HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Kde bydlí nejbohatší Češi v republice? Z cen některých sídel a stavebních pozemků zůstává rozum stát

Pokud jste už někdy nadávali na drahé stavební pozemky s cenou okolo 3–4 milionů korun, pravděpodobně jste ještě neslyšeli o těch, do kterých investovali ti nejvlivnější lidé v Česku. Cenu domu můžeme do určité míry ovlivnit, nicméně cena parcely je pro všechny stejná. Přečtěte si, kde leží ty nejdražší stavební pozemky, a přiznejte si, ve kterých lokalitách byste si pravděpodobně nikdy nedokázali postavit vlastní dům.


Ceny pozemků v luxusních lokalitách
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Cifrik (Wikipedia CC 4.0), Packa (Wikipedia CC 2.5)

Nejlevnější lokalita

Průměrná cena stavebního pozemku se liší podle regionu, ve kterém byste se rozhodli postavit dům. Není překvapením, že mezi nejdražší lokality patří Praha a naopak mezi ty nejlevnější Ostrava a Ústí nad Labem. Aktuální ceny stavebních pozemků v okolí až 25 km od všech krajských měst si můžete prohlédnout v galerii.

Stavební pozemky za cenu dvou rodinných domů

Víte, kde v České republice najdete lokality s nejdražšími stavebními pozemky? Většina Čechů si jejich koupi nemůže dovolit. Patříte mezi ně, nebo jste výjimka? Pokud byste si hypoteticky chtěli koupit stavební parcelu ve Starém Městě, zaplatíte cca 18 mil. korun, bude-li velikost parcely okolo 1 000 m2 (18 047 Kč/m2 – jedná se o průměrné nabídkové ceny). Další oblíbená městská část Prahy (Vinohrady) není o mnoho levnější – za pozemek velký 1 000 m2 zaplatíte 16 mil. korun (15 941 Kč/m2).

Přesuňme se více na severovýchod, do Špindlerova Mlýna. Zde je nabídek ke koupi stavební parcely velmi málo. Aktuálně se cena pohybuje od 5 439 Kč/m2 do 6 853 Kč/m2. Pokud by vás zajímaly ceny stavebních pozemků např. v Karlových Varech nebo v Beskydech, podívejte se na fotky níže.

Nejbohatších deset

Na celém světě bylo evidováno přes 2 780 dolarových miliardářů, jedná se především o Američany, Číňany, Indy, Němce a Rusi. A pouze v České republice bylo evidováno 11 miliardářů, přičemž si některé z nich v dnešním článku zmíníme. Velmi známou osobností je Renáta Kellnerová, nejbohatší Češka a podnikatelka. Jejím manželem byl miliardář Petr Kellner a společně žili v rodinném sídle v Podkozí u Prahy. Ještě loni zde stály stavební pozemky okolo 4 000 Kč/m2, letos však jejich cena klesla na 1 971 Kč/m2 (průměrně), což je dobrá zpráva. Tomáš Chrenek, osmý nejbohatší Čech a podnikatel slovenského původu, vyřešil otázku bydlení velmi netradičně. Investoval do zámku v Kolodějích u Prahy, který koupil v roce 2010 za téměř čtvrt miliardy korun. Stavební parcely v této lokalitě stojí okolo 11 150 Kč/m2 a proto pokud byste uvažovali o koupi, připravte si zhruba 11 mil. korun.

Kde stojí ty nejluxusnější vily?

Daniel Křetínský, nejbohatší člověk v Česku, právník a podnikatel, momentálně obývá pražskou vilu U Mrázovky, která dříve sloužila jako sídlo prezidenta Antonína Novotného. Pokud byste se chtěli stát jeho sousedy, doporučujeme si našetřit několik milionů. Stavební pozemky na Smíchově totiž stojí 37 878 Kč/m2 (v případě parcely o 1 000 m2 tak zaplatíte přes 37,8 mil. korun – jedná se o průměrné nabídkové ceny). A to nemluvě o nákladech spojených se stavbou domu.

Luxusní Vinohrady jsme dnes již zmiňovali, málokdo však ví, že v této městské části žije Pavel Tykač, čtvrtý nejbohatší Čech, podnikatel a investor. Výstavba jeho luxusní vily stála zhruba půl miliardy korun a cenu stavebního pozemku již znáte. Politik Andrej Babiš vlastní nejednu nemovitost a v dnešním článku se zaměříme na známou vilu v Průhonicích u Prahy. Pokud by vás lákalo postavit si svůj rodinný dům v té stejné lokalitě, vyšla by vás samotná parcela (1 000 m2) na zhruba 14,8 mil. korun. Jako posledního zmíníme podnikatele Marka Dospivu, desátého nejbohatšího Čecha a jeho moderní vilu u Prahy. Pražská čtvrt Bubeneč rozhodně nepatří mezi nejlevnější lokality v Česku, 1 000 m2 velký pozemek zde koupíte za zhruba 24,9 mil. korun. 

Bydlení slavných

Redakce Dřevostavitele měla to potěšení a navštívila mnoho českých celebrit. Mezi poslední redakční návštěvy patřila např. luxusní roubenka fotbalisty Jana Kollera (rozhovor najdete níže). Dům se rozhodl postavit ve své rodné vesnici a pakliže byste chtěli bydlet ve Smetanově Lhotě i vy, našetřete si okolo 1,5 mil. korun. Tichá a klidná vesnice leží mezi Pískem a Březnicí. A kde bydlí další slavné osobnosti? Jejich krásné domy najdete včetně lokalit ve fotogalerii níže.

Fotbalová legenda Koller si s přítelkyní Sophií postavil luxusní roubenku. Na velikosti rozhodně nešetřili

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
28.04.2025

Photocredit: Cifrik (Wikipedia CC 4.0), Packa (Wikipedia CC 2.5)
Zdroj: Sreality

0

Manželé chtěli zrekonstruovat vlastní dům. Zjistili, že pozemek pod nemovitostí není jejich
Manželé se chtěli pustit do rekonstrukce domu, který před časem zdědili. Všechny plány vzaly za své, když zjistili, že část pozemku pod nemovitostí není jejich.

Nový bungalov do L (4kk) lze pořídit za 3,6 mil. na klíč. Už postavený ho vyložili z kamionu přímo na pozemek
Dům „přijede“ na pozemek vcelku. Šílené? Dříve možná ano, dnes je to však zcela běžný postup. Rostoucí zájem o nový modulový bungalov je důkazem.

Manželé koupili pozemek za nezvykle dobrou cenu. Brzy zjistili, proč byl tak levný
Martin s Klárou narazili na pozemek za výhodnou cenu a nemohli si výhodnou koupi vynachválit. Jakmile však chtěli začít stavět, přišla studená sprcha.

Stavební pozemek u Pardubic koupili za poloviční cenu. Chytrým řešením se dvěma rodinám podařilo splnit sen o bydlení
Nástrah v případě výstavby dvojdomu rozhodně nebylo málo. V rozhovoru upozornili Natálie se Standou, na co by si lidé měli dát pozor a jaké aspekty v případě výstavby dvojdomu rozhodně nepodcenit.

Pozemek koupili už se stavebním povolením. Dům si navrhli podle sebe a do nového se stěhovali za 4 měsíce
Podařilo se jim najít stavební pozemek, který jeho původní majitelé prodávali už se stavebním povolením. Projekt původního domu jim však nevyhovoval, chtěli dům podle svého návrhu.

Stavební pozemek pořídili za polovinu. K řešení je navedla pracovnice krajského úřadu
Václav a Radka oba vyrůstali na vesnici. Přestože se poznali při studiích a část života pak strávili v bytě panelového domu, stále je to táhlo k vlastnímu bydlení v rodinném domě.

Koupili rovinatý pozemek a poté zjistili, že na něm nesmí stavět. Manželé popsali tvrdou realitu záplavových zón
Byť stavební úřad předběžně konstatoval, že dům lze na pozemku postavit za určitých podmínek, Povodí Moravy později zdůraznilo svůj nesouhlas.