HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Elektřina je dnes levnější než před 15 lety. Stačí umět počítat

Možná se to bude zdát neuvěřitelné. Možná to nesouzní s tím, co slýcháme v televizi nebo od politiků. Čísla však hovoří neúprosně. Cena elektřiny je v tuto chvíli nižší, než byla v roce 2009. A nejen to. Posledních dvacet let neustále systematicky klesá. Proč tedy za ni platíme více? A jak to udělat, abychom za ni více platit nemuseli? To vše vám dnes vysvětlíme v naší exkluzivní analýze.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Petra S. (se souhlasem)

Dlouhá léta se cena elektřiny neměnila

Jak je vidět z grafů z doby před krizí, cena elektrické energie na burze, tedy ta cena, za kterou ji nakupují dodavatelé, kteří nám ji dodávají, byla víceméně konstantní. Co však ale nebylo konstantní, je vše okolo. Za těch patnáct let se díky inflaci zcela změnila hodnota peněz. To, co jste si před 15 lety koupili v obchodě za 200 korun, si dnes zcela jistě nekoupíte. Zkuste si vzpomenout, jaké sumy jste platili za jeden košík nákupu v supermarketu před 15 lety a kolik je to dnes. Jak je tedy možné, že cena energie na burze po celou dobu stagnovala?

Když to neroste, tak to klesá

Pokud roste inflace a současně neroste nominální cena produktu (to jest ta cena, kterou vidíme na cenovkách), pak reálná cena produktu (tedy ta skutečná) jednoduše klesá. Hodnota peněz, které máme, za ty roky totiž stále klesala. Jak je však možné, že pokud nezdražovala elektřina na burze, rostla její cena na našich složenkách? To je otázka, která by měla směrovat spíše k dodavatelům elektrické energie.

Vyvoláme strach a pak všechny zkasírujeme

Je třeba si uvědomit, že v mnoha případech určitá situace slouží více zájmovým skupinám současně. Není vždy zřejmé, kdo byl první a kdo se vezl, může to být nedomluvená spolupráce, při které těží jedna zájmová skupina z toho, co dělá ta druhá a naopak. V případě energií je to jednoduché. Na jedné straně stojí populističtí politici, kteří mají svou politickou práci postavenou na jedné jediné věci – strašení. A tak straší tím, co vše hrozného se děje, i tím, co nás čeká. Bez ohledu na to, že se to ve skutečnosti obvykle neděje ani nás to nečeká. Pokud však rozšíří ve společnosti informaci, že cena energií roste a bude hůř, je to signál pro dodavatele v tom směru, že může hned danou službu nabídnout za vyšší cenu. Jakmile to udělá, nahraje tím zpátky zmíněnému politikovi, který může říct, že to říkal. A tak stále dokola. Je to jen velmi zjednodušený příklad fungování moderního trhu, bohužel ale hry s neznalostí lidí jsou často postaveny právě na tom. Je proto vhodné volit ty politiky, již mají realistické a čísly podložené výstupy, nikoli emoční výlevy. Uměle vyvolané krize nás totiž stojí nemalé peníze.

Konec slov, přichází tvrdá data

V roce 2009 stála 1 MWh elektrické energie na burze 42 euro, to jest podle tehdejšího kurzu cca 1 111 Kč. Vývoj inflace od té doby do dnes způsobil, že dnes by správně, při dnešních cenách, měla 1 MWh stát 1 916 Kč. Tolik by měla dnes stát v případě, že by se reálná cena elektřiny za těch 15 let vůbec nezměnila a došlo k její úpravě pouze podle inflace. Kolik však dnes stojí? Je to aktuálně 1 898 Kč za 1 MWh, tedy o 18 korun méně. V tomto našem výpočtu jsme byli velmi mírní. Pokud bychom šli o další dva roky zpátky a srovnali s cenou v roce 2007, zjistili bychom, že dnešní cena elektřiny za 1 MWh je skoro poloviční, než byla v roce 2007. Ať to zní jakkoli neuvěřitelně, čísla nelze ani oklamat, ani překřičet. Vyvolávat pocit chudoby či strachu ve smyslu cen energií je proto zcela nemístné a čistě účelové.

Co mám dělat, abych platil za energie méně?

První rada je zcela očekávatelná. Šetřit. Ukazuje se, že mnoho domácností přeplácí jednoduše proto, že hospodaří s energií zcela nesmyslně. V tomto směru byla krize, kterou jsme si prošli, skvělým pomocníkem. Ukázala nám, že energie má svou hodnotu a že se na ní dá ušetřit, aniž by nás to jakkoli negativně zasáhlo. Za posledních 15 let se také výrazným způsobem posunuly technologie co do efektivity a úspory. Proto je ke zvážení přechod na moderní řešení, která mají třeba i zlomkovou spotřebu. Typickým případem jsou LED žárovky. Z hlediska samotné ceny elektřiny, kterou platíme našemu dodavateli, je rada jednoduchá – ponechávat si otevřenou možnost od dodavatele kdykoli odejít. Tato možnost je obsažena pouze ve smlouvě na dobu neurčitou, tedy bez fixace. Cílem dodavatele je pomocí opticky zvýhodněné ceny nalákat zákazníka k tomu, aby se upsal na několik let, kdy pak nemůže nic dělat. Tomu je dobré se vyhnout. Jakmile se objeví lepší nabídka, je možné s dodavatelem pohovořit, zda je schopen tuto nabídku reflektovat také, a nebo odejít. Odchod k jinému dodavateli je snadný a nový dodavatel to vyřeší rád za vás.

Pro zajímavost – aktuální cenu LED žárovek si zkontrolujte zde.

Dukovany zvýší výkon. Elektřina navíc pokryje spotřebu 100 000 českých domácností

Dodavatelé ale přestali dodávat

Je pravdou, že kvůli krizi někteří dodavatelé z trhu vymizeli. V tuto chvíli se ale opět blýská na lepší časy a lze očekávat, že se situace bude zlepšovat. Nesahejte po nejlevnější a na první pohled podivné nabídce. Ale nenechte se svým dodavatelem zbytečně strašit a nekupujte předražené služby.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
14.03.2024

Photocredit: Petra S. (se souhlasem)

3

Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi
Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?

Dodavatelé energií nabízí službu s cenou elektřiny 1,8 Kč za kWh
Elektřinu za 1,8 Kč/kWh lze opravdu získat. Distributoři nabízejí službu, která je schopna vám ji poskytnout. O co přesně se jedná?

Zjistili jsme, zda se již vyplatí zafixovat cenu elektřiny, nebo raději zatím počkat
Zda je ten správný čas pro fixaci elektřiny, to řeší nejedna domácnost. Fixace může totiž být jistotou, ale také šlápnutím vedle.

Některé domácnosti zbytečně přeplácí za elektřinu. Na vině je chybná volba tarifu
Správně nastavená cena elektřiny pomůže domácnosti ušetřit peníze při nadcházející topné sezóně. Důležité je pohlídat si některé údaje z vyúčtování.

Kolik zaplatíte za 1kWh tepla v 2024? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu
Věčná otázka přicházející s každou zimou se dostává na scénu i letos: Čím je nejlepší topit? Je lepší zvolit uhlí, dřevo, plyn nebo elektřinu?

Dodavatelé energií nevrací přeplatky za elektřinu a plyn. Lidé zpětně vymáhají i desítky tisíc
Každý den přibývají stížnosti spotřebitelů, kterým dodavatelé nevracejí přeplatky z vyúčtování. Jak se můžete v takovém případě bránit?

Dukovany zvýší výkon. Elektřina navíc pokryje spotřebu 100 000 českých domácností
Jaderná elektrárna Dukovany se rozhodla trochu přitopit. Tento malý krok v teplotě však znamená velký skok pro výkon, který se zvýší o statisíce megawatthodin.

Bydlíte na některém z těchto míst ČR? Pak můžete využívat elektřinu zdarma
Zadarmo ani kuře nehrabe. Existují však i výjimky. Pokud máte štěstí a bydlíte na těch správných místech, můžete mít elektřinu zdarma.

Češi přeplácí desítky tisíc ročně na složenkách. Stát přitom nabízí řešení, které ale málokdo využívá
Skoro všichni Češi platí na pravidelných platbách za různé služby víc, než musí. Není výjimkou, kdy tyto částky v součtu domácnosti přesahují i desítky tisíc korun ročně.

Elektřina zdarma pro seniory, pětinásobné zvýšení daně z nemovitosti a nová metoda zpevňování svahů – to jsou zářezy z minulého týdne
Jasně, výstižně, krátce a bez obalu – přinášíme ty nejzajímavější zářezy z uplynulého týdne. Udělejte si kávu, dejte si něco dobrého a jdeme na to.