Ukládání přebytečné elektřiny z fotovoltaiky už nebude problém. V nové baterii vydrží energie měsíce
Máte fotovoltaiku, ale vadí vám, že energii vyrobenou v létě musíte víceméně okamžitě využít a nemůžete si ji schovat na zimu? Poté byste měli zbystřit. Nový typ baterie totiž přináší revoluci. Dokáže uchovat teplo nejen několik dní či týdnů, ale dokonce dlouhé měsíce. Přináší tak způsob efektivního využívání energie a především možnost vysoké úspory za vytápění.
![Přebytečnou energii z fotovoltaiky budete nyní moci uložit. A to až na několik měsíců](https://www.ds-slave.cz/clanky/3983/ukladani-energie-foto.webp)
Boom obnovitelných zdrojů
V posledních letech se pozornost obrací stále více k obnovitelným energiím. Je to pochopitelné. Domácnostem přináší určitou míru soběstačnosti a často také finanční úsporu. Navíc se jedná o čistou energii. V České republice jsou využívány především fotovoltaiky. Na aktuální ceny fotovoltaických panelů se můžete podívat například zde. Aktuální ceny celých solárních sestav najdete tady. Problém však spočívá v tom, že zdroje jako slunce či vítr vyrábí energii pouze tehdy, když svítí nebo fouká, což vede k nesouladu mezi výrobou a spotřebou energie. Čím je podíl obnovitelné energie vyšší, tím je důležitější její uskladnění pro pozdější využití. To však zatím není úplně efektivně řešeno.
Každý problém má své řešení
Tudíž i tento problém s uchováváním energie bude nejspíše brzy vyřešen. Může za to nový typ baterie, který je schopen efektivně ukládat velké množství energie po dlouhou dobu. Uloženou energii může majitel využít, až ji bude skutečně potřebovat. Tato baterie využívá jako akumulační médium písek a jemu podobné materiály. Uchovává energii v písku jako teplo a slouží tak jako zásobník přebytečné obnovitelné energie. Písek přitom dokáže vydržet horký opravdu dlouho, klidně i několik měsíců.
Zázračný materiál
Písek a jemu podobné materiály lze zahřát na teplotu daleko za bodem varu vody, což jim umožňuje uchovat mnohem více energie, než je schopná voda v podobném objemu. Díky tomu je písek velice efektivní z hlediska prostoru. Je žádoucí použít materiál s vysokou hustotou. Na velikosti zrn písku přitom u baterie příliš nezáleží, proto je dobré zvolit takovou velikost, která není vhodná pro stavební průmysl. Díky tomu seženete písek za nižší cenu.
Jak to vlastně funguje?
Zásobník tepelné energie se skládá z izolovaného ocelového sila naplněného pískem nebo podobným materiálem a teplosměnnými trubkami. Dalším externím vybavením jsou automatizační komponenty, ventily, ventilátor a buď výměník tepla nebo parní generátor.
Jak již bylo zmíněno, písková baterie využívá elektřinu z obnovitelných zdrojů, jako je vítr a slunce a systém se tak nabíjí ve chvíli, když je k dispozici levná elektřina. Elektrická energie se do zásobníku přenáší pomocí systému vzduchových trubek s uzavřenou smyčkou, kde je vzduch ohříván elektrickými odpory a cirkuluje trubkami pro přenos tepla.
Na místě je pochopitelně otázka, jak poté teplo ze zásobníku dostaneme. Chladný vzduch je vháněn potrubím a při průchodu zásobníkem absorbuje teplo. Tento ohřátý vzduch lze poté použít k ohřevu vody prostřednictvím výměníku tepla vzduch-voda.
Jak je to s elektřinou?
Elektřinu jako takovou zásobník bohužel uchovávat nedokáže. Písková baterie ukládá energii jako teplo, které lze přeměnit zpět na elektřinu pomocí turbín. To však vyžaduje další investice a dochází ke ztrátě účinnosti. Do budoucna je však cílem pískovou baterii v tomto směru zdokonalit. I přes to se však jedná o skvělý systém, který dokáže ušetřit uživatelům peníze za vytápění, a navíc jim odpadá obava z dalšího možného nárůstu cen za energie, kterého jsme byly svědky před pár lety.
Není nebe bez mráčku
Písková baterie se prozatím vyrábí ve větším balení, které by bylo schopné díky své kapacitě zásobovat celou ulici. Časem by však mělo dojít k výrobě pískových bateriích také v menším provedení, které by bylo vhodné přímo pro domácnosti. Poté si budete moci energii, kterou vyrobí fotovoltaika v létě, bez problémů uložit a vytopit si s ní v zimě dům. Do té doby však budete muset topit klasicky, bez využití uložené energie. Ať už využíváte k vytápění domu tepelné čerpadlo (aktuální ceny zde) nebo jiný vytápěcí systém.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
11.02.2025
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
![](/galerie/clanky/3068/for-pasiv-a-for-wood-obrazek.webp)
Jak na energeticky úsporný domov, zelenou střechu či dřevostavbu? Poradí veletrhy For Pasiv a For Wood
Ve dnech 15. až 17. února v PVA EXPO Praha návštěvníci například zjistí, kdy se vyplatí fotovoltaika, jak stavět či rekonstruovat úsporný dům, co dokáží zelené střechy i kvalitní okna nebo jaké trendy přinášejí dřevostavby.
![](/galerie/clanky/3133/pad-fotovoltaiky-obrazek.webp)
Fotovoltaika zažila prudký pád. Zájemců už jsou pouze jednotky
Chvíli se jedná o největší trend a za chvíli zájem opadne. Tak je to u většiny věcí. Výjimkou nejsou ani fotovoltaické elektrárny, které po počátečním boomu pomalu začínají ztrácet dech.
![](/galerie/clanky/3257/povinna-fotovoltaika-obrazek.webp)
Fotovoltaika bude povinná u rodinných domů i veřejných budov. Rozhodla o tom Evropská unie
Ať už jste obdivovatelé fotovoltaiky nebo její odpůrci, pravděpodobně se její instalaci na svůj dům jen tak nevyhnete. Zpečetila to změna směrnice EU.
![](/galerie/clanky/3398/fotovoltaika-se-nekterym-majitelum-prestava-vyplacet-obrazek.webp)
Fotovoltaika se některým majitelům přestává vyplácet
Na první pohled to vypadá jako zázračný způsob, jak si vyrobit vlastní elektřinu a ještě si u toho přivydělat nějakou tu korunu.
![](/galerie/clanky/3415/chybna-instalace-fotovoltaiky-obrazek.webp)
Lidé prodělávají tisíce korun kvůli chybným instalacím fotovoltaik
Fotovoltaika je dobrý sluha, ale zlý pán. Při její instalaci vzniká stále větší počet chyb, jež vám mohou prodělat nemalé částky. Ve hře navíc nejsou jenom peníze, ale i samotné zdraví.
![](/galerie/clanky/3565/fotovoltaika-se-prodrazi-obrazek.webp)
Fotovoltaika instalovaná na domě se prodraží. Může se jednat až o desetitisíce korun
Je pravdou, že instalace fotovoltaiky sice zvyšuje cenu nemovitosti, kromě toho však také „zdražuje“ její pojistku. Zpravidla totiž platí, že čím vyšší pojistné plnění máme, tím větší bude měsíční splátka, kterou pojišťovně platíme.
![](/galerie/clanky/3728/nebezpeci-fotovoltaiky-solarni-panely-obrazek.webp)
Fotovoltaika i solární panely mohou stát majitele život. Nebezpečí je však v něčem jiném, než si lidé myslí
Fotovoltaiky a solární panely v sobě skrývají potenciální rizika. Nejedná se však pouze o požáry, jak byste možná čekali.
![](https://www.ds-slave.cz/supply/discu.png)
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: