HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Je máslo za 70 Kč drahé? Srovnali jsme jeho cenu za socialismu a dnes

Při pohledu na ceny másla v obchodech se Čechům nechce věřit vlastním očím. V mnoha případech totiž přesáhly hranici 70 Kč, což u mnoha lidí budí pobouření. Je však tato cena skutečně tak přemrštěná? Při bližším pohledu zjistíme, že to není tak jednoznačné. A co další potraviny, spotřebiče a věci do domácnosti? Vyšly nás levněji za socialismu nebo dnes?


Máte pocit, že je dnes máslo drahé? Za socialismu bylo ještě dražší
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pixabay (CC0)

Takové ceny nepamatuju

Na první pohled mohou ceny z minulého režimu působit dojmem, že bylo zboží prakticky „za hubičku“. Naproti tomu dnešní ceny budí u mnoha lidí zděšení, případně nevěřícnost. Máslo za 70 Kč, no kdo to kdy viděl? Je pravdou, že taková cena másla je skutečně „rekordní“ a v historii České republiky, případně Československa, ji nikdo nepamatuje. Ve hře je však i další proměnná, která má významnou roli, ale často se na ni zapomíná.

Ďábel se skrývá v detailu

Často zapomínáme na rozdíl mezi nominální a reálnou cenou zboží. Nominální cena je hodnota, která je uvedena bez ohledu na vliv inflace nebo změny kupní síly peněz. Jde zkrátka o částku, kterou zaplatíte za produkt nebo službu v daném okamžiku. Naproti tomu reálná cena je hodnota zboží nebo služby po zohlednění inflace. Poskytuje tak lepší obraz o tom, jak se hodnota mění v čase a umožňuje srovnání cen z různých období. Pokud tedy chceme srovnávat, zda bylo levněji za socialismu či dnes, musíme se dívat právě na cenu reálnou nikoliv nominální, jak bývá ve zvyku.

Ceny nejsou tím jediným, co roste

Pokud nás tedy zajímá reálná cena a nikoliv nominální, musíme brát v potaz vývoj průměrného platu, který se uskutečnil od dob socialismu, konkrétně od roku 1989 po rok 2024. Zatímco průměrná mzda v roce 1989 byla 3 170 Kčs, v polovině roku 2024 byla 45 854 Kč. Počítat s aktuální hrubou mzdou však může být tak trochu „nespravedlivé“, jelikož je do jisté míry zkreslena díky lidem s nadprůměrnými výdělky. Proto berme v potaz raději medián, který vypovídá o skutečné průměrné mzdě Čechů lépe. Medián byl v polovině letošního roku 38 529 Kč.

Máslo ve skutečnosti zlevňuje

Pokud tedy chceme porovnávat ceny za socialismu s těmi dnešními, musíme se dívat na to, co si ze svého platu pořídíme. Jako příklad si uveďme již zmíněné máslo. Za socialismu stálo 10 Kčs, pokud byla průměrná mzda 3 170 Kčs, pořídili jste za něj 317 kusů másla. A co dnes? Při ceně másla 70 korun pořídíme za 38 529 Kč více než 550 kusů másla. Tedy znatelně více než za minulého režimu. Obdobně jsou na tom například rohlíky. V roce 1989 jste si jich za plat mohli koupit 7 925, dnes 12 843 kusů. Existují samozřejmě i potraviny, u kterých se reálná cena příliš nezměnila. To je například mléko. V obou režimech bychom si za výplatu pořídili cca 1550 litrů mléka.

Speciální kategorií byly spotřebiče nebo nábytek. Například barevný televizor v roce 1989 stál 13 tisíc československých korun. Přitom i dnes se nám ho může podařit sehnat pod tuto částku. V přepočtu bychom si za plat v roce 1989 koupili cca jednu čtvrtinu televizoru, zatímco dnes bychom si mohli dovolit televizory téměř čtyři.

Pochopitelně bychom našli také řadu věcí, které byly za minulého režimu reálně levnější než dnes. Často se jedná například o služby, jako je pánský kadeřník nebo kino. Za socialismu bychom si jej mohli dovolit navštívit 495x, zatímco dnes pouze 140x. Také je třeba zmínit, že se zde nebavíme o cenách energií a bydlení. Z takového srovnání by patrně dnešní doba vítězně nevyšla.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
18.12.2024

Photocredit: Pixabay (CC0)

3

Vánoce za socialismu měly nezaměnitelné kouzlo. Prohlédněte si fotky plné nostalgie
Připomeňte si, jak vypadaly Vánoce za socialismu, a napište nám, na které věci vzpomínáte s nostalgií a na co byste raději zapomněli.

Bydlení za socialismu – jak vypadalo a kolik skutečně stálo. Nedostupné byty nejsou fenomén pouze dnešní doby
Připomeňte si pomocí fotografií bydlení za socialismu a napište nám, které věci vám chybí a na které se nevyplatí ani vzpomínat.

Pračky tančící po koupelně a sporáky s plynovou bombou. Spotřebiče z dob socialismu dnes budí úsměv na tváři
Připomeňte si prostřednictvím fotografií spotřebiče, které jste využívali za socialismu, a napište nám, které z nich byly skvělým pomocníkem a na které se nevyplatí ani vzpomínat.

Kvíz: Nostalgie socialismu. Vzpomenete si, k čemu sloužily předměty z vašeho dětství?
Některé z těchto věcí už v současných domácnostech nenajdete, jiné se pouze modifikovaly do novější varianty. Otestujte se, jak dobře si na běžné vybavení socialistické domácnosti vzpomínáte.

KVÍZ: Budování za socialismu. Poznáte ikonické stavby z dob československého totáče?
Vzpomínáte si na budovy, které vyrostly v socialistickém Československu? Dokážete ty nejznámější z nich pojmenovat? Ověřte si své znalosti a paměť v našem kvízu.

KVÍZ: Ceny za socialismu. Vzpomenete si, kolik stálo máslo, tatramatka nebo pivo?
Mléko v sáčku nebo tatramatku si pravděpodobně vybaví každý, kdo minulý režim pamatuje. Dokážete však ještě vylovit v paměti, kolik tyto věci stály? U některých možná ani nezaváháte, jiné vás však nejspíše překvapí.

Socialistická výstavba. Na co se už zapomnělo a které prvky překonají i dnešní dobu
Za socialismu většina věcí nefungovala. To však nemusí nutně znamenat, že všechno, co tento režim přinesl, bylo špatné. V socialistické výstavbě se dokonce objevily prvky, které překonávají i dnešní dobu.

Umakart byl za socialismu běžnou součástí domácnosti. Jedná se přitom o nebezpečný materiál
Vzpomenete si ještě na kolorit socialistických koupelen z umakartu? Osvěžte si paměť v naší galerii.