HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pálení klestí je třeba předem nahlásit. Za opomenutí povinnosti hrozí pokuta až 500 tisíc

Podzim je v plném proudu, a to pro mnohé znamená, že nastal ten pravý čas na úklid jejich pozemků. Řada lidí se tak pouští do pálení přebytečných větví, listí a podobně. Pálením se sice snadno a rychle zbavíte nepořádku, můžete však kvůli němu nechtěně přivolat hasiče, kteří jsou zrovna zapotřebí jinde. Tomu se přitom dá snadno předejít s pomocí hlášení o pálení biologického odpadu. To je nejen doporučené, ale v některých případech dokonce povinné.


Nezapomeňte dopředu nahlásit pálení biologického odpadu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pixabay (CC0)

Pálení vs. vypalování

Pálení biologického materiálu je často zaměňováno s vypalováním. Jedná se však o dva odlišné pojmy. Vypalování porostů, tedy záměrné ničení trávy, křoví nebo rákosí pomocí ohně, je v České republice přísně zakázáno. Stanovuje tak zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, který zakazuje vypalování porostů jak fyzickým osobám, tak právnickým osobám a podnikajícím fyzickým osobám, přičemž porušení tohoto zákazu vede k vysokým finančním postihům. Pro fyzické osoby může pokuta za vypalování dosáhnout až 25 tisíc korun, zatímco pro právnické osoby je stanovena až do výše 500 tisíc korun.

Povoleno, ale má to svá pravidla

Naproti tomu pálení biologického odpadu je u nás docela běžnou činností, která probíhá především na jaře a na podzim. Ačkoliv je pálení povoleno, je třeba dodržovat určitá pravidla, aby nedocházelo k nežádoucímu šíření požáru. V první řadě musí být u spalování odpadu vždy přítomna osoba starší 18 let a na místě by mělo být dostatečné množství hasebních látek. Oheň nesmí být rozděláván pomocí hořlavých látek a pokud nastane silný vítr, musí být pálení okamžitě přerušeno. Místo pálení dále můžete opustit až po úplném uhašení ohně atd.

🔴 Právě probíhá:

Stavební veletrh ONLINE 2025

V těchto dnech probíhá největší český online stavební veletrh Veleton. Přes 40 živých vysílání odborníků a soutěže v celkové hodnotě přesahující 500 000 Kč.

Vstoupit zde →

Musím pálení nahlásit?

Právnické a podnikající fyzické osoby mají povinnost každé pálení biologického materiálu nahlásit, a to příslušnému hasičskému záchrannému sboru. Pokud svou povinnost nahlásit pálení biologického odpadu nesplní, hrozí jim vysoké sankce. Pokuta se může vyšplhat až k částce 500 tisíc korun.

Fyzické osoby, které chtějí na svém pozemku pálit biologický odpad, jako je listí, tráva nebo větve, nemusí tuto činnost nutně hlásit hasičskému záchrannému sboru. Pokud však plánujete pálení většího množství odpadu, doporučujeme vám tuto aktivitu nahlásit i přesto, že zde není povinnost. Předejdete tak zbytečným výjezdům hasičských jednotek, které mohou být v danou chvíli více potřebné na jiném místě.

Jak můžete pálení nahlásit?

Nahlásit pálení lze dvojím způsobem. Můžete zavolat na krajské operační a informační středisko HZS nebo vyplnit jednoduchý online formulář na internetu. Zde bude třeba uvést datum a místo pálení, jméno osoby, která je za pálení odpovědná, a kontakt, dále dobu, po kterou bude pálení probíhat, druh spalovaného materiálu a způsob zabezpečení místa. Na podrobný návod se můžete podívat v galerii níže.

Nahlašujete pálení hasičskému záchrannému sboru?

Ano, mám to povinné.

29

Ano, i když to nemám povinné.

67

Ne.

184

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
30.10.2024

Photocredit: Pixabay (CC0)

2

Požární odolnost dřevostaveb 3. díl - Nosné konstrukce a třídy reakce na oheň
Požární odolnost konstrukcí dřevostaveb musí splnit normy ČSN 730810. Jak?

Video: Zapalte si finský oheň a grilujte i v zimě
Plánujete grilovačku nebo survival pobyt v divočině? Naučte se rozdělávat finský oheň! K čemu slouží a co k němu potřebujete, se dozvíte ve videu.

Elektrický krb: Zatopíte si bez sazí, ale s romantikou
Milujete plápolající oheň v krbu, ale nemáte na pravý krb místo ani prostředky? Pořiďte si efektivní elektrický krb. O příjemné plameny z krbu nepřijdete a neumažete si ruce! Elektrický krb do domu či paneláku, stačí si vybrat.

5 mýtů o dřevostavbách: Hoří rychleji než zděné domy?
O dřevostavbách se toho povídá hodně. Mají nižší životnost. Zničí je houby. Rychle shoří. Nic z toho není pravda. Vysvětlíme proč.

Požární specialista vysvětlil, jak mohou lidé snadno zastavit šíření požáru a snížit škody na domě
Když začne hořet dům, a protentokrát neuvažujme nad stavebním materiálem, spousta majitelů se snaží oheň uhasit. Tyto hrdinské činy jsou z pohledu požárních specialistů zbytečné.

KVÍZ: Čím uhasit hrnec na sporáku a čím počítač? Zjistěte, zda víte, co dělat v krizové situaci
Stačí jen chvilka nepozornosti a oheň je na střeše. A to doslova. Požár ale nemusí vždy končit tragicky. Pokud ho zachytíte v zárodku a použijete správnou pomůcku, můžete ho zlikvidovat dřív, než by hasiči vůbec stihli vyjet.

Lidé jsou vystrašeni z podivných oznámení o nedoplatku za komunální odpad
Filip se kvůli chaotickému systému nemohl dopátrat, kolik a zda vůbec dluží za komunální odpad. Všude totiž tvrdili něco jiného.

Úředník může udělit pokutu na základě barvy kouře. Zkontrolujte si kouř pomocí jednoduché metody
Všichni, kdo vytápí domácnost pomocí kotle, by měli zbystřit. Tím, že jste se zbavili nepovoleného zařízení, ještě nemusíte mít vyhráno. Pokuta vám hrozí, i pokud máte kotel nového typu.

Ringelmannova metoda pomáhá obcím odhalit zakázané kotle. Majitelům hrozí pokuta
Existuje hned několik způsobů, jak mohou obce používání starých kotlů odhalit. Mezi ně patří i Ringelmannova metoda.

Po smrti otce převzala řemeslo a stahuje dřevo z lesa. Kráska ze Šumperka se tvrdé práce s těžkou technikou nebojí
Tato blonďatá kráska z olomouckých lesů řídí lesní stroje, na které si troufne málokterý řidič a s těžkou technikou si poradí lépe, než někteří muži. V exkluzivním rozhovoru se Zuzanou Navrátilovou jsme se zaměřili na její osobní život.