HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kotel na dřevo se zaplatil za dva roky sám. Roční úspora přesáhla 40 tisíc

Mnoho lidí se při vybírání topného zařízení podívá pouze na pořizovací cenu a je rozhodnuto – zkrátka vyhrává ten levnější. Kdo by přece platil o desítky i stovky tisíc více, když je zde levnější alternativa. Už jim však často nedochází, že vysokou pořizovací cenu dokážou některá topidla vykompenzovat nízkými náklady a počáteční investice se tak velmi rychle vrátí. To je příklad také kotle na dřevo, který se zaplatil zhruba za dva roky sám.


Jak rychle se vám vrátí počáteční investice do kotle na dřevo?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Pořizovací cena nemusí být rozhodující

Pokud zvažujete pořízení nového topného zařízení, je třeba mít na paměti, že zde není důležitá pouze samotná pořizovací cena, ale také další aspekty. Je nutné dívat se na tuto investici komplexně a zohlednit tak nejen částku, kterou za topné zařízení zaplatíte, ale také náklady na palivo, životnost zařízení, případné dotace, které můžete na topidlo dostat a podobně. Důležité je zjistit, za jakou dobu se nám investice do zařízení vrátí, tedy jakou má zařízení návratnost.

Potřebujeme se od něčeho odrazit

Pokud chceme hodnotit návratnost kotle na dřevo, je nezbytné porovnat topné zařízení s jiným systémem vytápění. Tímto referenčním bodem může být stávající způsob vytápění. Pokud žádný starý systém vytápění nemáme, můžeme životnost kotle na dřevo vztáhnout k některému aktuálně populárnímu topnému systému. Každý z těchto systémů má přitom jiné pořizovací a provozní náklady, a proto se návratnost kotle na dřevo může v různých případech výrazně lišit.

Našli jsme dobrý opěrný bod

Rozhodli jsme se pro výpočet návratnosti kotle na dřevo, pokud ho vyměníme za stávající elektrokotel. Elektrický kotel má několik nesporných výhod. Pořizovací náklady jsou relativně nízké, navíc je zde snadná instalace, jelikož není potřeba žádný odvod spalin. Obsluha je také velmi jednoduchá. Na druhé straně má elektrokotel relativně vysoké provozní náklady, tudíž i přes nízkou pořizovací cenu se může provoz elektrokotle v dlouhodobějším horizonu prodražit. Pojďme se podívat na konkrétní čísla.

Rozdíl v pořizovací ceně není zrovna malý

Pro srovnání, nový kotel na dřevo vyjde cca na 50–150 tisíc. Na aktuální ceny kotlů na dřevo se můžete podívat například zde. Pro náš výpočet si zvolíme kvalitní kotel z vyšší cenové relace, tedy kotel za 100 tisíc. Vedle toho průměrný elektrokotel pořídíte cca za 30 tisíc korun. Ceny si můžete zkontrolovat například tady. Pochopitelně lze pořídit mnohem levnější i dražší topná zařízení, avšak pro demonstraci cenového rozdílu nám postačí tento příklad. Z uvedených částek je jasně patrné, že elektrokotel má několikanásobně nižší pořizovací náklady.  

Dřevo je bezkonkurenční

Naopak z hlediska provozních nákladů vyjde vítězně určitě kotel na dřevo. Pokud bychom měli vzorový dům s roční spotřebou na vytápění 10 000 kWh, topení v kotli na dřevo by nás vyšlo zhruba na 13 tisíc korun (počítali jsme, že 1 kWh tepla získaná díky dřevu nás vyjde na 1,3 Kč). Vedle toho topení v elektrokotli, při ceně elektřiny 6 Kč/kWh, nás vyjde na 60 tisíc korun za rok.

Kdy dostanu peníze zpět?

Z informací, které jsme zjistili výše, nyní konečně můžeme dopočítat samotnou návratnost kotle na dřevo.

Pořizovací cena nového kotle na dřevo je 100 tisíc. To se může zdát jako poměrně velká investice, avšak pokud se podíváme na to, o kolik méně protopíme, hned to bude vypadat veseleji. Zatímco s elektrokotlem protopíme 60 tisíc korun za rok, s kotlem na dřevo to bude zhruba 13 tisíc korun. To znamená roční úsporu 47 tisíc korun. 

Nyní je již snadné dopočítat návratnost kotle na dřevo. A to tak, že vydělíme pořizovací náklady roční úsporou. To znamená 100 000 / 47 000. Investice do kotle na dřevo se nám tak vrátí za 2,1 roku. 

Pochopitelně se návratnost kotle na dřevo bude lišit v návaznosti na změnu ceny elektřiny a dřeva nebo podle toho, jak drahé topné zařízení si zvolíte. My jsme vybrali kotel na dřevo z vyšší cenové kategorie, avšak dají se pořídit i podstatně levnější a přesto kvalitní zařízení. Na jejich ceny se můžete podívat například zde.

Finanční injekce vše ještě zrychlí

Návratnost by byla ještě mnohem rychlejší v případě, že byste využili možnosti získat dotaci. Zatímco na pořízení elektrokotle se žádná dotace nevztahuje, při pořizování kotle na dřevo si můžete o dotaci zažádat. Tato dotace často pokryje velkou část zařízení, tudíž návratnost kotle na dřevo může být v takových případech opravdu velmi rychlá. 

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
20.01.2025

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

0

Kotel na dřevo: Kolik stojí a kdy se vyplatí?
Zvažujete do vašeho domu kotel na dřevo nebo uhlí? Kdy se kotle na dřevo vyplatí a jaké jsou aktuální ceny na trhu, zjistíte zde.

Automatické kotle se zásobníkem: Vyplatí se?
Automatické kotle se zásobníkem vytápí interiér efektivně a bez nutnosti časté obsluhy. Kotel si ze zásobníku sám přikládají topivo, zejména pelety, uhlí nebo štěpku.

KVÍZ: Které kotle zakážou a jaké dřevo má největší výhřevnost? Otestujte své znalosti ohledně topení dřevem
Topení dřevem není žádnou novinkou. I přesto jsou kolem něj otázky, ve kterých nemají jasno ani ti, kteří topí dřevem desítky let. Jak jste na tom se svými znalostmi vy?

Ringelmannova metoda pomáhá obcím odhalit zakázané kotle. Majitelům hrozí pokuta
Existuje hned několik způsobů, jak mohou obce používání starých kotlů odhalit. Mezi ně patří i Ringelmannova metoda.