HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Kvůli drahým pozemkům si nemohli postavit chalupu v Beskydech. K vysněnému bydlení si tak našli jinou cestu

Krásná obec Čeladná je učarovala – lákal je sem klid, nepopsatelné výhledy a příroda. Chtěli si zde postavit dům, ale ceny pozemků dosahovaly hranice tří milionů, v případě zasíťované stavební parcely byly ceny mnohdy dvojnásobné. Nechtěli to vzdát, a tak hledali jiná řešení. Jak ostatně popisuje Veronika v rozhovoru: „Vlastík neustále sledoval, co se děje v Beskydech, takže jsme byli v obraze a mohli začít hned jednat.“


Chaloupka v horách
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Veronika M. (se souhlasem)

Veroniko, kolik pro představu stojí pozemky v Beskydech?

Ceny většiny pozemků začínají na třech milionech a více – záleží na místě, velikosti pozemku a zda je zasíťovaný či se musí řešit sítě dodatečně (vrt na vodu apod.) Pokud jsou zasíťované a připravené ke stavbě, tak většinou cena začíná na dvojnásobku. Nejedná se však o srovnatelné ceny s jinými městy, kde jsou ceny obecně vyšší. Nejen proto jsme se rozhodli, že budeme hledat jiné řešení a sice ke koupi starého objektu a následnou rekonstrukci.

Pozn. redakce: Na fotografiích níže si můžete prohlédnout aktuální ceny stavebních pozemků ve Vsetíně, Rožnově pod Radhoštěm i v Třinci.

Čí to byl nápad?

Nápad to byl společný, Vlastík nepřetržitě hledal místo, jak rozšířit náš projekt domů k pronájmu a díky tomu okamžitě zareagoval na nový inzerát o prodeji staré chalupy za dobrou cenu. Místo i fotografie objektu nás opravdu zaujaly, a tak se tam Vlastík hned zajel podívat. V daném čase, kdy jsme se rozhodovali o koupi, to byla jedinečná příležitost, tudíž další objekt nebyl ve hře. Proto jsme oslovili i našeho společného kamaráda Michala a požádali ho o finanční podporu.

Jaký byl původní stav? Byl objekt vůbec obyvatelný?

Původní stav byl neobyvatelný, jednalo se již o starý zchátralý objekt. 2. NP, celý věnec a střechu jsme museli znovu vystavět a vše předělat, prakticky zůstalo jen obvodové zdivo.

Jak moc se realita procesu rekonstrukce lišila od původních představ? Překvapilo vás něco?

Při rekonstrukci „starých“ objektů vás vždy něco překvapí. Představy již po zkušenostech máme poměrně realistické, ale vždy se něco liší od původních představ a stavebních možností, ne vždy je možné vytvořit vše a jak se říká „papír snese všechno“. Ale vždy si před začátkem rekonstrukce sedneme a dáme si na papír, kde mají být velká okna, zda to lze, kolik musí být ložnic, vejdou se 2 koupelny a 2 toalety?

Jak dlouho celá rekonstrukce trvala?

Rekonstrukce této chaloupky byla nejrychlejší ze všech našich projektů a trvala cca jen 11 měsíců. Jak jsem říkala, v tomto případě jsme neponechali prakticky žádné původní prvky, zůstalo jen obvodové zdivo. Objekt neměl žádné zajímavé prvky, které by stály za to zachovat či zdůraznit.

Jaké dřevo je použito na venkovní fasádu?

Na venkovní fasádu jsme použili modřínové dřevo, které je odolné proti větru a klimatickým podmínkám. Líbí se nám, jak pak následně vlivem počasí také zešedne.

Kolik celá rekonstrukce stála? Vlezli jste se do vašeho rozpočtu?

Při rekonstrukci nebo stavbě novostavby se často stává, že je původní rozpočet překročen – a tato situace nastala i tentokrát.

Zvažovali jste využít dotací či jiné finanční pomoci? 

Vzhledem k tomu, že se jedná o objekt, který je evidován jako číslo evidenční (chata) nebyla finanční pomoc či nějaká dotace možná.

Spolupracovala jste s architektem nebo projektantem, který by vám pomohl s úřady a územním plánem?

V těchto věcech si vždy Vlastík umí poradit, tudíž si vše plánuje a organizuje sám. A hlavně právě s úřady, zda je nutné povolení, co je a není možné postavit, vzhledem k tomu, že často část pozemku zasahuje do CHKO nebo něčeho podobného.

Jak jste vybírala dodavatele a řemeslníky? Bylo těžké najít spolehlivé lidi?

Vzhledem k tomu, že jsme na rekonstrukci spěchali, bylo těžké najít někoho, kdo může začít prakticky hned, šlo o pár telefonátů a doporučení a firmu, která se chopila rekonstrukce jsme našli. Nutno ale říct, že úplně o spolehlivé odborníky nešlo. Vždy je nejlepší, aby stavbu zaštítila jedna firma, protože když se potkávají řemeslníci – jednotlivci, tak při prvním problému odkazuje jeden na druhého. Z běžné praxe můžeme říct, že je situace posléze velmi komplikovaná a ztěžuje hladký průběh rekonstrukce či stavby.

Co byste poradila lidem, kteří se chystají pustit do rekonstrukce staršího objektu?

Obrnit se trpělivostí a velkorysým rozpočtem. A pokud nemají zkušenosti s rekonstrukcí, tak si určitě zaplatit kvalitní stavební dozor.

Veroniko díky za rozhovor

Také děkuji

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
09.04.2025

Photocredit: Veronika M. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s majitelkou dřevostavby, Sreality

0

Dřevostavbu si postavili na pozemku rodičů. Omezení ze strany CHKO vyřešili chytře
Manželé Kateřina a Libor ze severovýchodu Čech si nechali postavit dřevostavbu 4+kk na pozemku rodičů. Proč se jim tím kompletně změnil život a s jakými komplikacemi se museli potýkat?

Stát konečně přišel s řešením, jak lidem zlevnit energie
Stát vyslyšel přání občanů, kterým komplikují život vysoké ceny za elektřinu a plyn. Přišel s řešením, které snadno lidem pomůže platby za energie snížit a to velmi jednoduše a bez jakýchkoli poplatků navíc.

Staročeskou roubenku si postavili svépomocí bez předchozích zkušeností. Náklady majitele překvapily
„Pustili jsme se do toho s vervou a nadšením a ono to vyšlo,“ říká Marek, který si postavil roubenku svépomocí, a to bez jakýchkoliv větších zkušeností.

KVÍZ: Poznáte národní parky a CHKO na slepé mapě? U poměrně jednoduchých otázek spousta Čechů pohoří
Česká republika nemá příliš národních parků, za to chráněných krajinných oblastí je tu požehnaně. Víte, kde se ty nejznámější z nich nachází?

Při napojení přípojek narazili na obrovské balvany. Honza vyzkoušel všechno, než našel ideální řešení
Honza tak upozornil na různá řešení, která se jemu a dalším stavebníkům nabízení jako nejlepší a nejúspornější.

Šumperáky si neustále drží svou popularitu. Na rozdíl od ceny, která od dob socialismu vzrostla stonásobně
Šumperák najdeme v českých ulicích i dnes. Zatímco za socialismu se však jednalo o dostupné bydlení, dnes představují tyto domy luxus pro vyšší vrstvu.