HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Topit plynem nyní lze i na místech, kde není přípojka. Umožní to lidem značně ušetřit

Topíte elektřinou, protože k vašemu domu není přiveden plyn? Pokud ano, pak možná zažíváte nepříjemné pocity při každém pohledu na vyúčtování za topení. Ať už je k topení využito tepelné čerpadlo nebo obyčejný elektrokotel či přímotopy, ve všech případech jsou náklady na provoz takového topného systému výrazně vyšší než při topení plynem. Jenže jak topit plynem, když plyn na pozemku nemáte? Jde to kupodivu až překvapivě jednoduše.


Topit plynem můžete i tam, kde není přípojka. Je to překvapivě snadné
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Číslo jedna u českých domácností

V České republice je topení plynem vůbec tím nejčastějším způsobem vytápění. Domácnosti mají k tomu, že sahají ve velkém po plynu, hned několik důvodů. Kromě toho, že je topení plynem cenově příznivé, jedná se rovněž o velmi pohodlný způsob. Není třeba chystat dřevo, roztápět oheň či přikládat palivo. Rovněž pořizovací náklady nejsou u plynového kotle nijak astronomické. Na aktuální ceny dostupných plynových kotlů se můžete podívat zde. S pořizovacími náklady některých jiných systémů, například tepelného čerpadla, se to vůbec nedá srovnat. Na aktuální ceny tepelných čerpadel se můžete podívat například zde. Po rozkliknutí obrázku zjistíte o topném systému více informací.

Kdo chce, hledá způsoby

Mnoho domácností však naráží na to, že nemá u domu plynovou přípojku, a tak se tyto domácnosti smířily s tím, že topit plynem zkrátka nebudou a zvolily jiný, často značně nákladnější systém. Mezi kraji, kde se nachází nejméně domácností s přípojkou, vede Jihočeský kraj (zavedeno má 46,4 %), dále Středočeský kraj, Liberecký a Královéhradecký. Ve skutečnosti však není pravdou, že tam, kde nejsou dostupné rozvody zemního plynu, nelze plyn využívat. Existuje způsob, jak celkem jednoduše topit plynem i v těchto lokalitách.

Za třicet minut je vystaráno na celý rok

V případě, že stojí nemovitost mimo dosah distribuční sítě, je možné ji vytápět plynem díky zásobníku. Ten se neplní klasickým zemním plynem, ale takzvaným LPG, tedy zkapalněným propanem, který vzniká jako vedlejší produkt při těžbě a zpracování ropy. Tento zásobník si umístíte na pozemek u domu. V případě, že nechcete mít zásobník viditelně na pozemku, existuje možnost nechat si ho zapustit do země. Poté je do něj dodáván propan pomocí autocisterny. Jedno doplnění trvá zhruba 30 minut a vydrží cca rok.

Možností je hned několik

Zásobník si můžete přímo koupit, avšak v takovém případě je třeba počítat s tím, že budou počáteční náklady vyšší. Zásobník totiž vyjde na desítky tisíc. Další variantou je si zásobník pouze pronajímat od dodavatele. Bude tedy na vašem pozemku, avšak stále jeho majetkem. Za tento pronájem zaplatíte nižší jednotky tisíc ročně, záleží na konkrétním dodavateli. Pochopitelně rovněž záleží na velikosti zásobníků, která je zvolena podle počtu lidí žijících v domě, energetické ztráty budovy a podobně. Je možné vždy zaplatit jednorázově za naplněný zásobník nebo připojit plynoměr, platit zálohy a na základě vyúčtování doplatit nedoplatek nebo si nechat vrátit přeplatky.

Můžete si počkat na výhodnou cenu

Velkou výhodou LPG je jeho cenová stabilita. Navíc si ho pořizujete na celý rok dopředu, tudíž i kdyby došlo k neočekávanému a výraznému nárůstů cen na trhu, nemělo by vás to ohrozit. Můžete si ho pořídit za výhodnou cenu v létě a v zimě tak topit velmi levně. Momentálně vyjde cena LPG zhruba na 2,7 Kč/kWh, a to včetně DPH a distribuce. Avšak je možné, že se vám ho podaří sehnat i levněji.

Výhodou je také to, že je tento plyn nezávislý na rozvodech, a tak se ho netýkají nejrůznější poruchy či odstávky. Zároveň můžete zásobník využít jako přechodné řešení, než se k vašemu domu zavede přípojka. V takovém případě je pochopitelně na místě spíše pronájem než koupě zásobníku. Plusem je rovněž to, že nepotřebujete samostatnou místnost na skladování paliva a na samotný topný systém, jako je tomu zpravidla například u kotlů na dřevo. Na aktuální ceny kotlů na dřevo se můžete podívat například zde.

Tento plyn vám nikdo nevypne

K vytápění pomocí LPG budete potřebovat plynový kotel, který je nejlépe kondenzační. Na aktuální ceny kondenzačních kotlů s účinností až 108 % se můžete podívat zde. Jedná se o stejný kotel jako na zemní plyn, jen je potřeba vyměnit trysky, což je však banalita. Poté už vám nic nebrání v tom, abyste mohli topit plynem i bez plynové přípojky. Tuto cestu ocení především ti, kteří chtějí větší nezávislost na aktuálních cenách trhu. Rovněž zde odpadají obavy, které poslední dobou panovaly ohledně možného přerušení dodávek zemního plynu. Plyn, který máte na své vlastní zahradě, vám totiž nikdo nevypne.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
09.02.2025

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

2

Tepelné čerpadlo nebo kamna? Ani jedno. Češi nejčastěji topí úplně jinak
U českých domácností vítězí plynový kotel. A to i přesto, že má mnoho lidí obavy ohledně jeho možného zákazu i budoucích cen plynu.

Klesající ceny elektřiny a plynu mohou být pro Čechy v důsledku problém
Ať už to zní jakkoli zvláštně, právě v klesajících cenách za elektřinu a plyn, kterým jsme v posledních letech vystaveni, se může skrývat budoucí problém pro české domácnosti.

Poletí cena plynu prudce nahoru? Na co by se měli Češi připravit v tomto roce
Turbulentní vývoj na poli energií je poslední dobou méně předvídatelný. Stále častěji se diskutuje vývoj cen plynu, na který bychom se měli připravit v důsledku některých změn.

Kolik zaplatíte za 1 kWh tepla v 2025? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu
Postavili jsme vedle sebe vytápění elektřinou, uhlím, palivovým dřevem a plynem. Kdo vyjde z tohoto srovnání vítězně a kterému palivu je naopak lepší se vyhnout?

Porovnali jsme tepelné čerpadlo a plynový kotel z hlediska nákladů za vytápění
Dva často diskutované topné systémy. Na straně jedné tepelné čerpadlo a na straně druhé plynový kotel. Srovnali jsme je a zjistili, které se vám více vyplatí.