HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Pozemek koupili už se stavebním povolením. Dům si navrhli podle sebe a do nového se stěhovali za 4 měsíce

Vyřízení stavebního povolení je v mnoha případech běh na dlouhou trať. Stavebníkům se kvůli tomu oddálí vysněné stěhování do nového domu klidně i o několik měsíců. To však nebyl případ manželské dvojice, která toužila po menším domku na stáří. Podařilo se jim totiž najít stavební pozemek, který jeho původní majitelé prodávali už se stavebním povolením. Projekt původního domu jim však nevyhovoval, chtěli dům podle svého návrhu.


Pozemek se stavebním povolením
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Loučením vše začalo

Aby mohlo začít něco nového, musí něco starého skončit. Tato věta se velmi často používá a měla by zaznít i v příběhu dnešní manželské dvojice. Sympatický pár dříve bydlel ve dvougeneračním domě nedaleko města. Jejich krásný dům stál na kopci a jeho každodenní zdolávání manželům příliš nevyhovovalo. Kromě toho vlastnili ještě chalupu v horách, která je postavená ze dřeva systémem two by four. Věděli, že je potřeba něco změnit. Rozhodli se tedy udělat zásadní redukci a postavit si menší dům na rovině, který jim bude na stáří vyhovovat a dostačovat.

Věděli, do čeho jdou

S bydlením v dřevostavbě měli dobré zkušenosti a tak ve chvíli, kdy se řešil konstrukční systém jejich nového domu, zvolili opět dřevo jako hlavní stavební materiál. Přes kamarády a známé dostali doporučení na výbornou stavební firmu, zkontaktovali ji a vyrazili do jejich sídla i s jejich stavebním dozorem, což byl otec přítelkyně majitelova syna.

Návrh jako ze škatulky

Jelikož už manželé bydleli (řekněme) ve dvou domech, věděli, co jim vyhovuje a co by v novostavbě naopak nestrpěli. Rozhodli se proto, že si vytvoří a nakreslí vlastní studii rodinného domu. Celý koncept domu je velmi promyšlený, jak se můžete přesvědčit na fotkách níže. Do finální podoby jej posléze překreslil projektant.

Chtěli být dětem na blízku

Děti už manželům vyrostli a odstěhovali se každý do svého. A protože zastávají názor, že by rodina měla být u sebe, hledali lokalitu poblíž bydlišť svých dětí. Zároveň chtěli bydlet kousek od většího města a tak byla lokalita poměrně snadno určena. Báli se však, aby zde našli cenově dostupný pozemek.

Netrvalo dlouho a sympatická dvojice se seznámila s developerkou, která jim dokázala zprostředkovat pozemek za výbornou cenu. A shodou okolností už tu bylo vyřízené stavební povolení. Původní majitelé měli už povoleno stavět, ale potom od projektu opustili. Důvod je manželům dodnes neznámý. Při výstavbě novostavby tak stačilo jen zažádat o změnu stavebního povolení (jedná se např. o úpravu projektu, změnu dispozice apod.), což je poměrně jednoduchý proces (snadnější než získání nového stavebního povolení).

Rychlost jim hrála do karet

Díky tomu, že se rozhodli pro stavbu dřevostavby, měli svůj nový dům velmi rychle postavený (základovou desku měli ve své režii). Hrubá stavba trvala asi 14 dní, zbytek prací se dodělával tři až čtyři měsíce, než byl dům připravený k nastěhování.

Dispozicí 4kk to nekončí

Jak jste si mohli povšimnout na fotografiích krásného domu, v jeho okolí se nachází více drobných staveb. Jedná se o veškeré příslušenství, na které mladé rodiny při budování zahrady mnohdy zapomínají. Namísto garáže zvolili manželé jen přístřešek na auto – autem jezdí denně a tak jim nedávalo smysl, stavět kvůli němu garáž. Kůlna byla samozřejmostí, jelikož je téměř v každém rodinném domě potřeba místnost, kde budou mít pánové své nářadí a náčiní. Pro jejich dva psi nechtěli kupovat zbytečně drahé boudy a tak spojili příjemné s užitečným – postavili větší boudu, která částečně slouží jako dřevník.

Kůlna na nářadí je z druhé strany domu, přístřešek s venkovním posezením zase blízko u dveří z obýváku. V zahradě je trávník, réva a naopak vepředu zahrada, která se skládá z upraveného trávníku a louky, kde jsou vysazené květiny a stromy.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 23. – 25. května 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
30.03.2025

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

0

Stavební povolení výrazně zdraží již v červenci. Někde i třicetinásobně
Poplatek za stavební povolení vzroste v některých případech až třicetinásobně. Vyhnout se platbě deseti tisíc za povolení ještě jde, ale času už moc nezbývá.

„Ušetřit desítky tisíc na ZPF mohou vlastníci pozemku stejně jako my,“ upozornila Jana v rozhovoru
Aby dostali stavební povolení a následně i zkolaudovali, museli nejdřív pozemek vyjmout ze zemědělského půdního fondu. Nebýt Janiny kamarádky, která jí poskytla cennou radu, platila by za tuto administrativní záležitost cca 86 tisíc korun.

Dům nemohli postavit kvůli územnímu plánu. Našli však řešení a dnes spokojeně bydlí
Majitelé byli zdrcení, neboť věděli, že se řízení na stavebním úřadě potáhne roky. Odmítali tak dlouho čekat a rozhodli se do procesu aktivně zapojit. Stavební povolení nakonec získali do tří měsíců a do roka se stěhovali do nového.

Stavební povolení lze získat do týdne. Anna prozradila, co pro to museli s manželem udělat
Rozpovídala se o tom, jak urychlit proces u vlastníků sítí, jak vyřešit situaci, kdy vám dotčené orgány odmítnou podepsat projekt, i fígl, jak se vyhnout čekání na finální schválení na úřadě.

Dům k trvalému bydlení si postavili v rekreační oblasti. Manželé získali stavební povolení do jednoho měsíce
Stavební pozemek, který měli roky vyhlédnutý, si mohli konečně koupit, a byť stál v rekreační oblasti, podařilo se jim na něm postavit moderní poloroubenku k trvalému bydlení.

Soused podepsal souhlas pro stavební povolení, po pár dnech si to však rozmyslel. Manželé se museli obrátit na právníka
„Byli jsme v pasti a bez stavebního povolení,“ popisuje Lukáš v rozhovoru. Byť jim soused podepsal situační výkres rodinného domu, názor si vzápětí rozmyslel.