Šumperáky si neustále drží svou popularitu. Na rozdíl od ceny, která od dob socialismu vzrostla stonásobně
Někteří na něj nedají dopustit, jiní ho považují za vrchol ošklivé architektury v Česku. I takhle by se dal popsat šumperák, který se stal jedním ze symbolů stavebnictví v éře socialistického Československa. A při procházkách ulicemi ho můžeme spatřit i dnes. Zatímco za socialismu se však jednalo o dostupné bydlení, dnes představují tyto domy luxus pro vyšší vrstvu.

Starý dobrý šumperák
Jeho oficiální název je rodinný dům typu V, avšak pravděpodobně ho znáte spíše pod jiným jménem, a to šumperák. Tento rodinný dům má dvě podlaží, přičemž obytné místnosti jsou především v horním patře. V přízemí je poté garáž a zázemí domu. Celé horní patro i balkon je jako by vysunut dopředu. Je zde velká míra prosklení, kvůli které je někdy tomuto domu přezdíváno televizor.
Ten návrh je mi ukradený
Původ šumperáku sahá až do poloviny minulého století. Za jeho duchovního otce je považován projektant Josef Vaněk, avšak se vznikem slavného šumperáku je to trochu složitější. První dům tohoto typu byl totiž od někoho jiného, a to od architekta Vladimíra Kalivody. Sousedům se tento dům zalíbil natolik, že si nechal postavit úplně stejný hned vedle.
Následovalo několik dalších domů, u jejichž realizace se k plánům dostal již zmiňovaný Vaněk, který si je ofotil. Plány mírně opravil a mohl tak vzniknout slavný šumperák. Největší zájem tento dům vzbudil poté, co si jej nechal postavit ředitel šumperské polikliniky v centru města, odtud také pochází již notoricky známé označení domu. Jakmile začala nabírat stavba na popularitě, Kalivoda se chtěl s Vankěm soudit, k tomu však nakonec nikdy nedošlo.
Plán domu za 842 Kč
Šumperáky se začaly stavět ve velkém. Vaněk prodával plány ke stavbě domu za 842 Kč, tímto způsobem se prodalo okolo 5 tisíc kusů. Postavených šumperáků však bylo podstatně více, jelikož plány si mezi sebou lidé množili. Odhaduje se, že je po celé České republice okolo 20 tisíc domů tohoto typu. Kouzlo šumperáku tkvělo především v jeho jednoduchosti. Vaněk uváděl, že je stavba natolik snadná, že ji dokáže postavit jeden zedník se dvěma pomocníky, a navíc za pouhé dva měsíce. Šumperák si tak mnozí lidé začali stavět svépomocí, mohli si tak dovolit bydlení v domě zhruba do sto tisíc korun.
Zraje jako víno
Ačkoliv sahají kořeny tohoto domu až do 50. let 20. století, stále se těší velké popularitě a je docela dost možné, že na něj při procházce občas narazíte. Ať už na jeho původní verzi nebo značně modernizovanou. Možná se budete divit, že se na mnohých z nich od 70. let minulého století prakticky nic nezměnilo. Tedy kromě ceny. Už se totiž v žádném případě nejedná o dostupné bydlení.
Zatímco v 70. letech byla hodnota tohoto domu okolo 120 tisíc, dnes značně povyrostla. Pochopitelně záleží na lokalitě, ale dnes bychom původní šumperák pořídili okolo 4–7 milionů, zrekonstruovaný pak za 8–12 milionů, ve velmi žádaných lokalitách se tento dům prodává dokonce za 15 milionů korun. Je to jasný příklad toho, že klasika se nikdy neomrzí a stále je o ni zájem.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
09.04.2025
Photocredit: Radek P. (se souhlasem)
Zdroj: Československá architektura

Marie darovala svému vnukovi dům. Nevděčný příbuzný z něj poté babičku málem vyštval
Pro rodinu všechno, tím spíše pro vnoučata. Takhle uvažuje většina babiček. Zatímco mnohým z nich se takový přístup vyplatí, jiné takové štěstí nemají.

Moderní dům u Prahy (100 m2) postavila Tereza za 3,5 mil. Alternativním způsobem bydlení se inspiruje stále více Čechů
Moderní domek (100 m2) stojí v původní chatové zástavbě nedaleko Prahy. Tereza si tuto lokalitu nemůže vynachválit a už dnes ví, že zde vybuduje další dům. Ovšem doufaje za jiných okolností.

Pozemek koupili už se stavebním povolením. Dům si navrhli podle sebe a do nového se stěhovali za 4 měsíce
Podařilo se jim najít stavební pozemek, který jeho původní majitelé prodávali už se stavebním povolením. Projekt původního domu jim však nevyhovoval, chtěli dům podle svého návrhu.

Přijďte se inspirovat aktuálními trendy v přírodním stavitelství na konferenci do Prahy
Chystáte se stavět dřevostavbu nebo vás jen zajímá, jak se takový dům staví a jak se v něm žije? Dorazte 4.–6. dubna 2025 do Prahy na Natural Homes Conference & Příběhy domů.

Ivě a Pavlovi darovala teta dům. Jakmile ho zrekonstruovali, začala požadovat nemovitost zpět
Není nadto, když máte rodinu, která je kdykoliv ochotna vám podat pomocnou ruku. Ta ruka se ovšem nesmí cukat a v případě nepohodlí si to rozmyslet.

Dům si nechali navrhnout od architekta. Aby ušetřili rodinám peníze, prozradili, jak profíci postupují při návrhu
Díky majitelům této patrové dřevostavby si můžete přečíst, v čem tkví tajemství profesionálů, kteří navrhují úspěšné moderní domy.

Kvůli drahým pozemkům si nemohli postavit chalupu v Beskydech. K vysněnému bydlení si tak našli jinou cestu
Chtěli si zde postavit dům, ale ceny pozemků dosahovaly hranice tří milionů, v případě zasíťované stavební parcely byly ceny mnohdy dvojnásobné. Nechtěli to vzdát, a tak hledali jiná řešení.

Šumperáky si neustále drží svou popularitu. Na rozdíl od ceny, která od dob socialismu vzrostla stonásobně
Šumperák najdeme v českých ulicích i dnes. Zatímco za socialismu se však jednalo o dostupné bydlení, dnes představují tyto domy luxus pro vyšší vrstvu.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: