Nedejte zlodějům šanci a zabezpečte svůj byt před odjezdem na dovolenou
Ačkoliv je teprve květen, letní počasí je už v plném proudu a většina z nás začala plánovat letní volno. Všichni se na ně už těšíme a málokdo z nás si uvědomuje, že naším odjezdem na dovolenou necháváme náš domov na pospas zlodějům. Ptáte se, jak tedy připravit váš byt či dům na vaši nepřítomnost? Přečtěte si naše tipy a můžete si bez obav užít dovolenou.
Prázdniny bývají nejrizikovějším obdobím v roce. Jak potvrzují policejní statistiky, aktivita zlodějů se vždy v období letních dovolených výrazně zvyšuje. Nahrává jim především neopatrnost majitelů bytů a rodinných domů, kteří bezstarostně odjedou na vysněnou dovolenou a zanechají svůj domov nechráněný.
Zde najdete několik tipů, jak váš dům zabezpečit a s klidem si tak užít letní volno.
1. Mlčeti zlato
Každý z nás se rád pochlubí, kam jede na dovolenou a jak se na ni těší. Nejspíš není problém to sdělit rodině či sousedům, ale zveřejňovat datum odjezdu a návratu na sociálních sítích už dobrý nápad není. Policisté i pojišťovny se shodují na tom, že čím méně lidí o vašem odjezdu ví, tím lépe. Datum odjezdu na dovolenou zveřejněné na Facebooku je vlastně pozvánkou zlodějům k návštěvě vašeho domu.
2. Udržte dojem obydlenosti
Tím, že dům zabarikádujete, v podstatě všem ukážete, že jste ho opustili. Týden zatažené žaluzie či schránka plná letáků může zloděje snadno navnadit. Zkuste někoho požádat, aby vám občas schránku vybral, zalil květiny, rozsvítil světla či vyvětral a vytvořil tak dojem, že v domě pořád někdo je a nebude tak lehké ho vyloupit. Iluzi obydlenosti můžete bytu dodat i tím, že nainstalujete časový spínač, který sám občas rozsvítí světla nebo zapne televizi.
3. Základem je kvalitní zámek
Dveře a cylindrická vložka jsou to první, co zloděj vidí. Většina zlodějů zámky zná a dokáže už pohledem rozlišit, jak odolná vložka je. Zlodějům odolné jsou pouze vložky s vyšší bezpečnostní třídou, které mají ve svém mechanismu zabudované ochranné prvky proti většině zlodějských metod.
K nejpoužívanějším metodám zlodějů patří odvrtání, vytržení, bumping a planžetování. Na všechny tyto metody jsou bezpečnostní vložky ve vyšších třídách odolné a zloděj si rozmyslí, jestli bude několik hodin bojovat s vložkou, nebo půjde raději o dům dál, do kterého se dostane jednodušeji.
Pozor na nekvalitní či zastaralé vložky, ty totiž zloděj překoná jako nic. Stará vložka navíc může mít už dávno propadlou certifikaci a v případě vloupání vám pojišťovna neproplatí ani korunu. To samé platí i tehdy, pokud máte ve dveřích namontovanou vložku nízké bezpečnostní třídy, která není vybavena řádnými ochrannými prvky.
TIP: Jak poznáte, že máte kvalitní moderní vložku? Zajděte s klíčem k zámečníkovi – ten vám podle klíče typ vložky okamžitě určí.
4. Nezapomeňte na dveře
Samozřejmě ani ten nejlepší a nejodolnější zámek nic se zlodějem nezmůže, pokud je vsazený do prastarých napůl papírových dveří, které zloděj vykopne nohou. Naopak certifikované bezpečnostní dveře vsazené do bezpečnostních zárubní dokážou ve většině případů odolat zlodějským páčidlům, nebo zloděje od jejich dobývání odradit. Nepodceňte ani bezpečnostní kování, pouze kompletní zabezpečení dveří je dělá opravdu odolnými. Dveře jsou tak odolné, jak odolný je jejich nejslabší bod.
Čtěte dále: Bezpečnostní dveře do bytu i domů: Výběr v 6 krocích
5. Zkontrolujte i okna
Před odjezdem také pečlivě zkontrolujte, zda máte všude zamčeno a zabezpečená okna. Může se totiž stát, že máte skvělé zabezpečení, ale necháte otevřenou ventilaci. Pro zloděje už pak není žádný problém se k vám dostat. Někdy zloděj neváhá rozbít okno. Pokud má na sobě bezpečnostní fólii, která zabrání jeho vysypání, nebo se jedná o vrstvená bezpečnostní skla a skla s drátěným pletivem, je pro zloděje výrazně těžší se do domu dostat a zvyšuje se šance, že ho někdo zahlédne a zavolá policii.
6. Pojistěte se
Přestože máte byt zabezpečený, je dobré ho mít i pojištěný. Při uzavírání pojištění si s pojišťovnou ověřte, jakou bezpečnostní třídu vyžadují u cylindrické vložky. Většina pojišťoven vyžaduje minimálně 3. bezpečnostní třídu. Požadavky kladou také na dveře, zárubně a kování. Nesmíte zapomenout, že pokud máte s bytem propojenou garáž, musí i ta mít kvalitní zámek – jinak vám pojistka nemusí být vůbec uznána.
Máte nějaké další osvědčené postupy, jak zabezpečit váš dům nebo byt před nechtěnou návštěvou zlodějů? Napište nám do diskuse.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Eva Zupančič
Vydáno dne:
17.05.2018
Photocredit: Informedmag.com
Posuvné dveře na stěnu: 5 výhod, které vám ulehčí život
Posuvné dveře na stěnu mají těchto 5 výhod, které vám ulehčí život. Inspirujte se.
Zašupovací, zatahovací, šoupací, neboli shrnovací dveře
Jaký je přínos shrnovacích dveří, v čem jsou jejich výhody? Odpoví článek.
Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu?
Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu? Jaké jsou výhody a nevýhody?
Posuvné dveře, zasouvací, zasunovací? Máme v tom jasno
Posuvných dveří se vyrábí celá řada variant. Připravili jsme pro vás důležité informace k posuvným dveřím, se kterými se můžete na trhu setkat.
Skleněné posuvné dveře: 4 věci, které musíte vědět, než si je koupíte
Přemýšlíte, že si domů pořídíte skleněné posuvné dveře? Proto si přečtete tento článek, který vám celou problematiku skleněných posuvných dveří přiblíží.
4 způsoby, jak zvolit předokenní rolety nebo předokenní žaluzie
Řešíte, zda pořídit předokenní rolety nebo žaluzie? Rozebrali jsme pro vás čtyři základní kritéria, podle kterých zvolíte předokenní žaluzie nebo rolety.
Interiérové dveře: Jak a podle čeho je vybrat
Jaké jsou typy interiérových dveří, v čem se liší a jaké jsou konstrukce? Materiály pro interiérové dveře a zárubně naleznete v našem článku.
Bezpečnostní dveře do bytu i domů: Výběr v 6 krocích
Máte dostatečně zabezpečený dům či byt? Bezpečnostní dveře vám pomohou s ochranou vašeho majetku. Druhy a ceny bezpečnostních dveří naleznete v našem článku.
Venkovní vchodové dveře do domu i do bytu: Jaké jsou možnosti?
Venkovní vchodové dveře do bytu a domu zvyšují bezpečnost vaší domácnosti. Zároveň by měly dobře izolovat. V článku najdete tipy, jak vchodové dveře vybrat.
Po návratu z dovolené zjistili, že se k nim nastěhovali cizí lidé. Dostat je pryč trvá měsíce
Příběh jako z bláznivé komedie zažila na vlastní kůži rodina, která po návratu z dovolené zjistila, že se k nim domů mezitím nastěhoval někdo jiný. To byl však jen začátek. Horší bylo zjištění, že vystěhovat tyto nezvané hosty, kteří se navíc do domu dostali násilím, je legální cestou obtížné a bude to trvat měsíce.
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA
- Vchodové dveře
- Bezpečnostní dveře
- Vchodové dveře do bytu
- Vchodové dveře do domu
- Vchodové dveře 80 cm
- Bezpečnostní dveře do bytu
- Protipožární dveře
- Venkovní vchodové dveře
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: