HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Dům si nechali navrhnout od architekta. Aby ušetřili rodinám peníze, prozradili, jak profíci postupují při návrhu

Téměř každý by chtěl bydlet v moderním domě, jehož dispozice je nanejvýš promyšlená a návaznosti mezi místnostmi dávají smysl. Některé rodiny jsou dokonce ochotné za takový projekt domu zaplatit nemalé peníze a není jich málo. Architekti odvedli v případě dnešního rodinného domu skvělou práci a díky majitelům této patrové dřevostavby si můžete přečíst, v čem tkví tajemství profesionálů, kteří navrhují úspěšné moderní domy.


Dřevostavba s promyšlenou dispozicí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Dům navržený architektem

Tato dřevostavba byla postavená na základě individuálního projektu, který si majitelé navrhli sami společně s architektem. Samotná spolupráce mezi nimi byla velmi intenzivní a výsledek práce je znát. Řešili spolu sebemenší detaily, což byla iniciativa především paní majitelky dřevostavby. Jak sama přiznává, bylo to náročné období, ale dnes je za jejich píli velmi ráda.

Promyšlená dispozice domu

Při návrhu rodinného domu se zohledňuje spousta parametrů. V případě, že si rodina nechá vypracovat návrh od profesionála (projektant či architekt), měla by mu sdělit co nejvíce informací – Máte rádi velké prostory nebo spíše více malých pokojů? Máte rádi prosvětlené pokoje, nebo dáváte přednost soukromí? V jakou hodinu budete nejčastěji bývat doma atd. Architekt či projektant by měl na základě těchto informací zohlednit orientaci domu vůči světovým stranám, velikost místností, propojení domu se zahradou apod. Zpravidla však rodiny oceňují návrhy domů, kde se profíci drží níže zmíněných pravidel.

Prostorné zádveří

I když se může zdát, že velikost zádveří není nutné maximalizovat, opak je pravdou. V případě stěhování nábytku budete na malou předsíň jen nadávat. Pokud si říkáte, že to „nějak zvládnete, stěhování je přeci otázka pár hodin,“ vzpomeňte si na vaše poslední stěhování. A co návštěvy? Nemačkali se hosté při vyzouvání bot? Nečekali někteří venku, než si ostatní odloží kabáty a pokračují do domu, aby uvolnili místo dalším? Nemluvě o tom, že jednou budete v předsíni (pravděpodobně) nechávat kočárek. 

TIP: Abyste si ušetřili prostor v zádveří (a máte tu možnost), navrhněte si hned vedle ní šatnu, kam můžete odkládat bundy, kabáty a všechny boty členů domácnosti.

Úspora půl milionu

Velkou chodbu byste měli mít v domě jen v případě, když to dispozice domu jinak neumožňuje. Chodba v domě totiž slouží pouze jako akustická bariéra, jiné využití nemá. Pokud byste v domě zrušili chodbu o velikosti 10 m2, ušetříte si tak klidně 400 000 Kč. Více jsme se o tomto tématu rozepsali v souvisejícím článku níže.

Dům ve vintage stylu si postavili ve VIP zóně. Jednoduchou úpravou dispozice ušetřili půl milionu

Kam s technickou místností?

Stejné pravidlo jako u předsíně platí i u technické místnosti – není radno podceňovat její velikost. Myslete na to, že doba jde kupředu a moderních technologií stále přibývá. Technická místnost se tak stává velmi potřebnou v každém rodinném domě. Kam ji však umístit? Perfektní místo našli architekti v případě dnešního rodinného domu. Technická místnost by měla být co nejdál od obytných pokojů (některé technologie jsou hlučné). Dále by měla být blízko předsíně ergo poblíž příjezdové komunikace. Ideální by také bylo, aby byla poblíž koupelny či WC kvůli boileru a odpadům (někdy bývá v technické místnosti umyvadlo).

Stárneme od okamžiku, kdy jsme se narodili

Tento odstavec se týká pouze rodin, které touží po patrovém domě. Dnes vám možná schody do patra nedělají problém, ale přijde den, kdy oceníte ložnici v přízemí. Nemusíte si stavět přízemní dům (bungalov), postačí, když si v přízemí navrhnete ložnici. Mnoho rodin, včetně té dnešní, si navrhuje v přízemí pokoj pro hosty, který později využívá jako ložnici. V patře jsou poté tři obytné místnosti – dva dětské pokoje a ložnice (později příp. pokoj pro hosty).

Soukromí hospodyňky na prvním místě

V dnešních moderních domech se navrhuje kuchyně, jídelna a obývací pokoj v jedné místnosti. Tento návrh má spoustu pozitiv, ale stejně tak pár negativ. Při větších oslavách či jiných akcích bývá právě kuchyně onou neuklizenou místností, kde hospodyňky stále připravují různé pokrmy v průběhu dne či večera. A pokud by byla kuchyně hned vedle obývacího pokoje, kde sedí všichni hosté, nepůsobí to příliš reprezentativně. Nemluvě o tom, že některé ženy potřebují na práci svůj klid.

V případě jídelny je však efekt poměrně jiný. Ne vždy se všichni hosté vlezou do obývacího pokoje, a kam jinam je usadit než do jídelny. Pokud je jídelna poblíž obýváku (ideálně jsou tyto místnosti navržené v jednom pokoji), je to stav ideál.

TIP: Kuchyni a obývací pokoj nemusí nutně rozdělovat dveře, stačí menší příčka. Anebo se inspirujte návrhem dnešního domu, ve kterém architekti umístili kuchyň blízko jídelny, ale dál od obývacího pokoje. 

Prosklené plochy i v koupelně? Ano

Mnoho architektů se také snaží navrhovat v rodinných domech více prosklených ploch. Interiér pak působí větší, navíc je více prosvětlený. Jak jsme však zmiňovali výše, není to vhodné řešení pro každého (někdo si velmi cenní svého soukromí). V moderních domech se navrhují velká okna od podlahy až ke stropu i koupelnách. V takovém případě je však využito mléčné sklo.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
06.04.2025

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

0

Díky chytré úpravě dispozice je dům přístupný mnoha rodinám. Nový bungalov na klíč (107 m2) pořídíte za 4 mil.
Projektanti minimalizovali plochu komunikačních místností natolik, aby měl tento nový bungalov co možná největší užitnou plochu a přitom byl cenově dostupný pro mnoho domácností.

Dům v Česku, který nenachází konkurenci. Luxusní dřevostavba ohromila svou dispozicí a cenou nejednu rodinu
Většina typových domů se v České republice liší pouze malými úpravami dispozice a samozřejmě cenou. V článku najdete fotky, půdorys i cenu, jejíž výše překvapila mnoho zájemců.

Dům ve vintage stylu si postavili ve VIP zóně. Jednoduchou úpravou dispozice ušetřili půl milionu
Lenka s Robertem věděli, že chtějí vychovávat děti v rodinném domě. Cesta za novým bydlením sice nebyla vždy snadná, nakonec se však manželům podařilo stylovou dřevostavbu postavit.

Mladé rodiny si stěžují na drahé bydlení. Přitom neví, že mohou ušetřit 400 000 Kč už při návrhu dispozice
Šetří na materiálech, vytápění, moderních technologiích apod. Mnoho z nich si však neuvědomuje, že se velká úspora skrývá už v návrhu dispozice.