„Co bychom s tolika penězi sami dělali?“ Senioři zaplatili vnoučatům z důchodu vlastní dům
Když se řekne, že babička s dědečkem pomáhají rodině, většina lidí si vybaví občasné pohlídání vnoučat nebo upečení buchty na víkend. František s Jiřinou to však vzali od podlahy a nastavili laťku pěkně vysoko. Svému vnukovi a jeho manželce totiž zaplatili téměř celé vlastní bydlení. „Neexistuje lepší způsob, jak bychom mohli peníze z důchodu využít,“ pochvaluje si své rozhodnutí postarší manželský pár.

Pomocná ruka se vždycky hodí
František a Jiřina žili celý život ve velkém rodinném domě, kde s nimi bydlela také dcera s manželem a vnuk Lukáš. Když Lukáš dospěl a našel si nevěstu, babička s dědou mladým navrhli, že si mohou spravit půdu a mít tak celé patro pro sebe. Jelikož Lukáš se svou nastávající Bárou teprve začínali a neměli nic našetřeno, rádi nabídku přijali a brzy se nastěhovali.
Dvě tchyně jsou až moc
Po několik letech se však Báře začalo bydlení v třígeneračním domě stále méně zamlouvat. Měla pocit, že je neustále pod dohledem a nelíbilo se jí ani soužití se dvěma tchyněmi. Stěžovala si Lukášovi, že nemají žádné soukromí, nemohou si na domě udělat nic po svém a že jim vlastně v nemovitosti vůbec nic nepatří. „Kromě toho je dům starý, okny stále profukuje a určitě je tady plíseň. To, že ji nevidíme, neznamená, že tady není,“ vypočítávala Bára Lukášovi.
Lukáš chtěl své manželce vyhovět, a tak se postaral o výměnu oken, a dokonce do jejich podkrovního bytu zařídil samostatný vchod, aby se nemuseli neustále potkávat s rodiči a prarodiči.
Musíme jim nějak pomoci
Ani to však nestačilo. Bára si začala stěžovat na schody a připomínala Lukášovi, že až jednou budou mít rodinu, tak s malým dítětem bude tolik pater několikrát denně jen těžko šplhat. Zkrátka by chtěla mít svůj vlastní moderní dům, který bude říkat paní jí. Neustálé připomínky neušly Lukášovým rodičům ani prarodičům. Ti se okamžitě začali bavit o tom, jak by mohli náročnou situaci mladým manželům ulehčit.
Důchody stejně nikdy nedokážeme utratit
Po dlouhých rozvahách František navrhl: „Co kdybychom jim dali část pozemku vedle našeho domu? Mohou si na něm postavit vlastní dům.“ Jiřině to přišlo jako dobrý nápad, ale zapochybovala, zda na to budou mít mladí dostatek peněz, přeci jen, stavba domu dnes není zrovna levná záležitost. A tak velkou hypotéku Lukášovi a Báře s ohledem na jejich platy nejspíše žádná banka nedá. „Tak jim přispějeme my,“ rozhodl František „Máme našetřeno a důchody máme slušné, takže z nich každý měsíc také nějakou sumičku odložíme. Stejně nikam nejezdíme a málo kdy si něco koupíme, moc toho nepotřebujeme. Tak ty peníze alespoň nějak využijeme a nebudou jen tak ležet.“
S chutí do toho…
Svůj nápad hned druhý den navrhli Lukášovi a Báře, kteří z něj pochopitelně byli nadšení. Ačkoliv však byly celoživotní úspory Jiřiny a Františka velmi slušné, na postavení rodinného domu by nestačily. Mladí manželé si tak vyřídili menší hypotéku, aby získali celou potřebnou částku a mohli se pustit okamžitě do stavby. Nechali si na sebe převést část pozemku a mohlo se začít.
Ušetřím vám zbytečnou práci
Jakmile byla novostavba hotová, Bára s Lukášem se do ní přestěhovali. Bára byla konečně spokojená, avšak jedno jí stále vrtalo hlavou. Oni platí hypotéku a v domě prarodičů je zcela nevyužité podkroví. Několikrát to nenápadně zmínila před Jiřinou a Františkem, kterým dával Bářin návrh smysl. Pronajali tedy podkroví a nájem posílali mladým, aby z něj uhradili hypotéku. Po čase jim Bára navrhla, že je to pro ně zbytečně složité a aby jim ušetřila práci, že může nájemník posílat nájem rovnou jí. František s Jiřinou byli se svým rozhodnutím pomoci vnukovi a jeho ženě spokojení. Říkali si, že když už celý život šetřili a moc si neužívali, tak teď alespoň vidí, že to mělo smysl.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
16.04.2025
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Zdroj: Zkušenosti čtenářů Dřevostavitele

Senioři si na stáří postavili nový dům. Dokázali, že když se chce, všechno jde
Vyměnili velký dům za menší dřevostavbu o užitné ploše 96 m2 a své rozhodnutí si nemohou vynachválit. I přes původní obavy z velkého neznáma se pustili do výstavby, a svůj nový domov si dokonce dokončili svépomocí.

Senioři mohou mít nově elektřinu zdarma. Stačí, aby jejich děti měly fotovoltaiku
Doposud jsme o tom slyšeli pouze z okolních států. Díky novele energetického zákona však tato možnost dorazila také k nám.

Senioři vyměňují zakázané staré kotle nejčastěji za bezobslužné systémy
Většina domácností, které topí dřevem nebo uhlím již vyměnila starý kotel první či druhé emisní třídy za nový. Důvodem je zákaz využívání těchto kotlů, který vstupuje v platnost od 1. září tohoto roku.

KVÍZ: Senioři vs. mladí. Poznáte, jaká generace bydlí v domácnostech na fotografiích?
Starší generace a mládež jsou v mnoha ohledech naprosté protiklady. Neliší se pouze oblékáním, mluvou nebo životními zkušenostmi, ale také bydlením.

Mimořádný domov důchodců přichází s novým konceptem. Senioři se budou mít jako v 5* hotelu
Zapomeňte na klasický domov důchodců připomínající králíkárnu. Návrháři přišli s úplně novým konceptem, díky kterému se bude každý senior cítit jako v luxusním hotelu.

Marie darovala svému vnukovi dům. Nevděčný příbuzný z něj poté babičku málem vyštval
Pro rodinu všechno, tím spíše pro vnoučata. Takhle uvažuje většina babiček. Zatímco mnohým z nich se takový přístup vyplatí, jiné takové štěstí nemají.

Ivě a Pavlovi darovala teta dům. Jakmile ho zrekonstruovali, začala požadovat nemovitost zpět
Není nadto, když máte rodinu, která je kdykoliv ochotna vám podat pomocnou ruku. Ta ruka se ovšem nesmí cukat a v případě nepohodlí si to rozmyslet.

Šumperáky si neustále drží svou popularitu. Na rozdíl od ceny, která od dob socialismu vzrostla stonásobně
Šumperák najdeme v českých ulicích i dnes. Zatímco za socialismu se však jednalo o dostupné bydlení, dnes představují tyto domy luxus pro vyšší vrstvu.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: