HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kombinaci elektrického podlahového topení a krbových kamen si pochvalují. Prozradili, kolik platí ročně za energie

Zima je za dveřmi a navyšování výdajů za vytápění opět nabírá na obrátkách. Manželský pár zmínil, kolik za kombinovaný vytápěcí systém ročně zaplatil a odhaduje, na kolik by je mohlo vyjít vytápění po letošní zimě. Vyhlídky jsou překvapivé. Prohlédněte si jejich dům i samotná krbová kamna a posuďte sami – zvolili byste za takovou cenu stejnou kombinaci vytápěcích systémů nebo byste se rozhodli úplně jinak?


Podlahové vytápění a krbová kamna
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Aby postavili, museli nejdříve prodat

Manželé prodali zděný dům i chalupu a pořídili si na stáří menší úsporný bungalov. Dům s dispozicí 4+kk nabízí velkou kuchyni, pracovnu, dvě koupelny, dílnu a je tu dostatek prostoru i pro dceru, která je často navštěvuje už s vlastní rodinou. Najít pozemek v jejich oblíbené lokalitě bylo poměrně snadné. S výstavbou příliš dlouho neotáleli.

Podruhé do zděného domu investovat nechtěli

Sympatická dvojice se rozhodla pro bungalov, protože po zkušenostech s jejich prvním patrovým domem věděli, že schody budou do budoucna jen překážkou, nikoliv benefitem. Také se rozhodovali, zda investovat opět do zděné stavby či do dřevostavby. Jejich původní úvaha byla taková, že si nechají postavit dům od kamaráda zedníka. Od toho však časem ustoupili a začali hledat stavební společnost. Vyhledali si potřebné informace z internetu, navštívili nějaké firmy a nakonec se přiklonili k dřevostavbě.

Neházejme všechny dřevostavby do jednoho pytle

Když se řekne dřevostavba, co si představíte? Srub, roubenku nebo klasický domek s fasádou? Manželé věděli, že nechtějí investovat do masivní dřevostavby, ale spíše do běžného (nenápadného) domku. Nabízely se jim tak dva systémy – panelová montáž (dřevostavba se postaví v kryté hale a poté se seskládá na pozemku) a staveništní montáž (dřevostavba se staví přímo na pozemku).

V domě, kdy manželský pár stavěl, nezažívaly dřevostavby takový rozmach, jako je tomu dnes. Spousta domů se stavěla běžnou staveništní montáží, což majitelé nechtěli. Chtěli modernější způsob, trochu kontrolovaný. Volba tedy padla na panelovou montáž (sendvičová konstrukce).

Nechtěli dům na klíč

A tak si nechali postavit dřevostavbu na dokončení. Kromě toho, že si sami dělali obklady koupelen, osazení sanity, dále podlahy, zárubně, interiérové dveře, kuchyni, výmalbu, bojler, saunu a montáž klimatizace, měli ve vlastní režii i realizaci základové desky (ceny klimatizací na českém trhu si můžete srovnat např. zde). Jejich dům tak byl postavený (na dokončení) za rekordní 4 měsíce.

Atypický tvar dřevostavby si trochu upravili

Hlavním vstupem se dostanete do zádveří s hezkým vestavěným nábytkem a dále do nedlouhé chodby. Z té je přístup do všech dalších místností – technická místnost, pracovna obou majitelů, obývací pokoj s kuchyní, krbem, spížkou a vstupem na terasu, ložnice se samostatnou šatnou a koupelnou se saunou a nakonec pokoj pro hosty a koupelna. Před domem je kryté garážové stání a vedle vysněná dílna pana majitele, kterou si dostavoval sám. Dispozici i interiér tohoto bungalovu 4+kk si můžete detailněji prohlédnout v naší fotogalerii.

Hádku dokázali vyřešit kompromisem

Jak jsme už zmiňovali, montáž klimatizace byla v rukou manželského páru. Mají ji vyvedenou jen do jedné místnosti (obývací pokoj). Na chalupě totiž kdysi měli klimatizaci v ložnici, ale byly z toho jen hádky. Když přijdou z práce, pustí ji a v domě se udělá nádherně příjemně. Večer ji vypnou a přes celou noc to krásně vydrží. Klimatizaci si majitelé vychvalují zejména proto, že se jí dá v zimě i přitopit v přechodovém období. Např. když je trochu chladno, ale nechce se vám ještě topit, stačí ji zapnout na 10 minut a je teplo.

Není všem technologiím a vychytávkám konec

Jednotka klimatizace není jedinou technologií, kterou se jejich krásný dům pyšní. Mají také řízené větrání vzduchu bez rekuperace. Větrají také přirozeně, a to podle potřeby (přes okna a dveře udělají průvan, díky tomu se rychle vyvětrá). V neposlední řadě jsou např. okna vybavená filtrem, díky kterému se tolik nepřehřívají.

Teplo v domě jim zajišťuje sehrané duo

Od samého počátku byli oba rozhodnutí pro podlahové topení, se kterým jsou dnes maximálně spokojení, především díky rychlosti vyhřátí prostoru. Teplotu v domě si řídí termostaty v každé místnosti samy (v domě jsou podlahová čidla snímající teplotu prostoru). V kombinaci s elektrickým podlahovým vytápěním mají i krbová kamna na dřevo. Aktuální ceny krbových kamen najdete např. zde.

Přes zimu se toho hodně protopilo

Předešlé roky byla dlouhá zima a v domě se ztopilo přes kubík a půl dřeva. Pro vaši lepší představu se jedná asi o tři polínka na den. Vytápění v jejich dřevostavbě funguje dobře a s tepelným komfortem jsou maximálně spokojení. V roce 2022 platili zálohy na elektřinu 36 000 Kč ročně. Jak by tomu bylo dnes, zjistíte na grafech níže. A na elektřinu přitom mají úplně vše (vaření, topení, svícení, teplá voda). V neposlední řadě je nezbytné zmínit i stočné a kanalizaci, což je před dvěma lety vyšlo na 2 500 Kč ročně pro dva lidi. Vodu mají svoji ze studny.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
03.11.2024

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

0

Levné rodinné domy na klíč – přehled dostupných typových domů v Česku od 2,7 mil. korun
V článku najdete typové domy od českých firem, přičemž nejlevnější začíná na ceně 2,7 milionu korun. V seznamu je celkem 13 rodinných domů o různých dispozicích pro tříčlenné a čtyřčlenné rodiny.

Lidé jsou zmatení a neví, čím mohou v zimě topit. Zjistili jsme, jaký je skutečný stav
Mnoho rodin se výměny obává kvůli vysokým finančním investicím a zbrkle nakupuje tepelná čerpadla. Existuje však mnoho levnějších variant. Zjistěte, jaké máte možnosti ve vašem konkrétním případě v článku.

Rodinný bungalov 4kk za 3,5 mil. na klíč. Obrovská terasa nadchla už mnoho rodin v Česku
Mezi hlavní impulzy, které vedou rodiny ke stavbě domu, patří soukromí, velká zahrada a trávení volných chvil na vlastní terase. A právě na velikosti terasy dnešního rodinného domu projektanti nešetřili. Podívejte se na vícero fotek pořízených ze zahrady rodinného domu.

Rodiny přeplácí i milion korun zcela zbytečně. Mnohdy si to ale uvědomí, až když je pozdě
Rodiny si velmi rychle uvědomí, čemu chtějí dávat v placení prioritu a co mohou s přehledem odsunout na druhou kolej. Většina z nich však dává prioritu špatným věcem a nedochází jim, že kvůli svému rozhodnutí platí komfort někomu jinému.

Dům v Česku, který nenachází konkurenci. Luxusní dřevostavba ohromila svou dispozicí a cenou nejednu rodinu
Většina typových domů se v České republice liší pouze malými úpravami dispozice a samozřejmě cenou. V článku najdete fotky, půdorys i cenu, jejíž výše překvapila mnoho zájemců.

Ve staročeské roubence mají hned dvoje kachlová kamna. Jakmile se rozehřejí, vytápí chalupu prakticky zdarma
Marek s Pavlou si postavili roubenku pod hradem Trosky, v samém srdci Českého ráje. Apartmány pojmenovali po věžích hradu a každému dopřáli luxus vlastních kachlových kamen.

Fotbalová legenda Koller si s přítelkyní Sophií postavil luxusní roubenku. Na velikosti rozhodně nešetřili
Historicky nejlepší český fotbalový střelec si s přítelkyní Sophií postavil svůj první dům a pozval redakci Dřevostavitele na návštěvu. „Záchod udělali Honzovi na míru, pomalu na něj ani nevyskočím,“ popisuje s úsměvem Sophie komplikace, které je v průběhu výstavby doprovázely.

Kolik skutečně platíme za 1 kWh tepla? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu
Zatímco někteří stále čekají, až se více ochladí, jiní už vytápí svůj domov několik týdnů, a to na plný plyn. Tedy alespoň část z nich. Další zase dávají přednost dřevu, elektřině nebo uhlí. A co vy?