Manželé chtěli zrekonstruovat vlastní dům. Zjistili, že pozemek pod nemovitostí není jejich
Mirka se společně se svým manželem chtěla pustit do rekonstrukce rodinného domu, který před časem zdědila po babičce. Všechny plány však vzaly za své, když zjistila, že část pozemku pod nemovitostí není její. Manželé se tak ocitli před těžkou volbou a přemýšleli, zda se jim vlastnictví takové nemovitosti vůbec vyplatí.
Budeme se stěhovat
Když Mirka zdědila po svojí babičce dům, naskytla se jí příležitost, o které vždycky snila – přestěhovat se z bytu na sídlišti do rodinného domu. S manželem okamžitě začali plánovat, jak prodají svůj stávající byt a pustí se do rekonstrukce, kterou rodinný dům nutně potřeboval. Nechali si vypracovat projekt k rekonstrukci a nabídli svůj byt k prodeji.
Je to naše, ale ne úplně
Po několika měsících nadšeného plánování nastávající rekonstrukce se však Mirka na stavebním úřadě dozvěděla něco, co na ni zapůsobilo jako ledová sprcha. Sdělili jí totiž, že jeden z pozemků, na kterých je rodinný dům postavený, je stále ve vlastnictví jejích praprarodičů, kteří zemřeli někdy ve 20. letech minulého století. Veškeré nadšení ze zisku rodinného domu tak okamžitě opadlo. Mirku by tento scénář ani ve snu nenapadl. Brala zkrátka za samozřejmost, že všechny pozemky pod nemovitostí byly ve vlastnictví babičky a teď přešlo toto vlastnictví na ni.
Tady je každá rada drahá
Poté, co Mirku přešel největší šok, začala společně s manželem zjišťovat, jaké jsou jejich možnosti. Nechtělo se jim investovat čas, a především plno peněz do domu, který vlastně nebude nikdy celý jejich. Obrátili se na právníka, aby jim poradil, zda mají nějakou šanci dostat pozemek do svého vlastnictví, a pokud ano, zda se jim to vůbec vyplatí. Odpověď od právníka byla sice jednoduchá, avšak manžele příliš nepotěšila.
Nejste na to sami
Právník manželům sdělil, že takový případ není ojedinělý a že se pravděpodobně jedná o nedostatečně projednané dědictví. To však znamená, že mohou počítat s velkým počtem dalších dědiců. Vzhledem k tomu, že Mirka znala jména svých předků, poradil právník manželům, aby si zjistili, zda po jejich smrti proběhlo adekvátní dědické řízení, ve kterém by byla dotčená nemovitost zahrnuta. To by měli zjistit v archivu, případně v katastru nemovitostí.
Na to, jaké jsou momentálně ceny domů před rekonstrukcí, se můžete podívat v galerii níže.
Jako hledat jehlu v kupce sena
Manželé dali na právníkovu radu a brzy se jim podařilo rozhodnutí o dědictví vypátrat. Zjistili, že jejich dům byl v dědictví zahrnut. Právník pomohl manželům podat k soudu návrh na dodatečné projednání dědictví po původních vlastnících. Poté začala mravenčí práce, jak pro notáře, tak pro oba manžele – začali vyhledávat okruh dědiců. Po těch, kteří již zemřeli, bylo vždy zahájeno dodatečné projednání dědictví, čímž se okruh dědiců neustále rozrůstal, až začal dosahovat vyšších desítek.
Ačkoliv to bylo velmi náročné, manželé se rozhodli, že když už začali, tak se nevzdají. Postupně kontaktovali všechny podílové majitele. Vzhledem k tomu, že na každého připadala opravdu malá výměra, mnoho z nich se svého podílu na druhé straně republiky bez boje vzdalo, jiní vzdálení příbuzní požadovali za svůj podíl alespoň symbolickou částku a jiné se nepodařilo vůbec dohledat. Našli se pochopitelně i tací, kteří dělali problémy. I přesto se celá situace podařila manželům po mnoha měsících vyřešit, a mohli se tak konečně pustit do plánované rekonstrukce.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Alena Čechová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
13.01.2025
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Chybělo málo a zaplatili za dům dva miliony navíc. Pravdu se dozvěděli díky pár kliknutím na internetu
Důvěřuj, ale prověřuj. Na toto rčení si vzpomněli Mirek a Zuzka, kteří narazili na svůj vysněný dům. Sedělo jim na něm úplně všechno. Až na přemrštěnou cenu.
Všechny budovy, které nejsou bezemisní, se údajně mají bourat. Zjistili jsme, co se na Čechy chystá
Bourání budov, které nejsou bezemisní? Prozkoumali jsme, jak to bude s domy, které nesplňují daná kritéria, ve skutečnosti.
Majitelé nemovitosti musí zaplatit statisíce za přeložku. Jinak nemohou zrekonstruovat vlastní dům
Přeložka znamená nejen složité vyřizování a papírování, ale také statisícové výdaje navíc. Pokud však chcete mít zrekonstruovaný dům, nemáte na výběr.
Řeči o nedostupném bydlení jsou výmluvy mladých. Stačí znát správný postup a ve vlastním může bydlet každý
„Můžeme šetřit, jak chceme, ale na vlastní bydlení nikdy nedosáhneme.“ Patrně už jste slyšeli někoho si podobně postesknout nebo si to samé říkáte vy sami. Co když to však není tak horké?
Manželé si chtěli koupit rodinný dům. Advokát je nakonec připravil o osm milionů
Manželé udělali při koupi domu patrně tu největší chybu svého života. Ve snaze předejít tomu, aby je někdo podvedl, naletěli ještě většímu podvodníkovi.
Všichni nájemníci mají právo na finanční kompenzaci. Přesto o tom málokdo ví
V České republice žije v nájmu zhruba 900 tisíc domácností. Jen málo z nich však ví o tom, že mohou část peněz, které zaplatily za nájem, dostat zpět.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: