HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kolik zaplatíte za 1 kWh tepla v 2025? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu

Každá domácnost volí typ vytápění podle svých preferencí a nelze tak jednoduše říct, který způsob je nejlepší a který naopak nejhorší. Můžeme však srovnat nejčastější paliva z hlediska ceny za 1 kWh. Postavili jsme vedle sebe vytápění elektřinou, uhlím, palivovým dřevem a plynem. Kdo vyjde z tohoto srovnání vítězně a kterému palivu je naopak lepší se vyhnout? To se dozvíte v následujícím článku.


Kolik zaplatíte za 1 kWh tepla v roce 2025?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pexels (CC 0) a Klastr Česká peleta (se souhlasem)

Dřevo 2025 – klasika, která se neomrzí

Co je staré, nemusí být rovnou na odpis. Dřevo je sice patrně vůbec tím nejstarším způsobem vytápění, avšak přes to zůstává stále populární. Pokud chceme vypočítat, na kolik nás vyjde topení dřevem, musí nás zajímat jeho výhřevnost. Ta se u jednotlivých druhů dřeva do jisté míry liší. Například výhřevnost 1 PRMs měkkého smrkového dřeva je cca 1 600 kWh. Vedle toho výhřevnost 1 kWh bukového tvrdého dřeva je zhruba 2 100 kWh.

🔴 Právě probíhá:

Stavební veletrh ONLINE 2025

V těchto dnech probíhá největší český online stavební veletrh Veleton. Přes 40 živých vysílání odborníků a soutěže v celkové hodnotě přesahující 500 000 Kč.

Vstoupit zde →

Další důležitou proměnnou je aktuální cena palivového dřeva. Momentálně lze koupit jeden prostorový metr sypaný měkkého smrkového dřeva i za 1 200 Kč. Vedle toho tvrdé bukové dřevo je o něco dražší. 1 PRMs lze pořídit za cenu okolo 1 800 Kč.

Pokud máme tyto údaje, stačí vydělit cenu palivového dřeva jeho výhřevností. Výpočty tedy budou následující:

Smrkové (měkké) dřevo: 1 200 Kč ÷ 1 600 kWh = 0,75 Kč

Bukové (tvrdé) dřevo: 1 800 Kč ÷ 2 100 kWh = 0,86 Kč

Je však třeba počítat s tím, že účinnost topných zařízení není stoprocentní, ale dosahuje 80 % a více. Pokud budeme počítat s účinností 80 %, vyjde nám, že topení měkkým dřevem vyjde zhruba na 0,94 Kč/kWh a topení tvrdým dřevem na 1,1 Kč/kWh.

Dřevo tak zůstává stále tím nejlevnějším způsobem vytápění. Pokud byste však chtěli cenu ještě více srazit dolů, můžete uvažovat nad pořízením mastkových akumulačních kamen. U těch stačí zatopit jen pár polínky a teplo vydrží díky mastku sálat i několik dní. Aktuální ceny mastkových krbových kamen si můžete srovnat například zde. Sháníte-li obyčejný kotel za rozumnou cenu, můžete se podívat například tady. Pokud se chcete těšit z pohledu na krásná krbová kamna rovnou v obýváku, můžete se podívat na jejich výběr zde. Po rozkliknutí obrázku kamen se vám zobrazí všechny podrobnosti.

Uhlí 2025 – záleží na preferencích 

Pokud chcete topit tuhými fosilními palivy, máte na výběr hned několik možností – černé uhlí, hnědé uhlí, koks či hnědouhelné brikety. Každé z těchto paliv přitom má své plusy a mínusy. Například černé uhlí má sice vysokou cenu, ale také výhřevnost. Brikety se zase lépe skladují. Vůbec nejvyšší výhřevnosti dosahuje koks, avšak to se podepíše také na jeho ceně. Obecně se dá říci, že nejlevnější variantou je hnědé uhlí, které momentálně vyjde zhruba na 1,29 Kč/kWh (pokud máte klasický kotel na uhlí). Za černé uhlí zaplatíte o něco více, a to asi 1,45 Kč/kWh. 1 kWh tepla získaná díky koksu pak vyjde cca na 1,79 Kč. Na aktuální ceny moderních a účinných kotlů se můžete podívat například zde.

Elektřina 2025 – vše závisí na druhu topidla

Pojem topení elektřinou je relativně široký. Je zde totiž hned několik možností. Patrně tou nejméně výhodnou je topení pomocí elektrického přímotopu. Dnes ho proto jako primární zdroj v mnoho domácnostech nenajdete. Pokud bude cena elektřiny 6 Kč/kWh, vyjde také 1 kWh tepla získaná díky přímotopu na 6 Kč. Přesto však není třeba elektrické přímotopy hned zavrhovat. Hodí se jako sekundární zdroj například na chalupy a podobně. Na aktuální ceny moderních přímotopů se podívejte například tady.

Další možností, jak využít elektřinu k vytápění, je pořízení tepelného čerpadla. Pokud tak učiníte, vaše náklady na vytápění se budou odvíjet od topného faktoru topidla. V případě, že bude mít tepelné čerpadlo topný faktor 3, při ceně elektřiny 6 Kč/kWh, vás vyjde 1 kWh tepla na 2 Kč. Je však pravděpodobné, že tepelné čerpadlo bude mít v průměru častěji topný faktor cca 2. V takovém případě vyjde vytápění tepelným čerpadlem na 3 Kč/kWh. Na aktuální ceny těch nejprodávanějších tepelných čerpadel se můžete podívat zde.

Plyn 2025 – palivo, které je předmětem mnoha spekulací

Cena plynu, podobně jako cena elektřiny, se do velké míry odvíjí od dodavatele, lokality, ve které žijete a podobně. Jako průměr však můžeme brát zhruba 2,5 Kč/kWh. Samozřejmě jako u předchozích paliv, také u plynu je nutné vzít v potaz účinnost plynového kotle. Ta j většinou poměrně vysoká. Nejstarší kotle sice mají účinnost i pod 80 %, avšak moderní kondenzační kotle dosahují účinnosti 110 %. Na aktuální ceny těchto úsporných kotlů se můžete podívat například zde. Pokud budeme počítat s průměrem, tedy s účinností 90 %, pak nás vyjde topení plynem na 2,8 Kč/kWh.

Co se tedy v roce 2025 nejvíce vyplatí?

  • Není pochyb o tom, že nejlevnějším způsobem vytápění zůstává dřevo. Jeho cena je okolo 1 Kč/kWh a odvíjí se od typu dřeva, kterým topíme.
  • Nejdražším způsobem je topení elektřinou, přesněji řečeno přímotopem, které vyjde na 6 Kč/kWh.
  • Z uhlí nejlevněji vyjde hnědé uhlí (1,29 Kč/kWh) a nejdráže koks (1,79 Kč/kWh).
  • Je třeba brát v potaz, že dřevo sice je nejlevnější variantou, avšak je kolem něj mnoho práce. Pro někoho tak může být výhodnější plyn nebo tepelné čerpadlo, kde práce s palivem odpadá.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
25.01.2025

Photocredit: Pexels (CC 0) a Klastr Česká peleta (se souhlasem)

9

Bill Gates staví speciální jaderný reaktor. Chce větší nezávislost na uhlí a zemním plynu
Bill Gates se pouští do stavby nového jaderného reaktoru, který má být levnější a bezpečnější než ty dosavadní. V čem spočívá jeho jedinečnost a kdy ho můžeme očekávat?

Stáložár v kotli výrazně snižuje náklady na vytápění. Nic přitom nestojí
Vytápění pomocí kotle na dřevo nebo uhlí se těší stále velké oblibě a v zimním období tento způsob využívá velké množství domácností.

Klesající ceny elektřiny a plynu mohou být pro Čechy v důsledku problém
Ať už to zní jakkoli zvláštně, právě v klesajících cenách za elektřinu a plyn, kterým jsme v posledních letech vystaveni, se může skrývat budoucí problém pro české domácnosti.

Elektřina zdraží kvůli fotovoltaikám. I těm, kteří fotovoltaiku nemají
Jeden za všechny, všichni za jednoho. Ani zdražování elektřiny není výjimkou. Připlatí si totiž i Češi, kteří fotovoltaiku vůbec nevyužívají.

Poletí cena plynu prudce nahoru? Na co by se měli Češi připravit v tomto roce
Turbulentní vývoj na poli energií je poslední dobou méně předvídatelný. Stále častěji se diskutuje vývoj cen plynu, na který bychom se měli připravit v důsledku některých změn.

Navlhlé dřevo, uhlí a pelety způsobují problémy i měsíce po povodních. Řešení je přitom snadné
Škody způsobené nedávnými povodněmi byly obrovské. Navíc se nedá mluvit pouze v minulém čase, jelikož řada problémů, které kvůli povodním vyvstaly, stále trvá.