HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Klesající ceny elektřiny a plynu mohou být pro Čechy v důsledku problém

Ať už to zní jakkoli zvláštně, právě v klesajících cenách za elektřinu a plyn, kterým jsme v posledních letech vystaveni, se může skrývat budoucí problém pro české domácnosti. Lidé, kteří se v situaci ohledně energií dobře neorientují navíc ani výhod klesajících cen nemohou na plno využít. Co nás čeká v příštím roce a co udělat pro to, abychom zaplatili za elektřinu a plyn jen nutné minimum a ani korunu navíc? Není to ve výsledku zase tak složité.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel

Každá sleva se časem stane normou

Podíváme-li se na vývoj cen energií za poslední roky, zjistíme, že situace je poměrně čitelná. Před rokem 2019 jsme měli dlouhodobě stabilní cenu, poté došlo k prudkému nárůstu a následně velmi rychle opět stabilizaci na podobné hladině. K prudkému výkyvu ceny došlo kvůli dvěma po sobě následujícím krizím, zejména pak té energetické z hlediska obav z dodávek plynu. To vše se však povedlo vyřešit a ceny se proto vrátily v podstatě na původní úroveň. Přesto dnes mnoho lidí žije v obavách, že budou platit víc. A někteří skutečně víc platí. Jak je to tedy možné?

Proč někdo platí víc?

V první řadě je nutné si uvědomit, že vývoj cen je zatížen inflací, tedy klesající hodnotou peněz. Vše, na co se podíváme, zdražuje. Pokud energie dnes stojí skoro to, co před 10 lety, pak to znamená, že reálně její cena klesla. To jsme již podrobně rozebrali v tomto článku.

Elektřina je dnes levnější než před 15 lety. Stačí umět počítat

Platy totiž za těch deset let lidem vzrostly, a to ve všech odvětvích činností. Můžeme si díky tomu dnes za průměrný plat nakoupit více elektrické energie i plynu, než jsme mohli před 10 nebo 15 lety. Lidé se však přesto domnívají, že se mají hůř. Proč tomu tak je?

Stokrát opakovaná lež se stává pravdou

Prvním vysvětlením tohoto jevu je situace, kdy se lidé v mediích a na sociálních sítích dočítají katastrofické scénáře o tom, jak se máme špatně, o tom, co bude nedostupné, o tom, co zdraží a tak podobně. K tomu, abychom ale zjistili, jaká je realita a zda je nebo není draho, stačí vzít do ruky kalkulačku, vyúčtování energií a prostě si to spočítat. Není důvod věřit všemu, co nám kdo nakuká, když můžeme použít matematiku, která nelže. Stejně tak nám nominální cenu energií ukazují také následující grafy vývoje ceny plnu a elektřiny za poslední 3 roky.

K výše uvedeným grafům je také potřeba si dopočítat vliv inflace. Jejich křivka tedy vzhledem k vývoji průměrného platu bude ještě o něco více klesající, než jak je na grafu znázorněno.

Hry se skokovými nárůsty cen

Někteří samozvaní odborníci rádi manipulují s daty a straší růstem cen energií v krátkodobém kontextu. Například si vykrojí z grafu období délky jednoho týdne a ukáží, jak v daném období šla cena prudce nahoru. V grafu to pak vypadá vskutku hrozivě. Když se ale podíváme na celou situaci v kontextu jednoho roku, zjistíme například, že před rokem jsme stále platili více, než platíme dnes. Tyto hry s délkou časové řady jsou velmi oblíbeným trikem.

Přesto stále platím ranec a nevím proč

Mnozí lidé se bohužel také napálili na nečestné nabídky mnohých dodavatelů energií, kteří se ke strašení o růstu cen energií přidali. Ti využili svou příležitost a rozeslali svým zákazníkům dopisy s doporučením, aby si co nejdříve zafixovali cenu energií na co nejdelší období, neboť jak sami naznačovali, bude hůř. Již v té době jsme soustavně upozorňovali naše čtenáře, že se jedná pouze o trik a že očekávání vývoje na trhu je spíše další pokles cen energií. Kdo si tou dobou cenu zafixoval, ten na tom nyní tratí. Ceny totiž od té doby několikrát znovu poklesly a očekává se další pokles i v příštím roce.

Problém ukrývající se v nízkých cenách energií

Ač to zní paradoxně, právě nízké ceny energií mohou být pro naši budoucnost značným problémem. Odjakživa platí ekonomický zákon, že to, co je levné, s tím se plýtvá a naopak to, co je drahé, s tím se šetří. Díky levným energiím, po kterých mnozí prahnou, se pak dostáváme do situace, že nemá velká část společnost vůli tyto energie šetřit. Ve výsledku se pak energie spotřebuje více, než by bylo nutné. Platby jsou proto stejné, ekonomické a ekologické škody však vyšší. Současně s tím pak vzniká i závislost na jiných státech, jedná-li se o energie, které vyrábíme z fosilních paliv. Krásnou ukázkou hospodaření s energiemi dnes může být srovnání starého nezatepleného domu a moderní nízkoenergetické dřevostavby. Jak ukazuje i praxe, energetické ztráty nového domu mohou být i pětkrát nižší. Zatímco ve starém domě tedy za vytápění zaplatíme například 100 tisíc korun ročně, v domě kvalitně izolovaném to může být ročně jen 20 tisíc. V tuto chvíli pak naprosto nehraje roli, zda energie stojí o trochu více, či méně. V posledních dvou letech kolísá cena energií jen o několik procent. Ani kdyby vyskočila na násobek, stále to neovlivní rozdíl mezi stavbou, která dobře hospodaří s energií a někým, kdo na to lidově řečeno kašle.

Nízká cena, větší spotřeba, větší závislost, vyšší cena

A tak se dostáváme do kruhu. Nízká cena energií nás dává do pohody, vyšší spotřeby dané energie a nenutí nás hledat alternativní cesty. Tím se stáváme na komoditě závislí. A tato závislost jednoduše dává dodavateli do rukou karty ji využít a ve chvíli, kdy danou energii nejvíce potřebujeme, šroubovat cenu nahoru. Jedná se o paradox, kdy upřednostníme dnešní pohodlí před budoucností. A faktem je, že tento způsob uvažování se poslední dobou v naší společnosti rozmáhá.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
31.12.2024

4

Zajímá vás, za kolik koupil soused nemovitost? Cenu nyní najdete v online katastru nemovitostí
Chcete vědět, za kolik se ve skutečnosti prodávají nemovitosti ve vašem okolí? Nebo vás zajímá, kolik zaplatil za dům váš soused?

Bylo za socialismu levněji? Zjistili jsme, jak to bylo s cenami za minulého režimu ve skutečnosti
Porovnali jsme ceny z dob socialismu s těmi dnešními a zjistili, jak je to s tvrzením, že za socialismu bylo levněji, ve skutečnosti.

Je máslo za 70 Kč drahé? Srovnali jsme jeho cenu za socialismu a dnes
Při pohledu na ceny másla v obchodech se Čechům nechce věřit vlastním očím. V mnoha případech totiž přesahují 70 Kč. Je však tato cena skutečně tak přemrštěná?