporučujeme, pro některé majitele starých kotlů se proto nabízí i možnost hrát jistou vyčkávací taktiku.
Kličkujeme v systému
Ministerstvo k tomuto tématu prohlásilo, že není cílem občany pokutovat, ale docílit co nejrychlejší nápravy. Slibuje, že nejprve budou úředníci dávat nápravná opatření a teprve až následně budou padat pokuty. Takové prohlášení si lze vyložit tak, že dokud nejsme úředně informování o povinnosti vyměnit kotel, jsme vystaveni riziku právě takové úřední informace. Teprve poté již přijde pokuta. Pokud tedy ještě nemáte starý kotel vyměněn, rozhodně jeho výměnu neodkládejte. Pokud však žijete ve strachu, že pokuta může přijít kdykoli, dle vyjádření ministerstva tomu tak není. Z výše uvedeného vyplívá, že pokuta přijde až teprve poté, co dostanete oficiální varování od úřadu s požadavkem, aby byla co nejdříve provedena náprava.
Cílem je zbavit se škodlivých kotlů
Staré kotle první a druhé třídy se již na trh nedodávají velice dlouho. Ačkoli mnoho z nich ještě dobře slouží, dříve či později tak jako tak doslouží. Pomalu budou tedy nahrazeny buď kotli novými a nebo jiným topným systémem. Stejně tak jak se přestavují staré domy za nové, kdy mimo rekonstrukce mnohdy vstupuje do hry i kompletní srovnání se zemí a postavení nového domu. I v těchto případech již k využití starého kotle zřejmě nedojde. Zákon o ochraně ovzduší z roku 2012, který zákaz užívání starých kotlů definoval, je tedy spíše určujícím pro směr vývoje ve smyslu ekologie topení a toho, abychom měli v České Republice čistý vzduch. Jeho cílem není ani šikanovat, ani pokutovat občany.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
20.09.2024
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Topit dřevem i uhlím můžete ve většině kotlů bez problémů dál. Pouze si zkontrolujte štítek
Bohužel se na internetu stále objevují nové a nové informace, které nepravdivě podsouvají, že přichází zákaz či jiné omezení topení dřevem nebo uhlím.
Zákaz starých kotlů zamotal hlavu lidem, kteří nemají na kotli uvedenou emisní třídu
Problematika zákazu kotlů na pevná paliva, která nesplňují alespoň 3. emisní třídu, je věcí, která kolem sebe vyvolává určité množství nejasností.
Chystá se zákaz kotlů 3. emisní třídy? Zjistili jsme, co nás ve skutečnosti čeká
V poslední době se diskutuje o tom, že by mohlo dojít k zákazu kotlů 3. emisní třídy. Jak je to s tímto chystaným zákazem ve skutečnosti?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: