Ringelmannova metoda pomáhá obcím odhalit zakázané kotle. Majitelům hrozí pokuta
Od zákazu starých kotlů uplynulo už více než čtvrt roku. Možná právě to utvrdilo některé majitele, kteří je stále vlastní a topí v nich, že to s tím zákazem nebude tak horké. Kontrola přece nepřišla doteď, tak snad nepřijde vůbec. Tato úvaha se však mnohým nemusí vyplatit. Existuje totiž hned několik způsobů, jak mohou obce používání starých kotlů odhalit. Mezi ně patří i Ringelmannova metoda.
Však ono to nějak dopadne
Topná sezóna je již v plném proudu a topit začali i ti, kteří doposud odolávali. Problém je v tom, že některé domácnosti stále využívají k vytápění kotle, které jsou od září 2024 zakázány. A to i přesto, že na sehnání náhrady měly dostatek času. O chystaném zákazu se mluvilo od roku 2012, kdy byl poslaneckou sněmovnou schválen zákon o ochraně ovzduší. Někteří majitelé kotlů však nadále tohoto zákazu nedbají a k výměně je dostatečně nemotivuje ani pohrůžka tučné pokuty, která jim za topení v kotli 1. či 2. emisní třídy hrozí. Na aktuální ceny povolených a účinných kotlů se můžete podívat zde.
Na mě si jen tak nepřijdou
Vysvětlení toho, proč si řada lidí z pokuty nedělá těžkou hlavu, je celkem snadné. Zkrátka věří tomu, že na ně nikdo nepřijde. To, čím si doma topí, přece nemusí nikoho zajímat. Pravdou však je, že existuje hned několik způsobů, jak topení ve starém kotli může „prasknout“. V první řadě by měly probíhat kontroly, které budou zjišťovat emisní třídu topidla.
Další variantou je, že budete mít všímavého a aktivního souseda, který o vašem starém kotli informuje příslušný kontrolní orgán. Je to přece jeho povinnost. Za zmínku stojí pochopitelně také revize kotlů, která je povinná každé tři roky. Žádný revizní technik však nemůže udělit schválení k používání kotle, který nepovoluje zákon. Pokud by vás na tomto místě napadlo revizi zcela vynechat, vystavujete se dalším problémům, jelikož, jak už bylo zmíněno, je tato revize povinná.
Poznají to už na dálku
Zdá se vám, že výše zmíněné možnosti, jak by na váš starý kotel mohl někdo přijít, jsou samé možná a kdyby? Kontrola k vám přece určitě nepřijde, to by musela být velká náhoda. Sousedi jsou vaši kamarádi, takže udání určitě nehrozí, a povinná revize vás čeká až za dlouho. Je zde však ještě jeden způsob, jak může obec odhalit, že topíte v zakázaném topidle, a to bez jakéhokoliv udání a bez nutnosti vstoupit k vám do kotelny. Stačí se na váš dům pouze podívat.
Mrknu a vidím
K odhalení zakázaných kotlů pomáhá obcím takzvaná Ringelmannova metoda. Jedná se o velmi snadnou záležitost, ke které stačí kousek papíru s vytištěnou stupnicí. S touto stupnicí, která představuje šest polí s různou intenzitou šedosti, se porovná tmavost kouřové vlečky, která jde z komína. Pochopitelně během měření musí být dodrženy určité podmínky. Mělo by probíhat zhruba 150–400 metrů od komína, během dne a směr kouřové vlečky z komína má být přibližně v pravém úhlu na směr pozorování. Tmavost kouře (s výjimkou doby roztápění zařízení) by měla odpovídat maximálně stupni 2. O provedení měření se poté sepíše protokol, kde je uvedeno datum, čas měření, důvod měření, identifikace objektu, hodnoty, které byly naměřeny, a závěr. Musí zde být také identifikace osob, které měření provádí.
Už včera bylo pozdě
Pokud patříte k těm, kteří se k výměně starého kotle doposud neodhodlali, je opravdu ten nejvyšší čas. Nabízí se vám hned několik možností. Pokud jste zvyklí na kotel na dřevo, pouze ho vyměňte za novější, respektive povolený model. Takové kotle můžete najít například v tomto přehledu, kde si kliknutím na obrázek kotle pohodlně zobrazíte více informací. Chcete-li něco zajímavějšího, můžete sáhnout po mastkových kamnech. Jejich aktuální ceny jsou k nahlédnutí zde. V případě, že nechcete věnovat přípravě paliva tolik času, můžete sáhnout po kotli na pelety, které si většinou dokážou přikládat palivo samy. Na jejich aktuální ceny se můžete podívat zde. Samozřejmě se nabízí také plyn, jemuž dává přednost většina českých domácností. Ceny bezpečných plynových kotlů si můžete srovnat tady. V neposlední řadě stojí za zmínku tepelná čerpadla, která mají uplatnění především na místech, kde nejde topit jinak než elektřinou. Na ceny těch nejprodávanějších se podívejte zde.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Alena Čechová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
19.12.2024
Photocredit: Canva AI Product (Free Media Licence)
Za ublížení krtkovi hrozí pokuta desítky tisíc korun. Kristýna nám dala tipy, jak se ho šetrně zbavit
Krtka na zahradě nechce nikdo. Jak se ho ale zbavit a neplatit přitom tučné pokuty? Pokud byste totiž krtka úmyslně zabili nebo mu ublížili, dopustili byste se přestupku a mohla by vám být udělena pokuta až do výše několika desítek tisíc korun.
Pokuta za špatnou likvidaci stavebního odpadu může jít do milionů. I pro ty, kteří se ho zbavili poctivě
Dodržujete dopravní předpisy, všechny pohledávky platíte včas a vzorně třídíte odpad. S poctivostí přece nejdál dojdeš, říkáte si. Bohužel, ne vždy tomu tak je.
Neplatný energetický štítek mají statisíce domácností. Hrozí jim pokuta až 200 tisíc korun
Problém s neplatným energetickým štítkem se týká statisíců lidí a pravděpodobně budou jejich počty ještě růst. Mnoho majitelů přitom o tomto nedostatku nemá ani tušení. Nevyplatí se však brát na lehkou váhu.
Revize, kontrola a čištění komína není totéž. Za pochybení hrozí pokuta až sto tisíc korun
Jednou z věcí, kterou je potřeba před zimou udělat, je adekvátní kontrola komína. Ta nejenže je žádoucí, ale je také povinná a za její opomenutí mohou padat tučné pokuty.
Pálení klestí je třeba předem nahlásit. Za opomenutí povinnosti hrozí pokuta až 500 tisíc
Hlášení o pálení biologického odpadu je v některých případech nejen doporučené, ale dokonce povinné. Kdo se mu nevyhne a jaká pokuta hrozí za jeho opomenutí?
Spalování některých druhů pelet je nezákonné. Hrozí pokuta až 50 tisíc
Při výběru pelet se mějte na pozoru. Existují totiž i takové, které mohou nejen poškodit váš kotel a zdraví, ale za jejich spalování hrozí také tučná pokuta.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: