HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Fotovoltaika i solární panely mohou stát majitele život. Nebezpečí je však v něčem jiném, než si lidé myslí

Kdo by chtěl mít elektřinu i ohřev vody za dobrou cenu, a navíc být v tomto ohledu zcela soběstačný? Patrně každý. Fotovoltaiky a solární panely mají však také svoje stinné stránky, které je třeba brát v potaz. Mezi ně patří například potenciální rizika, která v sobě tato zařízení skrývají. A nejedná se pouze o požáry, jak byste možná čekali.


Fotovoltaika i solární panely vás mohou stát život. Nebezpečí však spočívá jinde, než byste čekali
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Tereza Š. (se souhlasem)

Dobrý sluha, ale zlý pán

Fotovoltaiky i solární panely zažily v posledních několika letech obrovský boom. Pokud jdete po ulici a zaměříte se na střechy domů, možná budete sami překvapeni, na kolika z nich se tyto systémy nachází. Ať už jde o fotovoltaiku, která vyrábí elektřinu, nebo solární panely, které slouží k ohřevu vody, objevíte je téměř na každém kroku. Domácnosti si tyto systémy pořizují ve velkém, jelikož je láká vidina větší energetické soběstačnosti, ale také co největší možné úspory. Na kolik vás vyjde pořízení fotovoltaických či solárních panelů, se můžete podívat například zde. Je však třeba se mít na pozoru, protože tento typ systémů nemusí být vždy pouze dobrý sluha, ale může se ukázat také jako zlý pán.

Nebezpečí zastíněno požáry

Solární panely, a především pak fotovoltaika v sobě skrývá několik rizik. Ta spočívají především v potenciálních požárech, které jsou zapříčiněny nekvalitními komponenty například z asijských e-shopů nebo neodbornou instalací, či dokonce instalací svépomocí. Při té může dojít k mechanickému poškození panelů kvůli nevhodné manipulaci nebo špatnému dotažení spojů. Ačkoliv si většina lidí vybaví ve spojení s fotovoltaikou či solárními panely právě výše zmíněná rizika, hrozí zde ještě jiné nebezpečí, o kterém se sice tolik nemluví, může však být fatální.

V sázce je více než poničení panelů

Tím, že fotovoltaiku či solární panely koupíte a necháte si je nainstalovat, práce nekončí. Důležitá je také následná údržba, a to především na podzim, kdy na panely padá listí, nebo v zimě, když napadne sníh. Všichni pochopitelně chtějí, aby jejich zařízení fungovalo co nejvíce efektivně, a proto se majitelé vydávají na střechu s cílem své panely vyčistit či omést. Zde se však skrývá potenciální riziko. S rostoucím počtem fotovoltaik a panelů totiž přibývá také pádů ze střechy, které jsou důsledkem ometaní panelů. Při takovém pádu může pochopitelně dojít k velmi vážnému zranění, a v krajním případě dokonce ke smrti.

Podobný případ se stal letos ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde došlo k pádu 37letého muže. Ten se zřítil ze střechy, když čistil solární panely. Pro muže, který spadl z šestimetrové výšky, musel letět záchranářský vrtulník a došlo u něj k vážnému poranění páteře.

Pozor, klouže to

Je mnoho majitelů, kteří se do čištění panelů vůbec nepouští. Pokud jsou totiž správně nainstalovány, měly by se do značné míry čistit samy. Tedy alespoň od hrubých nečistot a části sněhu. Někdy se ovšem stane, že se sníh na panelech drží nebo na panelech zůstává pyl, prach či ptačí trus. Chcete-li panely čistit, stojí za zvážení povolat si firmu, čímž předejdete jednak zničení panelů, ale také možnému zranění.

Pokud byste se však přece jen chtěli pustit do čištění panelů sami, je třeba dodržovat několik zásad. K čištění nepoužívejte klasická košťata a podobné nástroje, které by mohly způsobit poškození panelů. V zimě počítejte s námrazou a s tím, že může být povrch kluzký, použijte proto pevnou obuv s protiskluzovou podrážkou a dbejte nejvyšší opatrnosti. Pokud panují nepříznivé podmínky, jako například silný vítr nebo husté sněžení či déšť, odložte čištění na vhodnější dobu.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
18.11.2024

Photocredit: Tereza Š. (se souhlasem)

0

Fotovoltaika zažila prudký pád. Zájemců už jsou pouze jednotky
Chvíli se jedná o největší trend a za chvíli zájem opadne. Tak je to u většiny věcí. Výjimkou nejsou ani fotovoltaické elektrárny, které po počátečním boomu pomalu začínají ztrácet dech.

Fotovoltaika bude povinná u rodinných domů i veřejných budov. Rozhodla o tom Evropská unie
Ať už jste obdivovatelé fotovoltaiky nebo její odpůrci, pravděpodobně se její instalaci na svůj dům jen tak nevyhnete. Zpečetila to změna směrnice EU.

Fotovoltaika se některým majitelům přestává vyplácet
Na první pohled to vypadá jako zázračný způsob, jak si vyrobit vlastní elektřinu a ještě si u toho přivydělat nějakou tu korunu.

Lidé prodělávají tisíce korun kvůli chybným instalacím fotovoltaik
Fotovoltaika je dobrý sluha, ale zlý pán. Při její instalaci vzniká stále větší počet chyb, jež vám mohou prodělat nemalé částky. Ve hře navíc nejsou jenom peníze, ale i samotné zdraví.

Fotovoltaika instalovaná na domě se prodraží. Může se jednat až o desetitisíce korun
Je pravdou, že instalace fotovoltaiky sice zvyšuje cenu nemovitosti, kromě toho však také „zdražuje“ její pojistku. Zpravidla totiž platí, že čím vyšší pojistné plnění máme, tím větší bude měsíční splátka, kterou pojišťovně platíme.