Chlapi si ve třech postavili zahradní pec. Podle jejich návodu to zvládne každý
Filip a jeho dva přátelé dostali při jedné večerní debatě s pivkem v ruce geniální nápad. Postavili si úplně sami pec na pizzu (a na další libové masové pokrmy) a podělili se se zbytkem světa o návod krok za krokem. Doplnili i vlastní tipy, seznam potřebných materiálů, a dokonce i fotku prvního jídla. Netradiční postup je velmi jednoduchý a podle Filipa ho dokáže zrealizovat téměř každý. Jeho pec na pizzu se stala středobodem každé zahradní party a rodina i hosté si ji nepomohou vynachválit.
Tři chlapi, pivka a nápady se linou samy
Nápad postavit si vlastní pec na pizzu dostal Filip se svými dvěma kamarády během jedné večerní debaty. Obdobné „sedánky“ u něj na zahradě pořádají pravidelně, a tak usoudili, že se jim taková pec hodí. Jak Filip sám prozradil, dnes v ní nepřipravují jen pizzu, ale pečou v ní i větší kusy masa (pomalu vařená jehněčí plec, vepřový bůček, hovězí žebra, vepřová žebra, a dokonce připravili jednou i celý hrnec kari). V jeho peci na pizzu se zkrátka rozdělává oheň pravidelně a hosté jsou vždycky nadšení z příjemné atmosféry. Konec tlachání, pojďme se podívat blíže na postup stavby.
Krok 1: Nachystejte si vše, co budete potřebovat
Existuje mnoho různých stylů pecí na pizzu, od malých hliněných pecí po větší betonové pece. To, co se rozhodnete postavit, závisí na několika faktorech, včetně rozpočtu, volného místa na zahradě a vašeho času. Chlapi se rozhodli postavit pec větších rozměrů určenou především na pečení pizzy. Aby ji mohli v případě potřeby přesunout na jiné místo v zahradě, postavili ji na dřevěné bedně (samozřejmě s vysokozdvižným vozíkem, protože celková váha pece se pohybuje okolo půl tuny).
TIP redakce: Doporučujeme zvolit jedno místo a pec poté nepřesouvat. Dozajista najdete trvalé umístění, kde si pod pec postavíte vyšší základ z cihel (tak, aby pec na pizzu byla v úrovni pasu).
Co budete potřebovat:
- Písek větší frakce (běžný písek obsahuje ve směsi malé množství kameniva),
- stavební písek (jemnější písek, který je dobrý pro detailní práci),
- cement,
- kamenivo,
- kbelík nebo hrnec, který bude sloužit jako forma na vytvarování komína (nemusí být, ale pomůže vám to),
- malý nerezový kouřovod,
- stěrka na pokládku cihel,
- cihly (ideálně odolné vůči teplu, ale není to nezbytné),
- velká celofánová folie nebo plastový pytel,
- nějaké staré kusy dřeva nebo pěny na tvarování oblouku,
- exteriérová kompaktní (dřevotřísková) deska,
- dřevěná paleta,
- vrtačka,
- vruty do dřeva,
- pila na dřevo.
Přesné množství závisí na velikosti pece, kterou se rozhodnete postavit. Slovy pana Filipa: „Tuto troubu můžete stavět postupně, takže není potřeba znát na začátku přesné množství. Mnoho lidí mi taky říkalo, že při stavbě pece by se měly používat žáruvzdorné cihly. Při zahřátí na vysokou teplotu se mohou standardní stavební cihly roztáhnout a způsobit, že trouba trochu popraská. Tuto troubu jsme měli extrémně horkou a opravdu jsme neměli problémy s praskáním.“
Krok 2: Vytvořte si základy
Jakmile najdete vhodné místo pro umístění pece na pizzu, položte tam paletu a ujistěte se, že je položená vodorovně. Terén, na který se pokládá, nemusí být rovný, takže v případě potřeby použijte několik odřezků dřeva, které zaklíníte pod paletu a narovnáte ji.
Poté uřízněte část dřevotřískové desky, která přesně pasuje na základnu palety. Nařežte i několik pruhů dřevotřískové desky, které jsou cca 50 mm vysoké, a vytvořte s nimi boční hrany. Dbejte na to, aby mezi deskami nebyly velké mezery – tato konstrukce vám bude sloužit jako taková vana, do které posléze nalijete betonovou směs.
Beton smíchejte v poměru 1 : 2 : 4 (1 díl cementu, 2 díly písku s větší frakcí, 4 díly kameniva) a poté ho nalijte do formy. Můžete použít delší dřevěné hladítko, abyste zajistili, že beton bude plochý a bude mít hladký povrch. Tato horní vrstva bude ve finále dno pece, na které budete pokládat třeba onu pizzu, takže se snažte, aby byla co nejhladší.
Krok 3: Vytvořte si plán a uspořádejte si cihly dopředu
Před trvalým upevněním cihel je dobré položit si je zhruba do finální podoby. U standardních cihel je pan Filip doporučuje rozřezat na polovinu, abyste měli lepší tvar pece. Nejenže uspořádáním cihel předem zjistíte, kde budou umístěné, také budete vědět, kolik jich budete zhruba potřebovat.
Pokud hledáte pec na pizzu, kterou byste jen koupili a umístili na zahradu, podívejte se na aktuální ceny zde. Pokud si však potrpíte na kvalitu, vzhledově hezčí a kvalitní (cenou vykoupené) kousky najdete zde.
Krok 4: Vytvořte si klenbu
Klenba bude tvořit stříšku té části, kudy budete vkládat pokrmy do pece (viz obrázek níže). Obecně řečeno, tato klenba je asi ve 2/3 výšky celé pece. K vytvoření podpěry použili chlapi pěnu, vy můžete použít třeba vrstvenou lepenku nebo taky odřezky z dřevotřískové desky k vytvoření křivky, na které jsou poskládané cihly do oblouku. Jedná se pouze o podporu v době, kdy vám bude cihlová klenba tvrdnout.
Krok 5: Je čas na zpevnění cihel
Dalším krokem je připevnění první (broušené) vrstvy cihel na místo pomocí jemné směsi cementu a jemného písku (poměr asi 1 : 3). Nezapomeňte touto směsí připevnit také vyskládanou klenbu, aby měla dostatek času na tvrdnutí. Poté položte celofánovou folii přes základní vrstvu i klenbu a začněte ji plnit pískem (viz první obrázek níže). Vznikne vám tak uvnitř pece písková forma, kterou můžete vidět na druhém obrázku. Ta je vytvořena z toho důvodu, aby se o ni mohly cihly opírat, zatímco jsou z druhé strany připevňovány (zabrání zhroucení, když je směs ještě vlhká). Písek je zabalen do celofánu nebo plastového pytle, aby nedošlo k jeho přilepení na vnitřní stranu pece, kde může zůstat trochu vlhkého cementu. Následně na sebe začněte skládat cihly a připevňovat je k sobě cementovou směsí tak, aby vám vznikl požadovaný tvar.
V této fázi se také zaměříme na komín samotné pece. Nerezový kouřovod usadíme namísto provizorního kbelíku (či hrnce), kolem kterého jste nejdříve skládali cihly. Kouřovod umístěte do připravené díry a pečlivě ho na místě upevněte cementovou směsí, aby kolem něj nezůstaly žádné otvory. Tím, že budete mít komín o něco výše než dvířka, zajistíte, že kouř bude vycházet ven z komína, nikoli jen z přední části trouby.
Krok 6: Vytvořte betonovou vnější vrstvu a odstraňte podpěry
Přimíchejte ještě trochu betonu ve stejném poměru jako v kroku č. 2 a rozprostřete jej po celé vnější straně pece na pizzu. Nejenže díky tomu pec na pizzu lépe vypadá, ale poskytuje více izolace, která udrží vaši troubu déle teplou. Jakmile beton vyschne (což obvykle trvá několik dní), je čas odstranit podpěry pro oblouk.
Krok 7: Odstraňte podpěry a písek
Po odstranění podpěr se snáze dostanete dovnitř pece k pytli s pískem, který v současné době stále zabírá celý vnitřek. Opatrně roztrhněte stranu pytle a začněte vyhrabávat písek. Po odstranění většiny písku lze vytáhnout celou plastovou folii a vymést ven zbývající písek.
Krok 8: Vytvořte nejprve malý oheň
Nejprve byste měli v peci vytvořit malý oheň, aby se vnitřek trouby pomalu vysušil. Poté je čas na pizzu. Chlapi neotáleli a jednu si upekli hned po dokončení stavby.
Máte za sebou také vy úspěšný projekt svépomocí?
Pošlete nám na e-mail redakce@drevostavitel.cz fotografie postupu realizace libovolného projektu, které budou doplněné o váš příběh. Můžete se touto jednoduchou formou podělit o své kutilské projekty, a inspirovat tak statisíce lidí.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
06.06.2024
Photocredit: Filip R. (se souhlasem)
Sauna svépomocí krok po kroku – postup a výkresy ke stažení
Saunovací sezona se blíží a nastává pravý čas se na ní připravit. Spojili jsme se proto s panem Ivanem, kutilem, který si i jako laik dokázal postavit vlastní, velmi zdařilou saunu na zahradě v Karviné.
Své ženě postavil Michal luxusní venkovní kuchyni. Zvládl to svépomocí a prozradil postup i cenu
Venkovní kuchyně je pravděpodobně snem i vaší ženy. Michal poprosil svého otce a vymysleli brilantní a velmi kreativní plán. Dali hlavy dohromady a společnými silami dokončili velký projekt, ze kterého byla celá rodina v šoku.
Pergola u domu, kterou obdivuje každá návštěva. Tesař z Hradce poslal postup ke stavbě svépomocí + výkresy ke stažení
Kutil Ladislav z Hradce se s námi podělil o detailní postup stavby pergoly a připojil i dokumentaci ke stažení. Proč si zvolil modřínové BSH hranoly a jak vyřešil kritické zatékání vody?
Itálii má na zahradě každý den. Nadšenec si postavil vlastní pec na pizzu a zveřejnil fotopostup stavby
Kutil nám popsal postup výroby pece na pizzu velice laicky – tak, aby si ji podle něj mohli postavit i kutilové začátečníci. Projekt si zvládnul navrhnout sám a jediné, co koupil jako polotovar, byla samotná pec. Tu si však šikovným nápadem vylepšil.
Alergie na elektromagnetické záření ji donutila postavit si speciální dům
S rozvojem technologií a všudypřítomným zářením mobilních telefonů a wi-fi sítí se do stále větší pasti dostávají lidé, kteří trpí velmi specifickým a stále ne příliš probádaným problémem, který je zjednodušeně označován jako alergie na elektromagnetické záření.
Komáři převzali kontrolu nad celou zahradou. Zoufalý zahrádkář neví, jak situaci řešit
Režiséři, kteří se specializují na horory, už představili světu nejeden film, který vychází z útoků všelijakých tvorů. Byli tu mravenci, pavouci, dokonce i ptáci.
Zahradní jezírko lze vytvořit snadno a levně svépomocí. Inspirujte se nejzajímavějšími nápady v naší galerii
Mít na pozemku jezírko je sen každého zahrádkáře. Přinášíme návod, jak z tohoto snu udělat skutečnost. Připravte se však na to, že vám všichni sousedé z okolí budou závistivě nakukovat přes plot.
Tomáš si splnil sen většiny chlapů a postavil si na zahradě vlastní výčep. Máme pro vás snadný návod
Vlastní pípa povolena, ale sud na očích je nepřijatelný. Takové zadání dostal Tomáš od své manželky. Holt úděl ženatého muže. Naštěstí se nejedná o nic, s čím by si Tomáš neporadil.
„Nemohl jsem se dívat, jak žáci a učitelé posedávají na zemi.“ Školník Martin jim vyrobil originální posezení
Když se něco dělá, má se to dělat pořádně. Když už tedy učitelé i děti posedávají kolem stromu, proč jim tam nevyrobit rovnou příjemné posezení? Školník Martin na nic nečekal a rozhodl se to celé vzít do svých rukou.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: