Kristýna mazaně využívá příspěvek na bydlení. Žije tak v centru města skoro zdarma
Pravděpodobně v jakékoliv společnosti se najdou jedinci, kteří se snaží každý zákaz porušit, nařízení obejít a všechny systémy dokonale využít. Ani systém příspěvků na bydlení není výjimkou, a často se tak stává terčem nejrůznějších podvodů a zneužívání. Své by o tom mohla vyprávět Kristýna, která díky těmto praktikám bydlí v luxusním bytě za necelé tři tisíce.
Šest tisíc je dobrých, ale chci víc
Kristýna se rozhodla přestěhovat do centra, aby to měla blíž do práce i ke společenskému životu. Poté, co si prohlédla všechny nabídky pronájmů, však začala být zoufalá. Bydlení v centru Brna bylo mnohem dražší, než čekala. Začala proto přemýšlet, jak si dopřát hezké bydlení, aniž by ji to zcela zruinovalo.
S řešením situace přišel Kristýnin kamarád, kterému mladá žena o svých trablech pověděla. „Zažádej si o příspěvek na bydlení a máš to,“ poradil jí. Kristýna si hned spočítala, jaký příspěvek by při svém měsíčním platu 30 tisíc čistého dostala, kdyby si pronajala garsonku. Pokud by garsonka stála 12 000 Kč + 3 000 Kč za energie, přispěl by jí stát na bydlení rovných 6 000 Kč. To není špatné, říkala si Kristýna. Přesto se jí nechtělo dávat za nájem téměř třetinu své výplaty.
Jak funguje kalkulačka na příspěvek na bydlení, se můžete podívat v galerii.
Nájem 2 271 Kč v centru Brna. A je jedno, jak toho dosáhnu
Jako blesk z čistého nebe dostala Kristýna nápad. Co kdyby si pronajala větší byt a na nájem by jí přispěli spolubydlící, které by státu nepřiznala? Okamžitě se podívala na nabídku bytů. Našla krásný třípokojový byt přímo v centru. Nájem zde byl 25 tisíc + 5 tisíc za energie. Spočítala si, že na takový byt by jí stát přispěl 7 729 Kč, a okamžitě si ho pronajala. Sehnala dva spolubydlící a každý jí měsíčně platil třetinu nájmu, tedy deset tisíc. Po odečtení příspěvku tak Kristýna platila za nájem v krásném bytě v centru Brna 2 271 Kč. Byla spokojená, jak celou věc hezky vymyslela, a to, že dosáhla tak levného bydlení podvodem, ji vůbec netrápilo. Z platu 30 tisíc čistého jí teď zbylo dostatek peněz na zábavu i cestování.
Na více podrobností se můžete podívat v galerii.
Petrovi z Prahy přispívá stát na bydlení, přestože bere 50 tisíc měsíčně
Benevolentní kritéria hrají podvodníkům do karet
Příspěvek na bydlení je určen domácnostem, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich příjmů. Zároveň však musí platit, že těchto 30 % rozhodného (čistého) příjmu není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. Normativními náklady jsou myšleny takové náklady, které stát považuje za přiměřené náklady na bydlení pro vaši domácnost.
Příspěvek na bydlení má tedy pomáhat lidem s nízkými příjmy zvládnout vysoké náklady na bydlení. Avšak v praxi lze tento příspěvek využít i jinak, respektive zneužít. Relativně benevolentně nastavené podmínky pro získání příspěvku a prakticky nulová kontrola otevírají pole působnosti nejrůznějšímu obcházení, taktizovaní a podvodům.
Kristýnin příběh je už za hranicí práva, je zde však také plno případů, kdy sice občané postupují v mezích zákona, přesto je jejich jednání přinejmenším sporné. Není výjimkou, že si lidé pronajímají zbytečně velké a luxusní byty v nejlepších lokalitách, protože ví, že jim stát rozdíl dorovná. Příspěvky na bydlení tak často získávají lidé s průměrnými a nadprůměrnými platy. Zda je takové jednání z morálního hlediska na místě, si musí každý čtenář odpovědět již sám.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
05.06.2024
Photocredit: Tereza Š. (se souhlasem)
Dotace skrývají riziko, kterého můžete hořce litovat
Nic není nikdy zcela zdarma. Mohou mít dotace negativní vliv na váš rodinný rozpočet? Jaká rizika podstupujeme jejich čerpáním?
Některé nabídky dotací jsou pouze návnada s cílem dostat z naivních lidí peníze
S dotacemi se roztrhl v poslední době pytel. Na první pohled skvělou nabídku, kdy nám stát dává ze své pokladny příspěvek na něco, co si pak můžeme koupit, se mnohým lidem ve společnosti zalíbila.
Dotace pro seniory jsou terčem „šmejdů“. Firmy šidí na solárních elektrárnách i při zateplování
„Šmejdi“ si jako vždy vybírají ten nejsnadnější cíl – seniory. Podvodníci naslibují svým klientům levné stavební úpravy, při kterých je však chytře okradou.
Dotace na tepelné čerpadlo: Vypadají lákavě, ale ve výsledku se prodraží
Cesta za dotacemi často připomíná byrokratický maraton plný překážek. Dotace navíc nedají jen tak někomu. Splnili byste podmínky pro jejich získání?
Fotovoltaika zažila prudký pád. Zájemců už jsou pouze jednotky
Chvíli se jedná o největší trend a za chvíli zájem opadne. Tak je to u většiny věcí. Výjimkou nejsou ani fotovoltaické elektrárny, které po počátečním boomu pomalu začínají ztrácet dech.
Nájemník si k vám může v tichosti zapsat trvalý pobyt. Jednoho dne pak přijde exekutor
Pronajímáte nemovitost, máte na to s nájemníkem uzavřenou smlouvu a nájemník vám pravidelně platí. Myslíte si, že je tedy vše, jak má být, a nic vám nehrozí.
Pronájem bytu na černo se nemusí vyplatit. Padají i statisícové pokuty
Nemovitost ve formě bytové jednotky, chaty nebo rodinného domu, který není z části využíván, vlastní velké množství lidí.
Cizí osoba může mít trvalý pobyt na vaší adrese, aniž by to šlo zjistit. Řekne vám to až exekutor
Trvalý pobyt bývá vnímán jako pouhá formalita. Tedy většinou. Existují však případy, kdy se celá situace pěkně zvrtne. Například když si k vám nájemník zapíše trvalý pobyt tajně. Může však být ještě mnohem hůř.
„Jasně, že na to mladí nemají. Kde by na to vzali?“ Katka (24) prozradila způsob, jak s přítelem dokázali postavit dům levně
A tak to je. Některé páry pod 25 let už bydlí ve vlastním a jiní netuší, kde začít. Jak dnešní mladý pár dokázal ufinancovat vysoké náklady na stavbu bungalovu 5+kk, nám prozradila majitelka v následujících odstavcích.
Lucie a Jan berou od státu štědré dávky, přestože Jan vydělává přes 60 tisíc měsíčně
Vždy se najdou lidi, kteří se snaží nějak obejít, nebo dokonce využít systém. Mezi ně patří také pár Lucie a Jan, kteří i přes nemalý příjem pobírají tučné dávky.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: