Díky kompromisu se stavební firmou si Dominik a Adéla mohli dovolit postavit dům. Dnes už téměř bydlí
„Bohužel v dnešní době si může dovolit jen málokdo, nechat si postavit dům od firmy,“ říká Adéla, majitelka moderní novostavby. S manželem Dominikem se proto pustili do stavby bungalovu svépomocí – téměř. Rozhodli se oslovit stavební společnost a domluvit se na netradičním kompromisu. Mnoho stavebníků se často vydá cestou stavby domu tzv. na dokončení, nicméně dnešní příběh není tímto případem.
Adélo, proč jste se rozhodli pro stavbu nového domu? A proč právě dřevostavba?
Protože jsme oba dva vyrůstali v rodinném domě a líbilo se nám to. A novostavbu jsme zvolili, protože ceny bytů či starých domů jsou kolikrát mnohem vyšší. V otázce konstrukčního systému jsme se dlouho nerozmýšleli. Pro dřevostavbu jsme se rozhodli z důvodu rychlosti a energetické náročnosti domu a taky proto, že jsme od začátku věděli, že ji zvládneme postavit sami.
Předpokládám, že velkým faktorem byl i rozpočet, je to tak?
Určitě ano, finance hráli velkou roli. Pokud bychom si nechali postavit dům na klíč od firmy, byla by konečná částka cca o 2–2,5 mil. Kč více, v hrubém odhadu.
Kolik jste do dřevostavby doposud přibližně investovali? A jaký je váš plánovaný rozpočet?
Bohužel, toto číslo je i pro nás již neznámé. Něco platíme z našetřených peněz a něco platíme z hypotéky. Nicméně již jsme zaplatili dodávku a výrobu domu, která obsahovala celou hrubou stavbu včetně zaklopení všech stěn a příček, materiál na obvodové předstěny, střešní latě, parotěsnou fólii, OSB desky pro půdní prostor a zaklopení stropů. Dále již máme dodaná a namontovaná okna a balkonové dveře, vchodové dveře, zálohu na tepelné čerpadlo, a střešní krytinu, která je také na místě společně s komínem.
Dům tedy stavíte především sami, odborníky využíváte jen na konzultace?
Máme velkou výhodu v tom, že otec Dominika, manžela, má více jak 25letou praxi ve stavebnictví. Do této chvíle jsme využili pomoci pouze známého pokrývače k nahýbání okapních háků a rozměření latí pro pokládku krytiny.
A našel se někdo, kdo vás odrazoval od rozhodnutí stavět svépomocí?
Bohužel v dnešní době si může dovolit jen málokdo, nechat si postavit dům od firmy. Máme kolem sebe známé, kteří nyní dokončují své domy a všichni si je z velké části stavěli též sami. Slýcháme tedy spíše jen povzbuzení.
S volbou dřevostavby bylo povzbuzení stejně tak úsměvné?
Bohužel, dodnes se setkáváme s „posměchy“ či otázkami proč dřevostavbu. My vždy odpovídáme, že každý dělá to, na co se cítí nebo v čem má dobré zkušenosti. Dominik se svým otcem mají zkušenosti s montáží dřevostaveb, nebylo tedy nutné se vůbec rozhodovat mezi zděnou stavbou a dřevostavbou.
Koukám, že se vám podařilo najít velmi rovinatý pozemek. Jaká byla vaše kritéria při výběru?
Jedním z kritérií byla právě rovinatost pozemku. I když se to možná nezdá, při terénních úpravách a následných výkopových pracích jsme zjistili, že je zde rozdíl 0,8 m. Dalším kritériem při výběru byla dojezdová vzdálenost k rodičům, k lékaři, školka/škola, obchody atd. Nevýhodou bylo, že pozemek nebyl zasíťovaný. Na druhou stranu je ale poměrně velký (990 m2).
Jak se vám podařilo takový pozemek najít?
Pozemek byl ve vlastnictví obce a nebyl vyvěšen v žádné inzerci. Sami jsme si ho podle katastru našli a šli na obec s nabídkou na odkup. Prodej pozemku muselo schválit celé zastupitelstvo a kupní cena byla stanovena na základě znaleckého posudku, který si obec vyžádala.
A co stavební povolení? Za jak dlouho jste ho získali?
Se stavebním povolením jsme žádný problém naštěstí neměli. Veškeré lhůty byly od stavebního úřadu dodržené. Od podání dokumentace na stavební úřad (24. 4. 2024) jsme obdrželi stavební povolení za cca 2 měsíce (21. 6. 2024).
Jak přistupovali banky v případě vypůjčení úvěru na skutečnost, že budete dům stavět sami?
Nebyl s tím žádný problém, pouze jsme museli vytvořit orientační rozpočet.
Jaký jste zvolili konstrukční systém dřevostavby?
Měli jsme zkušenosti hlavně s velkoplošným systémem (dodávka celých panelů z výrobní haly), takže jsme se pro něj i rozhodli. Navíc montáž vycházela cca na začátek října, kdy počasí není už úplně sluníčkové na montáž dřevostavby na místě (sloupková konstrukce). Proto jsme zvolili možnost dodávky celý panelů, které budou chráněné proti dešti.
Stěnové panely jste si tedy museli objednat?
Ano, měli jsme domluvenou dodávku stěnových panelů, které jsou vyráběny ze sušeného smrkového dřeva. Z jedné strany jsou zaklopeny sádrovláknitou deskou a z druhé strany jsou zakryty parotěsnou folií.
Dokázala byste popsat skladbu svislé stěny?
Skladba obvodové stěny je sádrovláknitá deska, sloupková konstrukce z KVH hranolů, mezi nimi je 14cm minerální vata a nakonec parotěsná folie.
Jak vlastně probíhal tender na firmu?
Firmu na vyrobení panelů a dodávku jsme vybrali na veletrhu dřevostaveb v Praze. Dominikův otec měl mnoho kontaktů na výrobce a dodavatele panelů z dřívější doby a tak jsme je všechny oslovili. Nicméně nakonec jsme si vybrali (pro nás úplně neznámou) firmu, kterou jsme objevili právě na veletrhu. A musíme říct, že komunikace i výroba je opravdu 100% a stále žasneme s jakou precizností domy vyrábějí i dodávají. Když se při montáži objevil jakýkoliv problém, vyřešili jsme ho během jednoho telefonu.
Jak dlouho probíhal proces výstavby hrubé stavby?
Hrubou stavbu jsme měli hotovou včetně vazníkové konstrukce za cca 3 dny. Zatím se držíme plánu a pokud to tak půjde dál, výstavba domu zabere cca 10–11 měsíců. Náš harmonogram je takový:
- Koupě pozemku – říjen/listopad 2021
- Žádost o elektrickou přípojku – březen 2022
- Zřízení elektrické přípojky – červen 2023
- Začátek kreslení plánů pro SP – prosinec 2023
- Žádost o SP – duben 2024
- Vydané SP – červen 2024
- První kopnutí do země – červen 2024
- Hotová základová deska – září 2024
- Začátek montáže domu – říjen 2024
- Plánované nastěhování – srpen–září 2025
Kdo navrhoval dispozici domu?
Dům jsme vybrali typový, který jsme si následně předělali tak, aby vyhovoval našim požadavkům. Vyzdvihla bych možná jen technickou místnost, každý nám chválí její velikost. Většinou bývá problém, aby se tam vše vešlo, protože každý ji dělá moc malou na to, co vše do ní chce umístit.
Jak budete řešit úložné prostory?
Úložné prostory budeme řešit určitě vestavnými skříněmi a půdním prostorem, který je skoro na celou šířku a délku střechy.
A jak máte naplánovaný systém vytápění a chlazení v domě?
Vytápět budeme tepelným čerpadlem vzduch/voda a v obývacím pokoji bude krbová vložka bez výměníku pro případné přitopení. A stínění máme v plánu vyřešit předokenními žaluziemi, které budou připojeny na meteostanici. Celý systém bude napojen na teploměr v každém pokoji (nastavíme teplotu v pokoji, kterou chceme mít a žaluzie se budou zatahovat a naklápět podle sluníčka, aby se pokoj nepřehříval). Režim chlazení by měl jít spustit přes tepelné čerpadlo, které by tím pádem mělo v místnosti snížit teplotu až o cca 2 °C, o klimatizaci jsme vůbec nepřemýšleli. Uvidíme, jak to bude fungovat, ale myslíme si, že žaluzie budou dostatečné.
Kdybyste byli opět na začátku, bylo by něco, co byste udělali jinak?
Asi bych dům posunula pár metrů do zahrady, i když není žádný urbanistický předpis, tak jsme dům zarovnali se stávajícími domy vedle nás. A jelikož máme na pozemku převýšení o cca 0,8 m, tak bychom na jedné straně udělali zářez, abychom mohli dům pustit níže na jedné straně, teď nám bohužel vychází do domu cca 4–5 schodů.
Co vlastně bylo dosud nejvíce stresující na celém procesu výstavby?
Střecha. Realizovali jsme ji koncem listopadu a z hlediska počasí to nebylo úplně optimální.
A na co jste dosud nejvíce hrdí?
Na základovou desku, že jsme ji zvládli postavit sami. Nikdy předtím jsme ji nerealizovali.
Doporučili byste lidem výstavbu dřevostavby svépomocí?
Na tohle si musí každý přijít sám. Dřevostavba na výstavbu těžká není, ale člověk na to musí být připraven jak znalostmi, tak nářadím. Na zděný dům vám dnes stačí pár věcí, na dřevostavbu je toho nářadí daleko více. Co se týče rychlosti a funkčnosti dřevostavby tak bych ji určitě doporučila, ale co se týče výstavby svépomocí, tak asi úplně ne, právě kvůli výše uvedenému.
A co byste za sebe poradil lidem, kteří se teprve chystají stavět?
Pokud se chystáte stavět svépomocí, tak zapomeňte na volné víkendy či nějaké své koníčky, spadnete do toho úplně. Přes týden řešíte lidi a materiál, abyste o víkendu mohli pracovat. Dále si myslím, že nikdo není připravený na to, jak ty finance z účtu letí pryč. Taky jsme si mysleli, že jsme na to připraveni, ale pořád se nestačíme divit.
Vzpomeňte si na průběh výstavby. Zajímá mě, vaše první myšlenka, která vás napadne
Dali jsme to, sami a bez větších zádrhelů a proto jsme na sebe pyšní a těšíme se, až to dotáhneme do úplného konce.
Adélo, díky moc za rozhovor.
Není za co, také děkuji.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
05.02.2025
Photocredit: Dominik K. (se souhlasem)
Senioři si na stáří postavili nový dům. Dokázali, že když se chce, všechno jde
Vyměnili velký dům za menší dřevostavbu o užitné ploše 96 m2 a své rozhodnutí si nemohou vynachválit. I přes původní obavy z velkého neznáma se pustili do výstavby, a svůj nový domov si dokonce dokončili svépomocí.
„Hrozilo, že mi septik dovezou i s doprovodem policie,“ říká Míra. Chatu si postavil na těžko dostupném místě v Česku
Pohár trpělivosti přetekl a v návalu rozhořčení se Míra rozhodl strhnout původní chalupu, kterou zde navrhl jeho dědeček a svépomocí postavil jeho táta. Po jednání s úřady, kdy našli manželé vychytávku k urychlení procesu vyřízení stavebního povolení, se pustili do výstavby nové chalupy.
Pavel dokázal postavit základovou desku o 322 000 Kč levněji. Podělil se o postup pro laiky
Poté, co si ji nechal nacenit od různých stavebních společností, usoudil, že bude rozumnější pustit se do stavby základové desky svépomocí. A protože byl Pavel úplný laik, rozhodl se ukázat ostatním začátečníkům finančně dostupnou cestu.
„Nikdo mi pořádně neřekl, kolik to bude stát,“ říká Pavel. Pro budoucí stavebníky se tak rozhodl zveřejnit vlastní rozpočet na stavbu
„Internet je plný postupů, jak si postavit základovou desku svépomocí, ale skoro nikde jsem nenašel přesný detailní postup s konkrétními rozměry a přesnými cenami za jednotlivé fáze.“ A proto se rozhodl, že nám tohle všechno poskytne.
Frontman Divokýho Billa si opravil přes 200 let starou roubenku svépomocí. Pod podlahou našel poklady z války
Vašek Bláha se rozhodl pro velkou rekonstrukci, kterou zvládli s jeho otcem a pár přáteli svépomocí. V dnešním rozhovoru s frontmanem kapely Divokej Bill jsme se však nezaměřili jen na samotné opravy chalupy. Prozradil mnohé.
Staročeskou roubenku si postavili svépomocí bez předchozích zkušeností. Náklady majitele překvapily
„Pustili jsme se do toho s vervou a nadšením a ono to vyšlo,“ říká Marek, který si postavil roubenku svépomocí, a to bez jakýchkoliv větších zkušeností.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: