HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

„Máte vytopený sklep? A mohla bych ho vidět?“ Víme, kdy vás pojišťovna nemůže odmítnout

Počasí si s námi toto léto tak trochu hraje. Extrémně vysoké teploty rychle střídají bouřky a prudké deště, které po sobě na mnoha místech v republice zanechávají hotovou spoušť. Řada lidí žije v domnění, že pokud by je neštěstí v podobě povodně postihlo, pojišťovna jim vše uhradí. Pojistku si přece hradí poctivě každý měsíc. Může se však stát, že to s pojistným plněním nebude tak horké, jelikož má vaše pojistka mezery. Jak se dobře pojistit a jak při uplatnění pojistky postupovat?


Přesvědčte se, že máte uzavřenou pojistku tak, aby vám to k něčemu bylo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Richenza (Wikimedia Commons CC 3.0)

Kdo je připraven, není překvapen

Povodně jsou bohužel stále častějším jevem, který se čas od času přižene a zanechá po sobě velké škody. V lepším případě na majetku, a v tom horším dokonce na zdraví. Ačkoliv mnoho lidí razí filozofii „raději na to ani nemyslet, ať to nepřivoláme“, je lepší se na takové situace připravit dopředu než později litovat.

Buďte rychlejší než povodeň

Rozsah škod, které povodně ve vaší nemovitosti způsobí, lze více či méně redukovat už dopředu. Důležitou roli totiž hraje prevence, respektive opatření, která můžete udělat, abyste minimalizovali škody způsobené povodní.

Jedna z nejdůležitějších věcí (a zároveň bohužel jedna z mála), kterou můžete udělat, je sledovat pozorně předpověď. Pokud uvidíte hlášení, že se má v nejbližší době přihnat bouřka a přívalové deště, udělejte vše pro to, aby škody byly co nejnižší. Pokud máte čas a možnost, uložte alespoň ty nejcennější věci na místa, kde je nejmenší pravděpodobnost, že se voda dostane. Nezapomínejte ani na dobré uschování dokumentace, kterou máte ke sjednané pojistce.

Poctivá dokumentace nadevše

Pokud chcete mít co největší šanci, že získáte od pojišťovny adekvátní částku, je klíčové vše pořádně zdokumentovat. Udělejte proto kvalitní, výstižné a detailní fotografie postižené oblasti a všech poškozených věcí. Teprve poté odčerpejte vodu a odstraňte nepořádek, nejrůznější bahno a trosky. I zde můžete pro jistotu vše dokumentovat. Pokud je to možné, shromažďujte poškozené věci pro následnou prohlídku ze strany pojišťovny.

Míra radiace, kvalita ovzduší i přímé přenosy z celé ČR. Meteoradar poskytuje veřejnosti nevídané informace

Správný postup při nahlašování škody

Škodu byste coby majitelé poškozené nemovitosti měli nahlašovat co nejdříve. Máte přitom hned několik možností, jak to udělat. Patrně nejpohodlnější varianta je učinit tak přes online formulář, který najdete většinou na webových stránkách příslušné pojišťovny. Výhoda je, že do něj většinou můžete nahrát již všechny požadované soubory. Další varianta je nahlásit škody přímo na pobočce nebo telefonicky.

Žádost by měla být co nejpodrobnější, obsahovat vaše údaje, číslo pojistné smlouvy a číslo vašeho účtu. Přiložte také seznam zasažených věcí včetně jejich stáří, rozsahu poškození, ceny a zejména pořízené fotografie. Pokud si pojišťovna vyžádá nějaké doklady, poskytněte je. V případě, že jste prováděli opravy, pečlivě si uchovejte všechny účtenky a faktury.

Po nahlášení události vás kontaktuje likvidátor pojišťovny, který provede prohlídku a posoudí nárok na odškodnění a jeho výši.

Svoji pojistku si raději zkontrolujte

Pozor si také musíte dát na to, co přesně máte pojištěno a jak. Mnoho lidí má jistě zkušenosti s tím, že se pojišťovna snaží najít důvody, proč lidem peníze nevyplatit. Je proto důležité nemít v pojistné smlouvě žádné slabé místo, mít ji správně sestavenou a být krytí komplexně.

Někteří lidé mají pojištěný pouze dům jako takový, chybí jim však pojištění domácnosti či odpovědnosti. Pojištění nemovitosti se vztahuje pouze na stavbu. Aby vám pojišťovna finančně nahradila nábytek a další zařízení, je třeba mít pojištění domácnosti.

Mnoho lidí si však výše zmíněné neuvědomuje. Žijí tak v přesvědčení, že jsou neprůstřelně pojištění, ve skutečnosti by však nedostali od pojišťovny ani korunu. Vyplatí se tak zjistit si, jakou pojistku si vlastně každý měsíc platíte.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
19.08.2024

Photocredit: Richenza (Wikimedia Commons CC 3.0)

1

Jsou hromosvody povinné? Kdy je potřeba mít ochranu proti úderu bleskem?
Stavíte dům a nejste si jistí, jestli potřebujete mít hromosvod? Podívejte se na varianty hromosvodů a jejich cenu.

Nedejte zlodějům šanci a zabezpečte svůj byt před odjezdem na dovolenou
Chystáte se na dovolenou a nechcete nechat váš dům na pospas zlodějům? Poradíme vám, jak si zabezpečit dům tak, abyste mohli v klidu odjet.

Cesta k jejich vysněné dřevostavbě byla strastiplná. Čím vším si museli projít?
Osud jim nachystal nelehkou cestu k vysněnému bydlení. Čím vším si museli projít a jak se jim dnes žije? Přečtěte si příběh plný strastí a neuvěřitelných příhod.

Pojišťovny těží z nepozornosti lidí i nejasné vyhlášky. Poškození nemusí dostat ani korunu
Nebezpečí hromosvodů často není vidět. Revize vyjde na tisíc korun a pomůže předejít sporům s pojišťovnou.

Povodeň jim zničila domov. Už bez dětí si museli manželé postavit nový dům, zamířili do Liberce
Takovou živelnou katastrofu by nepřáli ani svému největšímu nepříteli. Přišli o všechno a museli se s tím smířit. Jednoduché to nebylo a jak ostatně popisují sami, strach, který zažili, je bude ještě dlouho doprovázet.

V padesáti si postavili menší dům (83 m2) bez radiátorů a se zahrádkou. „Jsme celoročně jako na chatě,“ pochvalují si majitelé od Brna
Jitka a Zdeněk si nechali postavit menší bungalov 4+kk na stáří nedaleko Brna. Stavbu chtěli stihnout dokončit do padesátky. Kde získali krásný pozemek, proč se jim protáhl začátek stavby a jaké si zvolili vytápění? To vše se dozvíte v exkluzivním rozhovoru pro Dřevostavitele.

„Sousedé mě po silných deštích nahlásili na úřad,“ říká Aleš. Musel platit tisíce, i když byla chyba na jejich straně
Soused, který bydlí v mírném svahu přímo pod Alešem, ho požádal o zadržení vody na jeho pozemku. Tuto žádost ale Aleš nevyslyšel, a tak ho soused nahlásil na stavebním úřadě. Byť se posléze ukázalo, že byl pan Aleš v právu, tisíce z jeho peněženky jen lítaly.

Aktualizované mapy záplavových zón. Ukazují, kam až se voda může dostat
Zjistěte, jak moc je oblast, kde žijete, ohrožena záplavami. Přinášíme vám záplavové mapy, které ukazují, kam až se může dostat velká voda.

„Po povodních jsme nemohli sehnat nic na vysušení domu,“ vzpomíná Iva. „Děsí mě, jak to bude tentokrát.“
„Povodně nám v roce 1997 zaplavily dům. Když jsme poté chtěli dát věci do pořádku, nebylo jak. Ať jsme se tehdy ptali kdekoliv, za žádnou cenu jsme nemohli odvlhčovač sehnat,“ říká Iva z Moravy. A nebyla tehdy jediná.

Povodně způsobily rodinám milionové škody. Majitelé dřevostaveb zveřejnili fotky po katastrofě
Jistě si dokážete představit, jaké obavy museli zažívat majitelé dřevostaveb v případě nedávných povodní, které zasáhly Českou republiku. Našemu stavebnímu portálu poskytli fotografie svých domovů i míst, kudy jim do domu zateklo. Fotky najdete ve fotogalerii.