Zastínění fotovoltaiky sousedem přináší lidem statisícové škody. Majitel s tím většinou nic nezmůže
Možná jste si všimli, že fotovoltaik na rodinných domech stále přibývá. S jejich rostoucím počtem se však také vyskytují nové problémy, které doposud nebylo nutné řešit. Jedním z těchto problémů je zastínění fotovoltaiky sousedem. To může pro majitele znamenat značné potíže, jelikož má na střeše velmi drahé zařízení, které je mu prakticky k ničemu.

S tímhle jsme nepočítali
Fotovoltaika se nedá označit zrovna za levnou záležitost. Její cena se pohybuje v desítkách, ale častěji ve stovkách tisíc korun. Na aktuální ceny fotovoltaických panelů se můžete podívat tady. Celé solární sestavy pak najdete zde. Jedná se tedy o relativně velkou investici, od které majitel očekává jistou službu, ale také to, že se mu za nějaký čas investované peníze vrátí. Tomu však může udělat čáru přes rozpočet soused, který má své vlastní plány. Ať už neúmyslně nebo záměrně, zastíní fotovoltaiku na vedlejším domě.
Asi není nutné zdůrazňovat, že fotovoltaika, na kterou nesvítí dostatečné množství slunce, nebude moci pracovat tak, jak by měla. Může dojít k významnému poklesu výkonu, čímž se pochopitelně také prodluží návratnost zařízení. Navíc se tak majitel fotovoltaiky může nechtěně dopustit porušení dotačních podmínek, což by znamenalo, že musí dotaci vrátit.
Kdo je v právu?
Řešení této problematiky není snadné. Stojí proti sobě dva sousedé, z nich každý je přesvědčený, že on je pochopitelně v právu. Majitelům fotovoltaiky přijde nespravedlivé, že si zaplatili drahý systém a někdo přijde, postaví si dům a celý systém je tak prakticky k ničemu. Vedle toho majitel vedlejšího pozemku logicky chce daný pozemek využít a postavit si na něm dům. Celou věc komplikuje také fakt, že v České republice prozatím není legislativa, která by jasně stanovila, jak se má tato situace řešit. Neexistuje žádný předpis, který by zaručil majiteli fotovoltaiky právo na sluneční záření. Je zde však několik zákonů, které se této problematiky nějakým způsobem dotýkají.
Jsou to jen drobečky
V první řadě je zde občanský zákoník, který říká, že vlastník pozemku se musí zdržet všeho, co by nad míru přiměřenou poměrům obtěžovalo souseda. Tím je myšlen například nadměrný hluk, prach nebo právě stínění. To však explicitně neznamená, že soused nesmí postavit dům, který stíní na vaši fotovoltaiku. Poté jsou zde vyhlášky, které upravují rozestupy mezi domy, požadavky na denní osvětlení a oslunění a na zachování kvality prostředí. Ani ty však nezaručují přímé právo na sluneční záření pro fotovoltaiku.
Záleží na konkrétním případu
V případě, že soused teprve stavbu plánuje, můžete jako dotčená osoba podat námitku. Stavební úřad by měl v takovém případě zohlednit dopad nové stavby na vaši fotovoltaiku. Může také navrhnout úpravu projektu budoucího sousedova domu, aby se alespoň minimalizovalo zastínění panelů. Úspěch je však závislý na konkrétních podmínkách. Pokud bude sousedův pozemek malý a jiná varianta stavby nebude zkrátka možná, poté budete mít pravděpodobně smůlu. Stavební úřad by měl řešit také přiměřenost mezi zásahem do práv vlastníka domu s fotovoltaikou a zásahem do práv majitele pozemku, který se chystá vedle domu s fotovoltaikou stavět.
Zkuste to
Jako i u dalších sporů, i zde platí, že než se pustíte do sousedské války a běhání po soudech, je dobré zkusit se se sousedem nějak dohodnout. Za zkoušku nic nedáte. Pokud máte za souseda někoho, kdo rád dělá naschvály, pravděpodobně vám to k ničemu nebude. Třeba však budete mít štěstí a soused vám vyjde vstříc.
Co si o tom myslíte vy?
Zákon by měl zaručit právo na sluneční záření pro fotovoltaiky.
Sluneční záření pro fotovoltaiky by v zákoně nemělo být nijak zaručeno.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 23. – 25. května 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
28.03.2025
Photocredit: Tereza Š. (se souhlasem)
Zdroj: Občanský zákoník, Právní prostor

Fotovoltaika zažila prudký pád. Zájemců už jsou pouze jednotky
Chvíli se jedná o největší trend a za chvíli zájem opadne. Tak je to u většiny věcí. Výjimkou nejsou ani fotovoltaické elektrárny, které po počátečním boomu pomalu začínají ztrácet dech.

Fotovoltaika bude povinná u rodinných domů i veřejných budov. Rozhodla o tom Evropská unie
Ať už jste obdivovatelé fotovoltaiky nebo její odpůrci, pravděpodobně se její instalaci na svůj dům jen tak nevyhnete. Zpečetila to změna směrnice EU.

Fotovoltaika se některým majitelům přestává vyplácet
Na první pohled to vypadá jako zázračný způsob, jak si vyrobit vlastní elektřinu a ještě si u toho přivydělat nějakou tu korunu.

Lidé prodělávají tisíce korun kvůli chybným instalacím fotovoltaik
Fotovoltaika je dobrý sluha, ale zlý pán. Při její instalaci vzniká stále větší počet chyb, jež vám mohou prodělat nemalé částky. Ve hře navíc nejsou jenom peníze, ale i samotné zdraví.

Fotovoltaika instalovaná na domě se prodraží. Může se jednat až o desetitisíce korun
Je pravdou, že instalace fotovoltaiky sice zvyšuje cenu nemovitosti, kromě toho však také „zdražuje“ její pojistku. Zpravidla totiž platí, že čím vyšší pojistné plnění máme, tím větší bude měsíční splátka, kterou pojišťovně platíme.

Fotovoltaika i solární panely mohou stát majitele život. Nebezpečí je však v něčem jiném, než si lidé myslí
Fotovoltaiky a solární panely v sobě skrývají potenciální rizika. Nejedná se však pouze o požáry, jak byste možná čekali.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: