Koupili rovinatý pozemek a poté zjistili, že na něm nesmí stavět. Manželé popsali tvrdou realitu záplavových zón
Jako spousta jiných mladých párů, si i Petr s Evou chtěli postavit vysněný rodinný dům. Narazili na krásný pozemek v přírodě nedaleko řeky. Bohužel nevěděli, že pozemek leží v záplavové zóně. Byť stavební úřad předběžně konstatoval, že dům lze na pozemku postavit za určitých podmínek, Povodí Moravy později zdůraznilo svůj nesouhlas. V rozhovoru manželé popsali celou situaci a prozradili, jak se rozhodli problém vyřešit.

Petře, Evo, popište prosím svou situaci. Jak jste narazili na tento pozemek?
Eva: Byla to náhoda. S Petrem jsme hledali pozemek celkem dlouho, žádný se nám nelíbil (z různých důvodů). Když jsme pak našli na realitkách tento, museli jsme se hned dojet podívat. Okolí bylo nádherné, všude zeleň, ticho a klid, šumění potoku. Rozhodně jsme oba věděli, že je to to pravé místo.
Kolik tento pozemek stál?
Petr: Cena byla velmi nízká, ale nám to nepřišlo podezřelé. Vnímali jsme to jako bonus – rovinatý pozemek na klidném místě za dostupné peníze. Z odstupem času si uvědomuji, že jsme mohli být více ostražití. Bohužel jsme pozemek kupovali prvně a žádnou zkušenost jsme neměli. Až pak jsme zjistili, že cena byla nízká kvůli tomu, že pozemek leží v záplavové zóně.
Jak jste se rozhodli situaci řešit?
Eva: Začali jsme si dohledávat informace. Chtěli jsme vědět, co přesně to pro nás znamená.
Petr: V té době jsme ještě neměli projektanta a ani jsme neměli vybranou stavební společnost. Takže jsme si všechno dohledávali sami.
A na co jste přišli? Jaké byly vaše další kroky?
Petr: Zjistili jsme, že je to poměrně častá komplikace, že si lidé (nevědomě) koupí pozemek v záplavové zóně. A protože jsme chtěli stavět na Moravě, bylo pro nás klíčové vyjádření Povodí Moravy, jakožto správce vodního toku.
Toto vyjádření bylo klíčové pro stavební úřad nebo...?
Petr: Ano. Bohužel jsme zjistili, že spadáme do aktivní zóny, což je nejhorší možný scénář. V těchto oblastech se stavby téměř nikdy nepovolují.
Pozn. redakce – Jak říká Petr, aktivní zóna (AZÚ) má nejpřísnější podmínky pro výstavbu budov (prakticky v tomto území nelze postavit rodinný dům). Dále existuje nezastavěné území mimo aktivní zónu, kdy mají stavebníci sice menší šanci postavit dům, ale alespoň nějaká naděje tam je. V neposlední řadě jsou pozemky v zastavěném území mimo aktivní zónu – zde už je šance postavit dům větší.
Aktualizované mapy záplavových zón. Ukazují, kam až se voda může dostat
Jak jste zjistili, že je váš pozemek v aktivní zóně?
Petr: Nejdřív jsme se podívali na záplavové oblasti do katastru. Tam jsme to snadno zjistili tak, že jsme si na našem pozemku nechali zobrazit vrstvy záplav.
Pozn. redakce – Postup hledání najdete na fotkách níže.
A jak jste zjistili, že jde o aktivní zónu?
Petr: To jsme si ověřili na Povodňovém informačním portále. Zase jsme tam zadali lokalitu našeho pozemku a vygenerovali jen aktivní zóny.
Pozn. redakce – Postup hledání najdete na fotkách níže.
Dokázali byste vysvětlit, co znamená aktivní zóna?
Eva: Z pohledu laika to znamená, že vlastně máte pozemek, který se nachází v oblasti, kde při povodni teče voda nejrychleji a má největší sílu. Proto je tam výstavba prakticky zakázaná.
Petr: A že tam nemůžete ani postavit dům na pilotech nebo s nějakými protipovodňovými opatřeními, co tak víme. Pravidla jsou v tomto případě celkem nekompromisní. Na jednu stranu je to ale dobře, chrání vás.
Takže vám stavební úřad zcela zatrhnul výstavbu?
Eva: Ne, město nám naopak vyšlo vstříc. Přišli jsme na stavební úřad s tím, že bychom na pozemku chtěli stavět, ale že ještě nemáme projekt ani vypracovanou studii. Chtěli jsme, aby nám poskytli seznam regulativů, kterých se musíme při návrhu domu držet (chtěli jsme si ho navrhnout nahrubo sami a pak předat tento náčrt projektantovi). Ti nám seznam dali, ale řekli, že si musíme ještě zajistit souhlas od Povodí Moravy. Bylo nám to divné, takže jsme se začali pídit po tom, proč ho budeme potřebovat.
Petr: A zbytek příběhu znáte.
Řešili jste tedy problém s Povodí Moravy?
Petr: Ano. Chtěli jsme se s nimi domluvit. Věděli jsme, že je situace vážná a tak jsme jim nabídli, že si necháme zpracovat vodohospodářskou nebo hydrotechnickou studii, že budeme stavět s respektem k terénu atd. Ale nešlo je přesvědčit, prakticky se s námi odmítali bavit nebo hledat kompromis.
Někdy můžete zažádat o výjimku. Zkoušeli jste to?
Petr: Zkoušeli, řešili jsme to s jedním známým, je to odborník, pracuje jako stavební dozor u výstaveb výrobních hal. A ten říkal, že to teoreticky možné je, ale že bychom museli prokázat, že stavba nebude mít žádný vliv na odtokové poměry. A to je prý v aktivní zóně téměř nemožné.
Eva: Navíc bychom museli investovat hodně peněz do vypracování studie. A v konečném důsledku vám stejně může říct Povodí ‚ne‘ a máte smůlu. Bylo to riskantní, takže jsme se do toho nepouštěli.
A co jste tedy udělali?
Eva: Zatím si pozemek necháme. Přemýšlíme, že bychom ho do budoucna využívali jako zahradu s ovocným sadem. Ale tím, že na něm nemůžeme stavět, to pro nás ztrácí smysl.
Petr: Zvažovali jsme, že ho i prodáme. Zase tak moc po velkém sadu netoužíme, chceme si hlavně postavit dům. A třeba se najde někdo, kdo právě takový pozemek hledá.
Co byste poradili lidem, kteří plánují koupit pozemek?
Petr: Z naší zkušenosti by si měli zkontrolovat, zda nespadá pozemek do záplavové oblasti. A doporučil bych jim, ať nedají jen na první dojem. Prodejce vám všechny výhody vychválí, ta negativa (pokud může), tak zamlčí. Když kupujete pozemek za dobrou cenu a teče poblíž potok, něco za tím bude.
Eva: Já bych doporučila, ptát se hodně na stavebním úřadě. Nejen, co se týče záplavových oblastí, ale také na územní plán, obecní regulativy apod.
Moc díky za rozhovor.
Eva: Také děkujeme.
Petr: Díky, snad to někomu pomůže.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
22.04.2025
Photocredit: Eva J. (se souhlasem)

Povodeň jim zničila domov. Už bez dětí si museli manželé postavit nový dům, zamířili do Liberce
Takovou živelnou katastrofu by nepřáli ani svému největšímu nepříteli. Přišli o všechno a museli se s tím smířit. Jednoduché to nebylo a jak ostatně popisují sami, strach, který zažili, je bude ještě dlouho doprovázet.

„Máte vytopený sklep? A mohla bych ho vidět?“ Víme, kdy vás pojišťovna nemůže odmítnout
Řada lidí žije v domnění, že pokud by je postihla povodeň, pojišťovna jim vše uhradí. Může se však stát, že to s pojistným plněním nebude tak horké, jelikož má vaše pojistka mezery.

Aktualizované mapy záplavových zón. Ukazují, kam až se voda může dostat
Zjistěte, jak moc je oblast, kde žijete, ohrožena záplavami. Přinášíme vám záplavové mapy, které ukazují, kam až se může dostat velká voda.

Krnov a Opava byly zaplaveny zbytečně. Stát zvažuje vyvlastňovaní majetku
Povodně, které proběhly během letošního září, znovu otevřely jednu palčivou otázku. Měl by stát přitvrdit ve vyvlastňování majetku nebo by měla tato praktika zůstat minulosti, ať se děje, co se děje?

Realitní kancelář donutila manžele prodat rodinný dům u Prahy pod cenou. Skončili bez peněz a nemají kde bydlet
Sousedská šikana je dohnala až k prodeji krásného rodinného domu u Prahy. Nejenže měli manželé k tomuto domu velkou citovou vazbu, samotná hodnota objektu se pohybovala v řádech několika milionů korun (nemluvě o hodnotě velkého pozemku).

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: