HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Majitelé fotovoltaik mohou mít nyní levnější elektřinu, i když jim nesvítí

Máte na střeše fotovoltaiku a je vám smutno při pohledu na její výkon v posledních dnech? Ano, faktem je, že moc nesvítí a fotovoltaické panely generují menší množství elektřiny, než bychom od nich čekali. Díky novince, která se objevila na našem trhu, ale nyní mohou majitelé fotovoltaických systémů šetřit na energiích i v takovémto pošmourném období. Tento přelomový vynález zaujal pozornost většiny majitelů fotovoltaik.


Majitelé fotovoltaik mohou mít nyní levnější elektřinu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Jednou svítí, jednou nesvítí

Základním problémem fotovoltaických panelů je, že generují elektřinu pouze ve chvíli, kdy dostatečně svítí slunce. Jinými slovy, ony generují elektřinu neustále. V případě, že ale nesvítí slunce, je množství vyrobené elektřiny natolik nedostatečné, že jej lze v podstatě pominout. Většina majitelů fotovoltaických systémů proto zůstává zapojena do sítě, odkud mohou odebírat elektřinu ve chvíli, kdy jednoduše slunce nesvítí. Naopak pokud svítí a mají elektřiny přebytek, mohou tyto své přebytky buď ukládat do baterií nebo posílat do sítě.

Přebytky, které nikdo nechce

Problém s přebytky v letním období je často ten, že k nim dochází ve chvíli, kdy je elektřiny obecně všude přebytek. Zkrátka nejste jediní, komu fotovoltaika generuje neobvykle vysoké výkony. V tu chvíli se lidé snaží tyto přebytky prodávat do sítě, bohužel pak často zjistí, že ceny byly v danou chvíli záporné, a tedy tento prodej byl pro ně naopak ztrátový. Chytré systémy tomu umí zabránit. Tak jako tak pak ale jsme v situaci, kdy přebytky vyrobené energie jednoduše nevyužijeme, což je velká škoda.

Fotovoltaika, která funguje i v zimě

Právě na základě kolísajících požadavků na elektřinu na trhu vznikl nový systém, který lidem s fotovoltaikou umožňuje získat levnější elektřinu i v době, kdy nesvítí. Předpokladem pro aktivaci takového systému je mít doma na střeše fotovoltaické panely a současně s nimi instalovanou stabilizační baterii, která je schopná pojmout určitý díl vyrobeného elektrického proudu. Pokud zvažujete instalaci fotovoltaiky svépomocí, můžete si aktuální ceny fotovoltaických panelů srovnat například zde. Aktuální ceny celých solárních sestav najdete zde. Zároveň je nutné mít nastaveny spotové ceny. V tuto chvíli se můžete zapojit do tzv. pronájmu části kapacity svého bateriového úložiště. Tuto část předáte virtuálně do správy vašemu dodavateli elektrické energie a ten může s baterií začít chytře hospodařit. Zejména v zimním období se tento systém vyplatí. V případě, kdy je elektřina levná, tedy je jí přebytek, aktivuje automaticky dodavatel nabíjení vaší baterie ze sítě. Ve chvíli, kdy je pak elektřina drahá, tedy je jí nedostatek, vypustí takto nastřádanou elektřinu do sítě. Výsledek je ten, že nejen pomáháte stabilizovat síť, a tedy zlepšovat budoucnost nás všech, ale hlavně na systému vyděláváte. Peníze, které získáte k dobru na tomto hospodaření s energií, se pak odečtou z účtu za energie. Ušetřit tak lze v tuto chvíli dle poznatků několik stokorun měsíčně, což není málo.

Majitelé elektromobilů mají výhodu

V případě, že máte doma elektromobil, je možné zapojit částečnou kapacitu baterie i z vašeho vozu. Například pokud disponuje vůz baterií s dojezdem 500 km a je pravidelně využíván pouze na cestu do práce a z práce, kdy tato cesta se vejde do 50 km, pak lze velkou část kapacity baterie vašeho elektromobilu zapojit také do tohoto systému a vydělávat ještě více. V případě, kdy plánujete delší dojezd, nabijete si vůz na plno. Pokud jej však potřebujete jen v režimu krátkého dojezdu, může vám vydělávat, zatímco stojí v garáži. Z hlediska rozvoje elektromobility se předpokládá, že právě přebytečná kapacita uložená v bateriích elektromobilů, které se pohybují po silnicích, bude sloužit jako hlavní stabilizační systém. A jak už to v kapitalismu chodí, za služby se platí. Pokud se tedy zapojíte a pomůžete ke stabilizaci sítě, obdržíte za to peníze.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
21.12.2024

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)

0

Senioři mohou mít nově elektřinu zdarma. Stačí, aby jejich děti měly fotovoltaiku
Doposud jsme o tom slyšeli pouze z okolních států. Díky novele energetického zákona však tato možnost dorazila také k nám.

Lidé prodělávají tisíce korun kvůli chybným instalacím fotovoltaik
Fotovoltaika je dobrý sluha, ale zlý pán. Při její instalaci vzniká stále větší počet chyb, jež vám mohou prodělat nemalé částky. Ve hře navíc nejsou jenom peníze, ale i samotné zdraví.

Fotovoltaiky a tepelná čerpadla vyrobená v Číně představují nově zjištěné riziko pro jejich majitele
Také jste si pořídili některý z výdobytků moderní doby v podobě tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky? Nejspíš pro vás nebude žádnou novinkou, že toto zařízení bylo s největší pravděpodobností vyrobeno v Číně.

Fotovoltaika i solární panely mohou stát majitele život. Nebezpečí je však v něčem jiném, než si lidé myslí
Fotovoltaiky a solární panely v sobě skrývají potenciální rizika. Nejedná se však pouze o požáry, jak byste možná čekali.