HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Fotbalová legenda Koller si s přítelkyní Sophií postavil luxusní roubenku. Na velikosti rozhodně nešetřili

Historicky nejlepší fotbalový střelec České republiky si společně s přítelkyní Sophií postavil svůj první dům a pozval redakci Dřevostavitele do své rodné vesnice. „Záchod udělali Honzovi na míru, pomalu na něj ani nevyskočím,“ popisuje s úsměvem Sophie komplikace, které je v průběhu výstavby doprovázely. Za jakým účelem si dům postavili? Ve které vesnici tato luxusní roubenka stojí? Proč zavrhli zděný dům? Proč vsadili na tepelné čerpadlo země-voda a neinvestovali do krbových kamen? A jak se jim podařilo ušetřit tisíce na překrásné zahradě? Odpovědi na otázky najdete v exkluzivním rozhoru s Honzou a Sophií už v následujícím odstavci.


Dům Jana Kollera a partnerky Sophie
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pavel B. (se souhlasem)

Pane Kollere, proč jste se s přítelkyní rozhodli stavět úplně nový dům?

Honza: S nápadem postavit nový dům přišla Sophie a já jsem souhlasil, přišlo mi to jako skvělý nápad. Když jsme pak společně hledali pozemek, kde by nám mohli roubenku postavit, Smetanova Lhota byla moje první volba. Jako dítě jsem tady trávil spoustu času. A když jsem sem Sophii vzal, zalíbilo se jí tu. Takže bylo rozhodnuto, lokalitu jsme měli vybranou.

Pocházíte přímo odtud?

Honza: Ano, já jsem tady od šesti let vyrůstal, bydlel jsem vlastně na druhém konci vesnice. Odjakživa jsem si přál postavit si dům tady v té lokalitě.

Jak se vám podařilo sehnat tak krásný pozemek?

Honza: Společně se Sophií se nám podařilo pořídit pozemek od naší sousedky, která je nám i skvělou kamarádkou. Tady ve vesnici jsme spolu vyrůstali. Vůbec nic tu předtím nebylo. Celé to pole jí vlastně patří, my si odkoupili jen tuhle část o rozloze cca 2 500 m2.

Měli jste nějaká kritéria, která musel pozemek splňovat?

Honza: Pro nás byla důležitá lokalita. Chtěli jsme bydlet hlavně tady, takže jsme upínali pozornost na místní pozemky. Původně jsme zvažovali ještě jednu parcelu, ale tam to nakonec nedopadlo. A pak nám právě starosta řekl o těchto polích a my si to vykomunikovali s tou naší sousedkou. A dopadlo to dobře, bydlíme na konci vesnice a je tu úplný klid.

A proč právě dřevostavba a ne zděný dům nebo dům z pórobetonu?

Honza: Dřevo se nám líbilo jakožto stavební materiál. A hlavně jsme chtěli mít takový dům, který by zapadnul do okolní přírody, což se nám, myslím, i povedlo.

Bydlel jste už někdy v dřevostavbě?

Honza: Ne, já nikdy. Tohle je vlastně můj první dům. Než jsme se stavbou začali, tak jsme byli na pár návštěvách, podívat se do interiérů a navnímat ten životní styl. Potřebovali jsme si o tom konstrukčním systému zjistit nějaké informace, než do něj zainvestujeme, a právě ty návštěvy zabydlených domácností nám pomohly.

Máte příbuzné, kteří žijí v dřevostavbě, nebo vám návštěvu zprostředkovala stavební firma?

Honza: Jednu návštěvu nám zprostředkovala právě stavební firma, ale zbytek domů jsme objeli po vlastní ose (domluvili jsme se přes známé). Viděli jsme asi tři nebo čtyři objekty. Díky tomu jsme s utvrdili v naší volbě dřevostavby a začali jsme řešit projekt (tvar domu a také to, z jaké dřeviny si ho necháme postavit).

Roubenka je z lepeného hranolu, že ano? Pro jaké dřevo jste se nakonec rozhodli?

Honza: Ano, je to lepený kanadský cedr. Samozřejmě je to finančně náročnější varianta než třeba ta měkčí dřeva, ale myslím si, že z dlouhodobého hlediska se to vyplatí. Především proto, že cedr nevyžaduje takovou údržbu jako třeba smrk nebo borovice.

Lepený hranol byl jasnou volbou nebo na doporučení?

Honza: Jak jsem říkal, se Sophií jsme si před stavbou zjišťovali nějaké informace o dřevostavbách a lepený hranol se nám jevil jako nejlepší volba v případě masivních dřevostaveb. U srubu bychom museli počkat s nastěhováním, protože si tyto konstrukce hodně sedají a stěhovat se do nedokončeného domu jsme nechtěli. Díky tomu, že jsme dali na lepenou roubenku, jsme se mohli nastěhovat hned.

A volba masivní dřevostavby byla jasná? Nezvažovali jste jiný konstrukční systém?

Honza: Myslíte třeba sloupkovou dřevostavbu?

Ano.

Honza: Jo tak i tyhle domy jsme viděli. Ale když jsme si to všechno obhlídli, tak jsme věděli, že roubenka bude správnou volbou. Ani sruby se nám nelíbily, a to hlavně z praktického hlediska. Kulatiny zmenšují prostor a ty spáry vybízí k usazování špíny a prachu. Respektuji, že se to někomu líbí, ale pro nás to není.

Jak dlouho trvalo, než vám samotnou roubenku postavili?

Honza: Tak samotná hrubá stavba trvala asi tři týdny.

Sophie: Pak už jsme na firmu trochu tlačili, abychom tu právě mohli strávit Vánoce. A oni to stihli. Dům nám předali hotový čtrnáct dní před Štědrým dnem. Bylo tady ještě pár maličkostí, co se musely dodělat, ale to byly detaily.

Nechali jste si dům postavit na klíč?

Honza: Ano. Celý dům i základovou desku nám dělala stavební firma.

Jak dlouho už tu vlastně bydlíte?

Sophie: Už to budou tři roky, co roubenka stojí.
Honza: Nějak tak, už jsme tu strávili dvoje Vánoce. Ale dodělané je to komplet i se zahradou od dubna minulého roku.

Z hlediska časového horizontu to tedy vychází jak?

Honza: První fotku pozemku mám z druhé poloviny května 2020.
Sophie: V polovině prosince 2020 nám sem přijel první bagr a začala se realizovat základová deska. Ta byla hotová myslím v únoru 2021.
Honza: Ano, a v tomto roce jsme se i stěhovali.
Sophie: Takže od stavby uplynuly už čtyři roky.

Stavební povolení trvalo vyřídit tak dlouho? V čem byl problém?

Honza: Podle územního plánu byl pozemek normálně stavební, jen se sem musely dotáhnout sítě od hlavní silnice. Máme sem přivedenou kanalizaci a elektřinu. Plyn nemáme a vodu čerpáme díky zemnímu vrtu, který je hluboký cca 30 metrů. Máme tepelné čerpadlo země-voda.

Na systém vytápění jsme se Honzy Kollera doptali více o pár odstavců níž.

A zadržujete na svém pozemku nějakým způsobem vodu?

Honza: Ano, máme retenční nádrž. Čerpáme z ní vodu na závlahu zahrady.

Předpokládám, že se jedná o individuální projekt domu. Kdo vám ho navrhoval?

Honza: Spolupracovali jsme se stavební firmou a projektantem, ale kompletní návrh byl v režii partnerky. Ta zařizovala s designérem i celý interiér. S architektem jsme nespolupracovali.

Nad patrovým domem jste neuvažovali?

Honza: Ne, to určitě ne. Patrový dům jsme hned zavrhli. Chtěli jsme, aby nám dům sloužil na stáří, a chození do schodů v pokročilém věku už není lákavé.

Máte tady hodně prosklených ploch. Jak máte vyřešené chlazení domu?

Honza: Máme na většině oken venkovní žaluzie a bohatě to stačí. Taky nám doporučili navrhnout větší přesahy střechy, což v létě opravdu pomáhá. Musím ale říct, že máme dům skvěle zaizolovaný. V zimě je tu teplo a v létě chládek.

Nad klimatizací jste neuvažovali?

Honza: Ne. Nechtěli jsme ji a opravdu ji nepotřebujeme, ty venkovní žaluzie to zvládají na výbornou.

A teď z druhého soudku – jakým způsobem vytápíte váš dům?

Honza: Po celém domě máme teplovodní podlahové vytápění a, jak jsem říkal, i tepelné čerpadlo země-voda. Teplotu si můžeme regulovat přes telefon, to je super. I ta samotná podlahovka – systém si sám hlídá teplotu a na základě ní spíná. Teplo je tady do hodiny.

Obdivovala jsem vaši zahradu. Navrhl vám ji architekt nebo vy sami?

Sophie: Zahrada je zásluhou jedné paní, která se tomu společně s manželem věnuje už delší dobu. Nejsou architekti, jen jsou zkrátka moc šikovní. A taky nám dali úplně jinou cenu, než jakou bychom dostali od zahradních architektů.

Měli jste nějaké požadavky na vzhled zahrady nebo jste to nechali v jejich režii?

Sophie: Poprosila jsem je, aby nám ji navrhli co možná nejméně údržbovou. Nemáme moc času se o ni starat a mně osobně se líbí, když si zahrada žije vlastním životem.

Když už tady bydlíte třetím rokem, dokázali byste zhodnotit, jestli pro vás byla dřevostavba dobrou volbou?

Honza: Pro mě jednoznačně.
Sophie: Trvale bydlíme v podkrovním bytě v Praze, a když přijedeme sem, nedá se to srovnat. Je to úplně něco jiného. Je tu klid, máme tady hodně prostoru, zahradu.

Co bylo nejvíc stresující na procesu výstavby?

Honza: No tak samozřejmě stresu bylo hodně, hlavně kvůli pandemii, v průběhu které jsme dům stavěli.
Sophie: Hodně vázla ta komunikace se subdodavateli, třeba v případě venkovní dlažby nebo koupelny.

Na co konkrétně narážíte?

Sophie: V koupelně nám udělali třeba záchody moc vysoko. Odůvodnili to tak, že je pan Koller vysoký. Ale pan Koller tady nežije sám. U jednoho záchodu to šlo změnit, ale druhý a třetí je umístěný opravdu vysoko. Já i všechny naše návštěvy tak míváme nohy ve vzduchu.
Honza: A s dlažbou si to venku špatně vyměřili, takže nám u bazénu vznikl takový schodek. Měla tam být rovina.

Podívejte se na fotky z interiéru včetně záchodu navrženého na míru výšce pana Kollera ve fotogalerii.

Co bylo nejhorší na tom, že jste stavěli v průběhu pandemie?

Honza: Chyběli pracovníci, chyběl materiál a všechno se tak nějak natahovalo. Ceny se strašně moc zvýšily, bylo to náročné období.

Je něco, co byste dnes udělali v rámci návrhu domu jinak?

Sophie: Já bych zvětšila obývák o jeden metr směrem k venkovní terase. Když se tu sejdeme s více lidmi, tak je to takové stísněné. Možná by se sem vešel i kuchyňský ostrůvek, to by bylo taky hezké.
Honza: Já bych zvětšil samostatné WC, myslím jakoby tu místnost, výška záchodu je pro mě super. A venku bych si pohlídal ten přechod k bazénu, aby tam nebyl schodek.

Doporučili byste dřevostavbu svým známým nebo třeba i našim čtenářům a případně z jakého důvodu?

Honza: Tak doporučil bych to určitě, už ji vlastně doporučuju, kde se dá.
Sophie: Jsme pořád v kontaktu se stavební firmou a vždy, když nám zavolají, jestli by se někdo mohl přijít podívat, jsme ochotní sem dojet a provést ho tu. My jsme taky takhle jezdili a navštěvovali dřevostavby. Vidět to na vlastní oči většinou rozhoduje.
Honza: Kdo považuje dům za investici, má rád dřevo a má na to kapitál, tomu bych roubenku určitě doporučil. Myslím si, že by takové bydlení lidé ocenili, opravdu se tady krásně žije.

A co byste za sebe doporučili lidem, kteří se teprve chystají stavět?

Honza: My jsme třeba neměli stavební dozor a to byla chyba, takže ten bych lidem určitě doporučil. Mohli jsme tak předejít některým z těch zmíněných problémů. Takže najít stavební dozor, který bude hlavně kopat za vás.
Sophie: Já bych asi přímo nedoporučila nic. Jsem ten typ člověka, že bych si musela stejně všechno dohledat sama.

Mockrát děkuji za příjemný rozhovor a pozvání do vaší krásné roubenky.

Honza: Nemáte za co.
Sophie: My děkujeme za návštěvu.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
04.11.2024

Photocredit: Pavel B. (se souhlasem)

4

Augustová a Bečvář nás přivítali v jejich nové dřevostavbě. Postavili si ji svépomocí
Slavná moderátorka ČT, Marcela Augustová, si se svým manželem Tomášem Bečvářem postavila dřevostavbu v CHKO pod Ještědem. Čím se podle nich liší bydlení ve zděném a dřevěném domě?

Moderátor Pepa Libický znovu boduje. Navštívili jsme jeho tiny house u Staré Huti
Navštívili jsme s redakcí domek Pepy Libického, který přestavěl ze starého kurníku. Využijte jedinečné příležitosti nakouknout k Pepovi domů.

Roubenku jim úřady zatrhly, přesto si masivní dřevostavbu v centru města postavili
Postavit si dům ve stylu roubenky v centru velkoměsta nemusí být nereálné. Mladá rodina našla způsob, jak na to jít legální cestou.

Valašská roubenka, které stačí na vytápění jen 1 koš dřeva denně
Sympatičtí manželé si v beskydských kopcích nechali postavit roubenku z borovicového dřeva. Vytvořili úžasnou stavbu na magickém místě, kde lišky dávají dobrou noc. Prohlédněte si ji s námi.

Moderátor Petr Vacek nás nechal nakouknout pod pokličku. Prozradil, jak bydlí s rodinou na Praze 4
Petr Vacek se s nadšením pustil do mnoha rekonstrukcí, aby zajistil, že bude mít jeho dům nižší tepelné ztráty. V rozhovoru nám popsal svůj vytápěcí systém a mnoho dalšího. Přečtěte si o důsledcích instalace centrální rekuperace nebo o amatérském systému zadržování dešťové vody.

Navštívili jsme horolezeckou legendu v její unikátní dřevostavbě. S ženou si ji navrhli navzdory názorům odborníků
Stavební parcelu našli a koupili de facto během jediného dne, a to díky netradiční ač velmi účinné metodě hledání. Nová roubenka zde poté stála za pouhých šest týdnů.

KVÍZ: Pozor – srub není roubenka. Spousta lidí nepozná ani dům z KVH a neví, co je hrázděnka
Vyznáte se v dřevostavbách? Rozeznáte srub od roubenky a poznáte podle fotky hrázděnku? Pojďme na to.

Hejtman Grolich si postavil dřevostavbu. Nechal nás nahlédnout do svého soukromí a prozradil, jak šetří za vytápění
Doba, kdy nad dřevostavbami lidé ohrnovali nos, je dávno pryč. Dnes jim dává před zděnými domy přednost stále více lidí. Jedním z těch, kteří se rozhodli vsadit na dřevostavbu, je i hejtman Jihomoravského kraje, zkušený politik a bývalý stand-up komik Jan Grolich.

Domy ve tvaru košíku, psa či koberce zaskočily veřejnost. I tohle povolil stavební úřad
Fikce nebo skutečnost? V dnešním článku rozhodně žádné vizualizace nečekejte. Těchto 11 staveb by naživo neuniklo vaší pozornosti.

Kombinaci elektrického podlahového topení a krbových kamen si pochvalují. Prozradili, kolik platí ročně za energie
Manželský pár zmínil, kolik za kombinovaný vytápěcí systém ročně zaplatil a odhaduje, na kolik by je mohlo vyjít vytápění po letošní zimě.