HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Senioři si na stáří postavili nový dům. Dokázali, že když se chce, všechno jde

Vyměnili velký dům za menší dřevostavbu o užitné ploše 96 m2 a své rozhodnutí si nemohou vynachválit. I přes původní obavy z velkého neznáma se pustili do výstavby, a svůj nový domov si dokonce dokončili svépomocí. Majitelé jsou dnes rádi především za menší prostory (kvůli úklidu) a za prakticky řešenou dispozici přímo jim na míru. Neostýchejte se a nakoukněte s námi dovnitř.


Dům na stáří
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Prohra nebo výhra v loterii?

Když stavíte rodinný dům, předpokládáte, že to bude na celý život. Ne vždycky tomu tak ale musí být. V určité chvíli váš vysněný dům nemusí splňovat požadavky, které jste na něj kladli před lety. Přestane vám vyhovovat jeho velikost, dispozice nebo lokalita. A určitě není žádnou prohrou dům prodat a postavit si nový, naopak to může být výhra v loterii. Dnes se podíváme pod pokličku manželskému páru, který prodal svůj původní velký dům a postavil si dřevostavbu s mnohem menší dispozicí. Mrkněte se na fotky ve fotogalerii.

14 let a dost. Chce to změnu

Manželé bydleli posledních 14 let ve velkém domě kousek za Brnem. Když ho před lety stavěli, tak se do něj stěhovali z paneláku a toužili po velkém prostoru. V posledních letech jim však byl tento prostor spíše na obtíž a byl nepraktický na úklid. Rozhodli se proto pro velkou změnu. Dům prodali i s nábytkem a bydleli v bytě, než se postavil nový dům. Ten si zařídili kompletně novým nábytkem, takže nebylo potřeba se ničemu přizpůsobovat.

Báli se, že přijdou o vzpomínky

V původním domě strávili velkou část života, nemluvě o tom, že tam vychovávali i své děti, které na dům mají také spoustu vzpomínek. Se stěhováním se však majitelé se vzpomínkami loučit nemuseli. Ty nejsilnější přetrvají nadále a ty méně silné by pravděpodobně vytěsnili i ve starém domě. Výhodou se pro ně ovšem stala lokalita. Nový dům si postavili nedaleko starého bydliště.

Měli peníze, chuť i energii. Proč tedy ztrácet čas?

Pro dřevostavbu se rozhodli, podobně jako mnoho dalších rodin, kvůli samotné rychlosti výstavby. Měli peníze, energii i chuť a zdlouhavý proces výstavby zděného domu je nelákal. Nehledě na mokrý proces, kdy by technologické přestávky výstavbu domu jen prodloužily. Rodina je navíc v tomto rozhodnutí plně podporovala. Rodiče paní majitelky také bydlí v dřevostavbě, a proto neměl manželský pár žádné předsudky.

Levné modulové domy: čím se liší od dřevostaveb a opravdu se modulární dům z kontejneru vyplatí?

Zvládli svépomocí základovou desku, vodoinstalace i elektroinstalace

Sympatický pár se rozhodl pustit do realizace částečně svépomocí, počínaje stavbou základové desky. Svépomocí si dělali dokonce i vodoinstalace a jelikož mají rodinnou firmu zaměřenou právě na elektroinstalace, vyřešili si svépomocí i tuto část výstavby. Dále měli samozřejmě domluvených spoustu subdodávek.

Stavbu na klíč odmítli a dokončovali svépomocí

Svůj nový rodinný dům si nenechali stavět na klíč, jak tomu už u stavby druhého domu bývá. Projekt manželům zpracoval externí projektant přesně podle jejich požadavků a ten pak předali firmě, která jim dodávala hrubou stavbu. Ta si ho jen musela upravit pro výrobu sendvičových panelů.

Samotná stavba pak trvala čtyři měsíce. V srpnu proběhla realizace základové desky a v září už se montovaly panely. Hrubou stavbu si převzali na konci října a dodělávali si jen malby a interiér.

Výhoda suché výstavby spočívala především v tom, že si manželé mohli začít realizovat všechny instalace a nebylo třeba dělat technologické přestávky. Práce měla spád.

Pod stromeček dostali nový dům

Manželé měli velké štěstí jak na samotný průběh stavby, tak na stavební firmu, a dokonce i na počasí, díky čemuž byla výstavba domu rychlá, bezproblémová a na Vánoce už bydleli. Rychlý průběh měli manželé i v rámci přípravných prací. Vypracování projektu totiž trvalo cca dva měsíce a další dva měsíce zabralo vyřízení stavebního povolení.

Nakoukněme konečně dovnitř nové dřevostavby

Dřevostavba (o rozměrech 6,3 x 18 m) je postavena na poměrně dlouhém a úzkém pozemku nedaleko Brna. Půdorys domu je obdélníkový s valbovou střechou. Požadavkem manželů byl velký obývací prostor s kuchyní a posuvnými dveřmi na terasu. I přes menší rozlohu se v domě nachází také prostorná ložnice s šatnou, hostinský pokoj, koupelna, samostatná toaleta, technická místnost, šatna s úložnými prostory a zádveří.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
08.04.2024

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

4

Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu
Jak se žije v moderní dřevostavbě na jihu Čech? A co vedlo majitele k tomu, aby se rozhodli na „stará kolena“ stavět? To vše a mnohem více se dočtete v tomto článku.

Stavíte si dům na stáří? Pak jedině bezpečně, úsporně a bezbariérově!
Bydlení pro seniory: Víte, jak si na stáří postavit pohodlné, bezpečné a bezúdržbové sídlo, které navíc potěší levným provozem? Dáme vám pár rad k nezaplacení.

Dřevostavba s duší umělce
Dřevostavba pro výjimečné lidi – jak asi vypadá? V garáži Jaguár a na zahradě jacuzzi? Vůbec ne. Přečtěte si rozhovor se skvělým a skromným umělcem, který má rád krásné věci, ctí tradice a přírodu.

Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu – 360° video
Starší manželé Jitka a Tomáš se rozhodli se na „stará kolena“ postavit dřevostavbu. Co je k tomu vedlo? A jak jejich domek vypadá? Podívejte se v našem 360° videu.

Moderní bungalov na stáří – 360° videoprohlídka domu
Navštivte s naší 360° kamerou zajímavý bungalov, který si nechal postavit starší manželský pár. Stavba byla velmi rychlá, a to i díky tomu, že přesně věděli, jak má stavba vypadat.

Dřevostavba byla jejich osudem: Dům nám postavili za dva týdny, pochvalují si manželé
Od rozhodnutí stavět až po hotovou dřevostavbu všechno běželo jako po másle. Přečtěte si, jak se to Monice a Vladimírovi povedlo.

Jitka: Po bydlení ve dvou zděných domech jsem si na stáří postavila dřevostavbu
Přinášíme vám rozhovor s paní Jitkou, která si po dvou zděných domech postavila na aktivní stáří dřevostavbu. Jak se jí v ní žije?

Stavařka z USA si nechala postavit dřevostavbu v Česku. Odhalila zásadní nedostatky
Paní Lída se po letech života v USA rozhodla usadit nedaleko Prahy na klidném venkově, kde si nechala postavit bungalov 4+kk na základě svého vlastního návrhu. Jaké vidí hlavní rozdíly mezi českými a americkými dřevostavbami?

Dřevostavba s plochou 200 m2 motivuje své obyvatele, aby trávili hodně času venku
Člověk by řekl, že když už si někdo postaví velký a rozhlehlý dům, dělá to tak, aby v něm mohl trávit co nejvíc času. Tak to možná bylo dřív, ale dnes už to neplatí.

Český hudebník si se ženou postavil nový dům u Brna. Opustili tak svůj dvougenerační dům v horách
Jak sami uvádí, na stáří by jim byl dvougenerační dům akorát na obtíž. Rozhodli se tedy postavit moderní bungalov nedaleko Brna, jehož dispozici si navrhli úplně sami.